Προς το περιεχόμενο

ProCo rat Ruetz mod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.

Προσφατα ανοιξα ενα  θεμα που ελεγα οτι θα παρω καινουριο πεταλι.

Το rat δεν θελω να το πουλησω.Οποτε σκεφτηκα μηπως να του κανα κανα mod.

 

H μονη μου επαφη με τετοια ητανε οταν εφτιαξα το noiz overdive του φιλου απο το noiz.

 

Με μια αναζητηση στο γουγλ βρηκα αυτο το φαινομενικα απλο mod:

 

http://www.diyguitaramp.com/rat.html

 

To χει δοκιμασει κανεις?

 

Εχετε κανενα αλλο να προτεινετε εσεις οι ηλεκτρολογοι?

 

 

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως μόντες κάνουμε όταν ξέρουμε τι θέλουμε  [move]::)[/move]

 

Ευχαριστω για την προθυμια.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει εγώ φίλε μου...

Κάνει ακριβώς αυτό που λέει. Μειώνει το gain σημαντικά, κι αυξάνει το headroom και την απόκριση σε χαμηλές συχνότητες του πεταλιού.. Εξαρτάται λοιπόν, απο το πως το χρησιμοποιείς... Είναι πολύ καλό MOD, αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν booster για κάποιο ενισχυτή, ή κάποιο άλλο OD/DIST πετάλι.. Επίσης έπαιξα με τα μεγέθη των αντιστάσεων όπως λέει και βρήκα χρήσιμους ήχους στα ενδιάμεσα.. Να ξέρεις τα μεγέθη Gain/bass response+headroom , είναι αντιστρόφως ανάλογα για τη συγκεκριμένη μόντα..

Εγώ βέβαια το προχώρησα (πάνε χρόνια), αλλάζωντας και μια απο τις 2 διόδους (D2) που βρίσκεται πάνω απο την αντίσταση (R12) στην πλακέτα της 4ης εικόνας, με ένα διακοπτάκι που μου έδινε την επιλογή ανάμεσα σε 2 άλλες διόδους. Μια LED και μια Silicon, όπου έτσι κάπως, είναι κ η μόντα που κάνει ο Keeley. Είναι πλέον το RAT όπως το χρησιμοποιεί ο john scofield...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει εγώ φίλε μου...

Κάνει ακριβώς αυτό που λέει. Μειώνει το gain σημαντικά, κι αυξάνει το headroom και την απόκριση σε χαμηλές συχνότητες του πεταλιού.. Εξαρτάται λοιπόν, απο το πως το χρησιμοποιείς... Είναι πολύ καλό MOD, αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν booster για κάποιο ενισχυτή, ή κάποιο άλλο OD/DIST πετάλι.. Επίσης έπαιξα με τα μεγέθη των αντιστάσεων όπως λέει και βρήκα χρήσιμους ήχους στα ενδιάμεσα.. Να ξέρεις τα μεγέθη Gain/bass response+headroom , είναι αντιστρόφως ανάλογα για τη συγκεκριμένη μόντα..

Εγώ βέβαια το προχώρησα (πάνε χρόνια), αλλάζωντας και μια απο τις 2 διόδους (D2)που βρίσκονται πάνω απο την αντίσταση (R12) στην πλακέτα της 4ης εικόνας, με ένα διακοπτάκι που μου έδινε την επιλογή ανάμεσα σε 2 άλλες διόδους. Μια LED και μια Silicon, όπου έτσι κάπως, είναι κ η μόντα που κάνει ο Keeley. Είναι πλέον το RAT όπως το χρησιμοποιεί ο john scofield...

 

Ωραιος φιλε, ευχαριστω πολυ, θα το ψαξω το θεμα. ;D

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα...  Πλέον δεν το χρησιμοποιώ σαν πετάλι OD/DIST (έχω το OCD και το Fulldrive 2), αλλά κυρίως σαν μπούστερ...

Σε χαμηλές ρυθμίσεις, είναι πεντακάθαρο και χρήσιμο Πριν αλλά και μετά απο άλλα Gain stages. Επίσης "παχαίνει" ωραία τους μονοπήνιους.

Στο σημείο που "σπάει" είναι πολύ SRV-like.

Σε πιο ψηλές ρυθμίσεις Gain, αρχίζει και Fuzz-αρει αρκετά...

Γενικά παίρνει αρκετές μόντες και είναι ένα πετάλι που δεν πρόκειται να δώσω ποτέ, αφ' ενός μεν για να πειραματίζομαι, αφ' ετέρου γιατί λειτουργεί χρήσιμα σε πολλές θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα...  Πλέον δεν το χρησιμοποιώ σαν πετάλι OD/DIST (έχω το OCD και το Fulldrive 2), αλλά κυρίως σαν μπούστερ...

Σε χαμηλές ρυθμίσεις, είναι πεντακάθαρο και χρήσιμο Πριν αλλά και μετά απο άλλα Gain stages. Επίσης "παχαίνει" ωραία τους μονοπήνιους.

Στο σημείο που "σπάει" είναι πολύ SRV-like.

Σε πιο ψηλές ρυθμίσεις Gain, αρχίζει και Fuzz-αρει αρκετά...

Γενικά παίρνει αρκετές μόντες και είναι ένα πετάλι που δεν πρόκειται να δώσω ποτέ, αφ' ενός μεν για να πειραματίζομαι, αφ' ετέρου γιατί λειτουργεί χρήσιμα σε πολλές θέσεις.

 

Ωραια, ακομα καλυτερα με τους μονοπηνιους που λες γιατι με ενδιαφερει ο stevie.Ευχαριστω και παλι.

WATCH OUT! IT'S A TANK! IT'S A FUCKIN' REVERB TANK! DAMN!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει εγώ φίλε μου...

Κάνει ακριβώς αυτό που λέει. Μειώνει το gain σημαντικά, κι αυξάνει το headroom και την απόκριση σε χαμηλές συχνότητες του πεταλιού.. Εξαρτάται λοιπόν, απο το πως το χρησιμοποιείς... Είναι πολύ καλό MOD, αν σκοπεύεις να το χρησιμοποιήσεις σαν booster για κάποιο ενισχυτή, ή κάποιο άλλο OD/DIST πετάλι.. Επίσης έπαιξα με τα μεγέθη των αντιστάσεων όπως λέει και βρήκα χρήσιμους ήχους στα ενδιάμεσα.. Να ξέρεις τα μεγέθη Gain/bass response+headroom , είναι αντιστρόφως ανάλογα για τη συγκεκριμένη μόντα..

Εγώ βέβαια το προχώρησα (πάνε χρόνια), αλλάζωντας και μια απο τις 2 διόδους (D2) που βρίσκεται πάνω απο την αντίσταση (R12) στην πλακέτα της 4ης εικόνας, με ένα διακοπτάκι που μου έδινε την επιλογή ανάμεσα σε 2 άλλες διόδους. Μια LED και μια Silicon, όπου έτσι κάπως, είναι κ η μόντα που κάνει ο Keeley. Είναι πλέον το RAT όπως το χρησιμοποιεί ο john scofield...

 

Πολύ ενδιαφέρον. Οπότε αν καταλαβαίνω σωστά, υπάρχουν τρία mods τα οποία σχολιάζεις: το Ruetz, αυτό με την επιλογή των δυο διόδων (σαν του Scofield?) και του Keeley. Το δεύτερο περιλαμβάνει και τις τροποποιήσεις του Ruetz? Και πέρα από τον Keeley, υπάρχει κάποιος στο διαδίκτυο που να πουλάει καινούργια (μονταρισμένα) αυτά του δεύτερου?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε 2,5-3 χρόνια απο τότε και δε θυμάμαι καλά τις διαφορές στο μόντ του Keeley και σε αυτό που έκανα. Αυτός νομίζω χρησιμοποιεί ενα τριθεσιο διακοπτακι..

Εγω παντως μιλησα για 2 μοντς.. (Ruetz + Αντικατασταση της μια διοδου). Φαντάζομαι πως με οσες διοδους και να την αντικαταστησεις, λογιζεται σαν 1 μοντ. Ο Σκόφιλντ νομίζω (χωρίς πάλι να είμαι σίγουρος) ότι παίζει με το μονταρισμένο του Keeley, το οποιο τελικα ειναι σχεδον ιδιο με το δικο μου. H βασικη διαφορα θα ειναι στην ποιοτητα και τα specs των διαφορων components που χρησιμοποιηθηκαν μιας κ ο Keeley θα έχει καλύτερες άκρες απο εμένα... ;D

Μπορεις επισης να βαλεις περιστροφικο διακοπτακι με πολλες επιλογες και διαφορες τιμες αντιστασεων.. Το ιδιο και για τις διοδους..

Κατι αλλο.. εχω την εντυπωση πως αν βγαλεις και τις 2 διοδους και τις αλλαζεις σε "ταιριασμενα ζευγαρια", πιθανό να έχεις καλυτερα αποτελεσματα, πιο smooth..

Ας πει τη γνωμη του κι ενας πιο ειδικος....

Οι δίοδοι και οι αντιστάσεις, είναι οι κυκλωμένες στη φωτογραφία..

another_recent_rat.jpg.a615ebd12093ecb1c432e1ba82a8fb60.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου