Προς το περιεχόμενο

Θέλω τις γνώμες σας για brass nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι κάτι νέο όντως, σχετικά με αυτά που έγραψες παραπάνω περι πετάγματος.

 

Να πας σε οφθαλμιατρο

 

βεβαιωσου οτι το nut slot στην κιθαρα σου δεν ειναι curved γιατι απλα θα το πεταξεις ,εκτος κι αν εχεις τροπο να το "φας" ωστε να κανει κουρμπα & να εφαρμοσει σωστα....   (στις περισσοτερες Fender ειναι curved)

 

 

Και για να επιστρεψουμε στο θεμα...

 

Ο λογος που ΔΕΝ προτεινω brass nut ειναι οτι ειναι δυσκολα στην κατεργασια τους,και δεδομενου του γεγονοτος οτι καλυτερα να εχεις ενα φτηνο καλοκομμενο nut απο το....χειροτερο πλαστικο παρα ενα κακοκομμενο nut απο το...μαμουθ του...ΝΩΕ....δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη αν δεν εισαι και ..μαμω τους μαστορες...η αν δεν εχεις τα καταλληλα εργαλεια (ειναι δυσκολο να επιτυχεις το απολυτο....Smoothness στα εσωτερικα αυλακια με ενα brass nut)..φυσικα η χρηση λιπαντικων (nut sauce,μολυβιου,βαζελινης κτλ) σιγουρα το βοηθαει

 

Ηχητικα τωρα ετσι κι αλλοιως απο τις ...164 νοτες που εχει η κιθαρα μονο οι 6 επηρεαζονται απο το nut,σε καποιους αρεσει ο ηχος των...6 αυτων νοτων με brass nut ,σε καποιους οχι (τωρα που το σκεφτομαι η περιγραφη του grorig ως "bell like" ειναι καλυτερη απο το «ψοφιο» που εγραψα παραπανω...η ανοιχτη χορδη εχει περισσοτερη αττακα και λιγοτερο «ανθισμα»)    

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πας σε οφθαλμιατρο

 

 

 

LMAO!!

 

Κοίτα, με την ίδια λογική μπορείς να πείς,

"αν το σπίτι πιάσει σκόνη, κάψτο, πέτα το, πούλα το, εκτός και αν έχεις τρόπο να το σκπουπίσεις". :D

 

Το θέμα είναι οτι η φρασεολογία και η σειρά των λέξεων που χρησιμοποίησες ( "απλά θα το πετάξεις" πρώτα πρώτα) δείχνουν οτι απλά θέλησες να πουλήσεις εξυπνάδα και όχι να συνεισφέρεις, φυσικά, στέλνοντας λάθος μηνύματα στον άνθρωπο που ενδιαφέρεται.

Ούτως ή άλλως ανέφερε ρητά οτι έχει μάστορα, οπότε είναι αυτονόητο οτι θα κατέφευγε εκεί για βοήθεια αν δεν τα κατάφερνε μόνος του.

 

Και ναι μεν, το nut, αφορά μόνο 6 νότες, αλλά αν μετρήσουμε την χρονική "πυκνότητα" συγκέντρωση - κατανομή αυτών των νοτών, θα δούμε οτι έχουν πολύ μεγαλύτερη συχνότητα παιξίματος από π.χ. το 20ο τάστο στην 5η χορδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δείχνουν οτι απλά θέλησες να πουλήσεις εξυπνάδα

 

ενας κατα συρροη κακεντρεχης σαν και εσενα φυσικα και θα το εκλαβει ετσι......απλα ειπα την ΓΝΩΜΗ μου και αν δεν συμφωνεις με αυτη μπορεις να το πεις, οχι ομως & να εισαι τοσο ΑΓΕΝΗΣ και επιθετικος.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες οι προσωπικές επιθέσεις, αλλά δεν ωφελούν στη λύση ενός τεχνικού θέματος. Παρακαλώ αφήστε τους χαρακτηρισμούς, κανείς δεν πουλάει εξυπνάδα ούτε ειδημοσύνη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν έχω να πω πως μέχρι στιγμής το brass nut ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά στη δουλειά του με το τρέμολο ακόμα και με dive bombs, γαργάρες κτλ. Βέβαια έκανε και ο μάστορας πολύ καλή δουλειά με το κόψιμο.

 

Υπάρχει βέβαια απώλεια - μικρή - στο κούρδισμα πότε-πότε αλλά δεν βοηθάνε και τα βίντατζ κλειδιά. Θα δείξει το μέλλον το πόσο θα παραμείνει καλό, αλλά αυτή τη στιγμή σίγουρα θα το πρότεινα.

 

Αυτό που, όμως, ήταν πραγματικά αστείο - και η για μια ακόμη φορά επιβεβαίωση του ρητού "if it ain't broken, don't fix it" ήταν το εξής:

Κάποια στιγμή είπα, για να βελτιώσω ακόμη περισσότερο τη συμπεριφορά του νατ, να περάσω τα αυλάκια και το string tree με βαζελίνη.

E, λοιπόν, άρχισε να βγάζει πρόβλημα: το κλασσικό κλινκ-κλινκ που κάνει η χορδή όταν σκαλώνει στο κακοκομμένο νατ στο σήκωμα ή τρεμολιά.

Ρε χρυσό μου ρε καλό μου. Τίποτα.

Δυο τρια κλινκ-κλινκ σε dive bombs, άλλα κανα δύο στο ανέβασμα και στα σηκώματα.

Λέω, τον παπάρα, σκατά δουλειά μου έκανε, θα την πάω πίσω την κιθάρα. Ας καθαρίσω τη βαζελίνη όμως να μη λεει... Έτσι περνάω το νατ και το tree με οινόπνευμα και τα καθαρίζω καλά καλά.  :o :o :o Πάνε τα κλινκ-κλινκ, και το τρέμολο δουλεύει όπως πριν, άψογα.

Δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά ήταν πραγματικά ενδιαφέρον...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω να πω πως μέχρι στιγμής το brass nut ανταποκρίνεται πάρα πολύ καλά στη δουλειά του με το τρέμολο ακόμα και με dive bombs, γαργάρες κτλ. Βέβαια έκανε και ο μάστορας πολύ καλή δουλειά με το κόψιμο.

 

Υπάρχει βέβαια απώλεια - μικρή - στο κούρδισμα πότε-πότε αλλά δεν βοηθάνε και τα βίντατζ κλειδιά. Θα δείξει το μέλλον το πόσο θα παραμείνει καλό, αλλά αυτή τη στιγμή σίγουρα θα το πρότεινα.

 

Αυτό που, όμως, ήταν πραγματικά αστείο - και η για μια ακόμη φορά επιβεβαίωση του ρητού "if it ain't broken, don't fix it" ήταν το εξής:

Κάποια στιγμή είπα, για να βελτιώσω ακόμη περισσότερο τη συμπεριφορά του νατ, να περάσω τα αυλάκια και το string tree με βαζελίνη.

E, λοιπόν, άρχισε να βγάζει πρόβλημα: το κλασσικό κλινκ-κλινκ που κάνει η χορδή όταν σκαλώνει στο κακοκομμένο νατ στο σήκωμα ή τρεμολιά.

Ρε χρυσό μου ρε καλό μου. Τίποτα.

Δυο τρια κλινκ-κλινκ σε dive bombs, άλλα κανα δύο στο ανέβασμα και στα σηκώματα.

Λέω, τον παπάρα, σκατά δουλειά μου έκανε, θα την πάω πίσω την κιθάρα. Ας καθαρίσω τη βαζελίνη όμως να μη λεει... Έτσι περνάω το νατ και το tree με οινόπνευμα και τα καθαρίζω καλά καλά.  :o :o :o Πάνε τα κλινκ-κλινκ, και το τρέμολο δουλεύει όπως πριν, άψογα.

Δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά ήταν πραγματικά ενδιαφέρον...

 

Άγνωσται αι βουλαί του nut  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή να πάρεις απο το Stewmac το Guitar Grease για να ησυχάσεις. Η βαζελίνη,το μολύβι κτλ. κρατάνε λίγο χρόνο,ενώ αυτό το προιόν περιέχει graphite (ότι πρέπει δηλαδή για την λύπανση nut,tuners,saddles). http://www.stewmac.com/shop/Nuts,_saddles/Special_tools_for:_Nuts_and_saddles/Guitar_Grease.html

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα απο το nut είναι το κλίνκ? Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι απο το string tree,

το έκανε και classic vibe μου, το έβγαλα, έκανα πολλά τυλίγματα στα κλειδιά ώστε να

μεγαλώσει η γωνία πίσω απο το nut και σταμάτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου