Προς το περιεχόμενο

Δυο ερωτήσεις για Ακουστικά και Λυχνίες Ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω δύο ερωτήσεις.

Αρχικά τα ακουστικά που συνδέονται στο headphone input του ενισχυτή είναι συγκεκριμένου τύπου(jack) στην κατάληξη του καλωδίου ή είναι ακουστικά με κατάληξη όπως αυτή που έχουν τα ακουστικά που βάζουμε στα mp3 και πρέπει να αγοραστεί παράλληλα ένα βύσμα;

 

Επίσης, έχω έναν 15αρι λαμπάτο ενισχυτή για εξάσκηση και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο οποίο πρέπει σίγουρα να γίνει αλλαγή λυχνίας. Και όταν γίνει η αλλαγή της λυχνίας μπορώ να τοποθετήσω οποιοδήποτε τύπο ή μόνο αυτόν που είχε αρχικά; (Συγκεκριμένα πάνω φοράει μία 12AX7 no-name και θα ήθελα να βάλω μία ίδιου τύπου mesa boogie)

 

Eυχαριστώ!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

έχω δύο ερωτήσεις.

Αρχικά τα ακουστικά που συνδέονται στο headphone input του ενισχυτή είναι συγκεκριμένου τύπου(jack) στην κατάληξη του καλωδίου ή είναι ακουστικά με κατάληξη όπως αυτή που έχουν τα ακουστικά που βάζουμε στα mp3 και πρέπει να αγοραστεί παράλληλα ένα βύσμα;

ΘΑ θέλει μάλλον έναν μετατροπέα μικρού σε μεγάλο jack. 1996_auna_01.jpg

Αλλά αν έχεις "ψείρες" δεν θα ακούσεις σοβαρό ήχο.

 

Επίσης, έχω έναν 15αρι λαμπάτο ενισχυτή για εξάσκηση και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα στο οποίο πρέπει σίγουρα να γίνει αλλαγή λυχνίας. Και όταν γίνει η αλλαγή της λυχνίας μπορώ να τοποθετήσω οποιοδήποτε τύπο ή μόνο αυτόν που είχε αρχικά; (Συγκεκριμένα πάνω φοράει μία 12AX7 no-name και θα ήθελα να βάλω μία ίδιου τύπου mesa boogie)

Βάλε πάλι μια 12ΑΧ7 και όποια μαρκα είναι της αρεσκείας σου.

Μην πειραματιστείς προς το παρόν με άλλες διπλοτριόδους.

Αλλαγή κάθε 10 (και βάλε) χρόνια αν παίζεις μέρα-νύχτα .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου