Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα προενίσχυσης ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα την mackie onyx satellite. Έβαλα επάνω το πυκνωτικό rode nt1a και το ribbon tbone rm 700. Δεν νομίζω να έχει κάποιο πρόβλημα η κάρτα άλλα για να ακούσω τη φωνή μου από τα monitor πρέπει να βάλω το  αντίστοιχο ποτενσιόμετρο στο τέρμα. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μάλλον χρειάζομαι κάποιον προενισχυτή μικροφώνου αλλά το ζήτημα είναι ότι η κάρτα μου έχει την onyx προενίσχυση. Τι συμβαίνει;;

 

το σήμα της κιθάρας στο αντίστοιχο input είναι μια χαρά.

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το phantom power; Τα πυκνωτικά κάνουν αυτό ακριβώς όταν δεν έχουν την 48βολτη τροφοδοσία, δίνουν πολύ αδύναμο σήμα. Άσε που γενικά η Satellite είναι κάρτα με πολύ δυνατή ένταση στην προενίσχυση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι όχι δεν είναι θέμα phantom power, άλλωστε μόνο το πυκνωτικό το έχει ανάγκη και το έχω ενεργοποιημένο. Δε ξέρω , τι να πω. Καλού κακού επειδή το πρώτο ποτενσιόμετρο παλαντζάριζε λιγάκι  χθες το μεσημέρι την έστειλα πίσω και περιμένω την καινούργια. Αν κάποιος έχει δουλέψει με την συγκεκριμένη κάρτα ή τα συγκεκριμένα μικρόφωνα ας πει την εμπειρία του.

Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα μικρόφωνα;;;;  2 μηνών είναι ολοκαίνουργια. Έχω παρατηρήσει  ότι στο rode στην υποδοχή του xlr ένα δοντάκι προεξέχει απο τα άλλα δυο που είναι στο ίδιο μήκος. Παίζει κανένα ρόλο;

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατα λαθος εδωσες PHANTOM POWER στο RΙΒΒΟΝ τοτε κατα πασα πιθανοτητα το εχεις καταστρεψει.... :-\

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι superfunk δεν νομίζω γιατί το κουμπί για 48v είναι ΕΝΑ και είναι κοινό και για  τις 2 xlr. Δηλαδή αν κάποιος θέλει να βάλει επάνω ένα πυκνωτικό και ένα ribbon,  δεν κατάλαβα είναι απαγορευτικό; Και δεν είπα οτι κάηκε το μικρόφωνο αλλά οτι το ακούω σε πολύ μεγάλο level προενίσχυσης.  ???  ???

 

Βασικά θα περιμένω τώρα να έρθει η καινούργια μέσα στην επόμενη εβδομάδα να δω αν υπάρχει και εκεί το πρόβλημα ώστε να καταλάβω αν φταίνε τα μικρόφωνα.

 

 

deja vu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατα λαθος εδωσες PHANTOM POWER στο RΙΒΒΟΝ τοτε κατα πασα πιθανοτητα το εχεις καταστρεψει.... :-\

 

Κι έτσι να έχει γίνει, το πυκνωτικό θα έπρεπε να δουλεύει.

 

Με τι καλώδιο συνδέεις το μικρόφωνο στον προενισχυτή και σε ποιά είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν κάποιος θέλει να βάλει επάνω ένα πυκνωτικό και ένα ribbon,  δεν κατάλαβα είναι απαγορευτικό;

 

ναι ειναι δυστυχως  .(επειδη και εγω δουλευω με μια παρομοια καρτα, επειδη τις ηλεκτρικες κιθαρες τις γραφω παντα με ribbon ,προσεχω οταν γραφω φωνη με το ΝΤ1 να αποσυνδεω τα καλωδια απο τα ribbon μικροφωνα πριν αναψω το Phantom power)

 

αντιγραφω απο το site της ΑRT

 

"If you attempt to connect a ribbon microphone to a phantom-powered input, things can get ugly very quickly. In such a case, the ribbon acts like a fuse and pops instantly. A ribbon mic should never be connected to a microphone input that has phantom power applied."

 

Με τι καλώδιο συνδέεις το μικρόφωνο στον προενισχυτή και σε ποιά είσοδο;

 

Με ενα αξιοπρεπες BALANCED xlr καλωδιο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι καλώδιο συνδέεις το μικρόφωνο στον προενισχυτή και σε ποιά είσοδο;

 

Με ενα αξιοπρεπες BALANCED xlr καλωδιο

 

Προφανώς, αλλά η ερώτηση πήγαινε στο φίλο μας που έχει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου