Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια στο ξαφνικό χωρίς κανένα (προφανή) λόγο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν πολλές φορές που κυριολεκτικά στα καλά καθούμενα (στη δουλειά, όταν ξυπνήσω το πρωί, στο δρόμο για το κολυμβητήριο κλπ) μου έρχονται στο μυαλό τραγούδια και μουσικές που δεν υπάρχει κανένας, τουλάχιστον προφανής, λόγος να συμβεί αυτό: πχ. ούτε είναι κομμάτια που μου κολλάνε επειδή άκουσα ένα άλμπουμ πρόσφατα και μου άρεσαν, ούτε τα άκουσα στο ραδιόφωνο πριν από μέρες - ή βδομάδες - και επανήλθαν στη μνήμη μου κλπ.

 

Σας συμβαίνει και εσάς? Και αν ναι, ποια είναι αυτά? Είναι καιρός που ήθελα να ανοίξω ένα τέτοιο θρεντ. Μιλάμε για κομμάτια που συνήθως είναι ΕΝΤΕΛΩΣ άσχετα με ό,τι τυπικά γυροφέρνει μουσικά στο μυαλό σας. Ας ξεκινήσω φέρνοντας δυο τυπικά παραδείγματα με ένα που ήρθε ουρανοκατέβατο στο μυαλό μου την Τετάρτη το μεσημέρι...

 

 

...και ένα άλλο την Πέμπτη το απόγευμα:

 

YouTube - Broadcast Yourself.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίνε κάποια ερεθίσματα που δεν τα προσέχεις. Εγώ τρώω συχνά τέτοια φλας. Το πιο πρόσφατο που θυμάμαι είναι αυτό:

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα πολλες φορες στο αυτοκινητο, η στο δρομο οταν περπαταω, με πιανω να σφυριζω αυτο το θεματακι:

 

Suspiria Theme

 

μηπως ειναι λιγο ανησυχητικο?

 

 

 

 

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φταίνε κάποια ερεθίσματα που δεν τα προσέχεις. Εγώ τρώω συχνά τέτοια φλας.

 

Nαι, είναι όντως φλας αλλά η προέλευσή τους είναι πολύ μυστήρια, και ορισμένες φορές ανεξήγητη (πχ. αυτό το έπος του "είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά..."  ;D ) Πριν από δυο βδομάδες μου ήρθε αυτό (μετά το 3:29):

 

ΤΟ ΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΛΟΧΝΕΣ ΧΑΡΡΥ ΚΛΥΝΝ.wmv

 

Tελικά ή στο τρελοκομείο θα καταλήξουμε, ή στη φυλακή αφού τους σφάξουμε όλους με κουζινομάχαιρο...  ;D

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τιποτα παιδια........

 

μετα απο λιγο καιρο αρχιζετε να βλέπετε ανθρωπακια και να συζητατε στον αερα ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως πρόκειται για μουσικές που βιώσαμε σε πολύ μικρή ηλικία ή για μουσικές που ανακαλούν κάποια πρώιμη εμπειρία. Όπως βέβαια σίγουρα υπάρχουν και μουσικές που κολλάνε έτσι απλά στο μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Είναι λίγο εντός-εκτός και επί τα αυτά topic  :) Άμα ενοχλεί ας διαγραφεί.)

 

Έτσι στο άσχετο, μου ήρθε αυτό.....

 

htxp://www.youtube.com/watch_popup?v=Z2mf8DtWWd8

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

 

γιατί άραγε ?

 

(Πλακίτσα είναι, μην παρεξηγηθούν οι φίλοι της ΑΕΚ. Δεν πειράζει παιδιά. Τόπι είναι. Σήμερα εμείς, αύριο εσείς.)

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου