Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στην ηχογράφηση!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σε όλους και καλή ανάσταση

 

Επιτέλους αποφάσισα να ασχοληθώ λίγο με home recording.

 

Το πρόβλημα που δεν ξέρω να λύσω (καθότι άσχετος) είναι στο μικρόφωνο. Ενώ ακούγεται κανονικά ήχος, η φωνή ακούγεται λες και τραγουδάω συνδεδεμένος με το metal zone :lol:

 

Δεν ξέρω γιατί ακούγεται τόσο παραμορφωμένη η φωνή. Επίσης ακούγεται η φωνή σαν μπουμπουνητό!!

 

Προσπαθώ να δουλέψω με το cool edit pro. Επίσης μη με κράξετε αλλά η κάρτα ήχου μου είναι onboard :oops:

 

Εχω ένα πισί Athlon 2400+ με 768ram αν παίζει κάποιο ρόλο.

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου προτείνετε και καμια κάρτα ήχου μέχρι 100 ευρώ ώστε να κάνω κάτι αξιοπρεπές για τα ταλαίπωρα αυτιά όλων μας? :roll:

lt;P>δεν μασάω τίποτα εκτός από φαγητό....</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώσπου να πάρεις καλύτερο μικρόφωνο και κάρτα, απομάκρυνε το μικρόφωνο από το στόμα, και σήκωσε το ρεκόρντιγνκ λεβελ τόσο ώστε να το πιάνει αλλά να μην κλιπάρει.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε και να μου προτείνετε και καμια κάρτα ήχου μέχρι 100 ευρώ ώστε να κάνω κάτι αξιοπρεπές για τα ταλαίπωρα αυτιά όλων μας? :roll:

 

Αρκετά καλη καρτα και στα χρηματα που θές

 

http://www.thomann.de/thoiw2_m-audio_delta_audiophile_2496_prodinfo.html

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να δουλέψω με το cool edit pro. Επίσης μη με κράξετε αλλά η κάρτα ήχου μου είναι onboard :oops:

 

Κοίτα, χρησιμοποιούσα Cool edit pro 2 με on board κάρτα και μικροφωνάκι των 1000 δραχμών και οι ηχογραφήσεις ακούγονταν. Προφανώς ήταν ΑΘΛΙΕΣ, αλλά πάντως δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με distortion κλπ. Κοίταξε τα επίπεδα του μικροφώνου σου (της εισόδου), μην τραγουδάς με το μικρόφωνο μέσα στο στόμα και πρόσεχε τα επικίνδυνα σύμφωνα (π, τ, ...). Και μετά πάρε άλλη κάρτα, ή κανένα recording interface (καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου) και κανένα μικρόφωνο της προκοπής (κλασικά shure beta 58a για παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι αυτη ειναι μια φτηνη και πολυ ευελικτη λυση:

http://www.m-audio.com/products/en_us/Transit-main.html

έχει γυρω στα 70 ευρώ.

Παντα καπου θα σου δωσει μια λυση και παιζει και με protools, κατι που θεωρω πολυ σημαντικο για την περιπτωσή σου.

Θα χρειαστείς βεβαια και καμια 30ρια ευρω για ένα midi interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το μικρόφωνο είναι το beta shure sm 58. Oσο για την κάρτα θα την ψάξω, σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.

lt;P>δεν μασάω τίποτα εκτός από φαγητό....</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
παιδιά το μικρόφωνο είναι το beta shure sm 58. Oσο για την κάρτα θα την ψάξω' date=' σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.[/quote']

 

Και πώς συνδέεις το mic στην onboard κάρτα ήχου; Μήπως έχεις στη σύνδεση πρόβλημα; Λογικά η κάρτα θα δέχεται μικρό καρφάκι.. πώς έκανες το xlr του shure μικρό καρφάκι; Κι εγώ ηχογραφουσα μια χαρά με cooledit και onboard κάρτα κάποτε.. τουλάχιστον δεν είχα παραμόρφωση στο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μάλλον κάποιος δεν πρόσεξε το πρόβλημα σου που οφείλετε απλά σε μια επιλογή που πρέπει να αποεπιλέξεις και προκαλεί παραμορφωτικά επίπεδα έντασης στο μικρόφωνο.

1 Πήγαινε στο εικονίδιο κάτω δεξιά στον υπολογιστή σου που είναι για τον ήχο και κάνε δεξί κλικ και επέλεξε open volume control

2 Θα σου εμφανιστεί το play control από όπου ρυθμίζεις τις εντάσεις. Πήγαινε εκεί που λέει Microphone και θα δείς ότι στο κάτω μέρος του λέει advanced και πάτα το .Αν τυχόν δεν υπάρχει κάτω από το microphone, κουμπί advanced τότε πήγαινε εκεί που λέει options και επέλξε to advanced options. Ωραία,τώρα πάτα το advanced Κουμπί κάτω από το volume του μικροφώνου.

3 ξετίκαρε την επιλογή που λέει microphone boost +20db... αυτό ήταν όλο...

καλές ηχογραφήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου