Προς το περιεχόμενο

Η ευλογία του να είσαι μπασίστας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Toν τελευταίο μισό χρόνο παίζω σε μία μπάντα μπάσο. Κιθάρα είναι το βασικό μου όργανο και μετά το πιάνο, άλλα προσφέρθηκα να παίξω μπάσο καθώς είναι κοντά στη κιθάρα και ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό. Εξάλλου μαζευτήκαμε 4 κιθαρίστες και κάποιος έπρεπε να πάρει το μπάσο! Δε το μετάνιωσα διόλου.

 

Απ' αυτή την εμπειρία μου λοιπόν κατέληξα πως ο μπασίστας κατέχει έναν πολύ ιδιαίτερο ρόλο καθώς κατά κάποιον τρόπο είναι και παίκτης και ακροατής, καθώς πολλά πράγματα δεν είναι περίπλοκα, αν και πολύ σημαντικά για τον συνολικό ήχο, και έτσι μπορείς να "μπαινοβγαίνεις" στο ρόλο του ακροατή και του μουσικού - όλα αυτά δένοντας τη μπάντα μαζί.

 

Και έτσι μου έχει αρέσει πάρα πολύ η "οπτική" του μπασίστα. Ειδικά όταν εξυπηρετείς τη μουσική κυρίως (βλ. Waters, Palladino) και όχι τόσο το show off (εντάξει ο Wooten είναι class!).

 

Καταλήγοντας, θα πρότεινα σε όσους δεν έχουν παίξει μπάσο να το κάνουν γιατί τουλάχιστον εμένα με βοήθησε στην καλύτερη γνώση της αρμονίας αλλά και του ρυθμού.

 

Φίλοι μπασίστες, εσείς γιατί διαλέξατε το μπάσο;

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μπασίστες, εσείς γιατί διαλέξατε το μπάσο;

"Αυτό με διάλεξε"............θα έλεγα αν ήμουν μπασίστας.  ;)

 

Αν καταφέρενεις και παίζεις σαν τον Palladino και ταυτόχρονα παρακολουθείς (ως οφείλει κάθε μουσικός σε γκρουπ) έχεις προχωρήσει πολύ στον μισό χρόνο, κουφό γατάκι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτό με διάλεξε"............θα έλεγα αν ήμουν μπασίστας.  ;)

 

Δεν είναι και πολύ λάθος όμως ε;

Κάθε φορά που με ρωτάνε γιατί παίζω αρχίζω διάφορες φιλοσοφίες και έχω καμιά 10ρια αλλά η πιο απλή και πιο ειλικρινής είναι επειδή μ αρέσει.

 

Και πιστεύω πως κάπως το όργανο ταιριάζει και στον άνθρωπο και τη γενική του ψυχοσύνθεση ή στο πως αντιμετωπίζει τη ζωή του γενικά (ή πως θα ήθελε να την αντιμετωπίζει).

 

Κοινώς bass is a state of mind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταφέρενεις και παίζεις σαν τον Palladino και ταυτόχρονα παρακολουθείς (ως οφείλει κάθε μουσικός σε γκρουπ) έχεις προχωρήσει πολύ στον μισό χρόνο, κουφό γατάκι

 

Ναι, έχω βγάλει κάποια κομμάτια αλλά δεν ακούγονται το ίδιο χωρίς άταστο μπάσο και octaver. :'(

 

Πάντως η ειρωνεία της υπόθεσης είναι πως πήγα απ'το τέρμα του μανικιού και τα τρελά πρίμα της κιθάρας, στο βαθύ, ¨αυστηρό" μπάσο.  :D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου