Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Τrillian - Please Help


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα guys ,

 

χρησιμοποιω ως bass vst το hypersonic προκειμενου να μετατρεπω το midi αρχειο που φτιαχνω σε μπασο. Το θεμα ειναι οτι τελευταια εχω ακουσει πολυ καλα σχολια για το trillian...

 

Το απεκτησα λοιπον και το εγκατεστησα... Παρολο που εχω γραψει σε ενα τραγουδι την μπασογραμμη , και με το hypersonic παιζει κανονικα , με το trillian μουγκα... Ανοιγω με το cubase καναλι , φορτωνω το trillian επιλεγω το μπασο της αρεσκειας μου , κουμπωνω επανω το Midi και αυτο τιποτα... Μπορειτε να με βοηθησετε ? Γιατι το hypersonic οκ... Ειναι πολυ μετριο...

 

Εκανα και κατι που ειπε ενας φιλος αλλα δεν δουλεψε και παλι... Δηλαδη μου ειπε οτι το εχω γραψει σε λαθος οκταβα το μπασο... Αν και η οκταβα ηχητικα μοιαζει σωστη δοκιμασα να το μεταφερω πανω κατω σε αλλη οκταβα αλλα και παλι δεν δουλεψε...

 

Δειτε και την εικονα παρακατω μπας και καταλαβετε τιποτα...

 

Ευχαριστω !!!!

 

 

28422962.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με το ποντίκι πάνω στο piano roll και πες αν βγαίνει ήχος.

 

Δυστηχως δεν παιζει καμια νοτα σε καμια οκταβα του πιανο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απεκτησα λοιπον και το εγκατεστησα...

Δυστηχως δεν παιζει καμια νοτα σε καμια οκταβα του πιανο...

Δεν το απέκτησες καλά...ξαναπάρτο με ΟΛΑ τα data

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει καμια νοτα σε καμια οκταβα του πιανο...

 

Είτε δεν έκανες εγκατάσταση τα data, όπως είπε ο προλαλήσας, είτε έχεις επιλέξει λάθος κανάλι midi.

 

Στη δεύτερη περίπτωση επίλεξε το midi κανάλι 1 γιατί κατά 99% αυτό έχεις και στο trilian

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε δεν έκανες εγκατάσταση τα data, όπως είπε ο προλαλήσας, είτε έχεις επιλέξει λάθος κανάλι midi.

 

Στη δεύτερη περίπτωση επίλεξε το midi κανάλι 1 γιατί κατά 99% αυτό έχεις και στο trilian

 

Επειδη δεν το κατεχω το θεμα θα μπορουσατε να με βοηθησετε λιγο καθοδηγωντας με , μεσα απο το cubase... Δηλαδη υπαρχει τροπος να δουμε αν εχει εγκατασταθει το data και να επιλεξω το midi 1 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η εικόνα δεν είναι πιο κατάλληλη, θα δεις ότι στα στοιχεία του plug in στα αριστερά γράφει All Midi inputs, από κάτω το όνομα του plug in (σε εσένα πρέπει να γράφει Trilian) και από κάτω έχει έναν αριθμό που πρέπει να το γυρίσεις στο 1, αν δεν είναι ήδη.

 

cubase_6_testbericht_01_hitpoints.jpg

 

Για τα data δες απλώς αν σου φορτώνει τα patches. Αν στα βγάζει και στα φορτώνει, δεν έχεις πρόβλημα.

http://brokentempo.bandcamp.com/

www.brokentempo.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η εικόνα δεν είναι πιο κατάλληλη, θα δεις ότι στα στοιχεία του plug in στα αριστερά γράφει All Midi inputs, από κάτω το όνομα του plug in (σε εσένα πρέπει να γράφει Trilian) και από κάτω έχει έναν αριθμό που πρέπει να το γυρίσεις στο 1, αν δεν είναι ήδη.

 

cubase_6_testbericht_01_hitpoints.jpg

 

Για τα data δες απλώς αν σου φορτώνει τα patches. Αν στα βγάζει και στα φορτώνει, δεν έχεις πρόβλημα.

 

Βασικα κατι εκανα στο flashplayer και δεν μου δειχνει την εικονα... Μπορεις να την ξανανεβασεις ?

 

Εμενα ετσι ειναι η κατασταση...

 

61184522.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μισό λεπτό να μυρίσω τα νύχια μου και να σου δώσω τη λύση. ???

 

Χιλια διακόσια διαφορετικά πράγματα μπορεί να είναι λάθος αφου δεν έχεις δωσει το παραμικρό στοιχείο για την εγκατάσταση. Είναι ανώφελο και wasted time όλων να προσπαθούν να φανταστούν τι πάει στραβά όταν δεν έχεις πει τι έχεις κάνει και σε τι περιβάλλον.

 

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην έχεις όλο το πρόγραμμα (αν είναι πειρατικό) όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά. Σε αυτη την περίπτωση θυμήσου τους κανονισμούς:

 

4. Δεν επιτρέπεται η προώθηση και αναζήτηση πειρατικού λογισμικού και μουσικής ή οτιδήποτε άλλο παραβαίνει τον νόμο, μέσα από τη σελίδα.

 

Οσοι ρισκάρουν με τα πειρατικά πρέπει και να έχουν τον χρόνο και τις γνώσεις για να ασχοληθούν και να λύσουν τα προβλήματα που τυχόν εμφανιστούν. Ας μη τρέχει ολόκληρο το φόρουμ...

 

Δώσε περισσότερα στοιχεία και εδώ είμαστε. Λειτουργικό, έκδοση DAW, Trillian και πως το εγκατέστησες ή απλά ρίξε μια ματιά στο manual.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό να μυρίσω τα νύχια μου και να σου δώσω τη λύση. ???

 

Χιλια διακόσια διαφορετικά πράγματα μπορεί να είναι λάθος αφου δεν έχεις δωσει το παραμικρό στοιχείο για την εγκατάσταση. Είναι ανώφελο και wasted time όλων να προσπαθούν να φανταστούν τι πάει στραβά όταν δεν έχεις πει τι έχεις κάνει και σε τι περιβάλλον.

 

Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να μην έχεις όλο το πρόγραμμα (αν είναι πειρατικό) όπως σου είπαν ήδη τα παιδιά. Σε αυτη την περίπτωση θυμήσου τους κανονισμούς:

 

Οσοι ρισκάρουν με τα πειρατικά πρέπει και να έχουν τον χρόνο και τις γνώσεις για να ασχοληθούν και να λύσουν τα προβλήματα που τυχόν εμφανιστούν. Ας μη τρέχει ολόκληρο το φόρουμ...

 

Δώσε περισσότερα στοιχεία και εδώ είμαστε. Λειτουργικό, έκδοση DAW, Trillian και πως το εγκατέστησες ή απλά ρίξε μια ματιά στο manual.

 

 

 

Βασικά δεν ανέφερα πουθενα οτι ειναι πειρατικο . Ανέβασα μια φωτογραφία γιατι είπαν τα παιδιά για κάποιες ρυθμίσεις στην πρώτη σελίδα του cubase . Οπότε δεν μπορω να ξέρω αν στην πρώτη σελίδα φενεται αν κάτι  δεν εχει ρυθμιστεί σωστά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου