Προς το περιεχόμενο

Θέλω τις γνώμες σας για brass nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την κιθάρα την έχει αναλάβει μάστορας. Εκείνος μου πρότεινε το brass ως καλύτερη εναλλακτική για τρέμολο. Οπότε αυτός θα αναλάβει και την εγκατάσταση. Θα δούμε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάση ενός άρθρου που μελέτησα παλιότερα έχουμε τα εξής nut:

 

Bone nut = εύκολο στην εργασία, καλή ένταση, ανοικτός και ευρής ήχος, καλή αντίσταση κατά μηχανικών δονήσεων και σταθερό κούρδισμα όταν λιπαίνετε.

 

Συγνώμη για το hijacking, αλλά ποιός ακριβως αρθρογράφος έχει δουλέψει κόκκαλο και του φάνηκε...εύκολο στην εργασία;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το hijacking, αλλά ποιός ακριβως αρθρογράφος έχει δουλέψει κόκκαλο και του φάνηκε...εύκολο στην εργασία;

 

Εύκολο δεν σημαίνει απαραίτητα ''μαλακό''  ;)  κάτι τέτοιο φαντάζομαι

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανευκολο ειναι,φτανει φυσικα να εχεις τις καταλληλες λιμες,απο το Brass παντως ειναι πολυ ευκολοτερο.... ;D

 

Γενικα το brass nut ειναι απομειναρι απο την δεκαετια του 70... ;D (τοτε που πιστευαν οτι αν η κιθαρα σου ζυγιζε 2 τονους ,ειχε μαγνητες.... 48kohm και για γεφυρα τον...Τιτανικο σε μπρασο... ;D θα εχει και καλυτερο ηχο μια και ΜΟΝΟ το sustain ειχε σημασια... ;D,ευτυχως συνηλθαν σχετικα γρηγορα...... ;D)

 

Ο τεχνικος ειναι 55αρης  & ακουει ολη μερα ....Molly Hatchet ετσι δεν ειναι? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα... Σε διαβεβαιώνω ότι δεν έχει ιδέα ποιοι είναι οι Molly Hatchet... ;D ;D ;D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω σχετικά εκτενούς χρήσης τρέμολο, σκέφτομαι να βάλω στη strat μου ένα brass nut. Έχει χρησιμοποιήσει ποτέ κανείς ώστε να μοιραστεί την εμπειρία του στη χρήση με τρέμολο;

 

Εχω μια Stratocaster Malmsteen απ'το '89 που έχει brass nut απ'τη μάνα της,( μπορείς να καταλάβεις πόσες ώρες έχω παιξει με αυτη τη κιθάρα και τι ταλαιπωρία έχει υποστεί) το nut δεν έχει πάθει  απολύτως τίποτα,και φυσικά δεν το έχω αλλάξει απο τότε.

 

Να διευκρινίσω ότι είμαι "φανατικός" χρήστης του τρεμολο.

 

Λιπαντικό χρησιμοποιώ αυτό:

http://www.bigbends.com/nutsauce/agora.cgi?cart_id=8872660.27465&product=Nut%20Sauce&xm=on

 

κάθε 6 μήνες περίπου.

 

Με το brass nut η κιθάρα έχει περισσότερο "glang" ;D ή bell like όπως τo λένε, σε ανοιχτές νότες και συγχορδίες. Ψόφιο ήχο δεν έχει  σε καμμια περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ray αν παρεις αυτο

 

http://cgi.ebay.co.uk/SLOTTED-BRASS-NUT-FITS-STRAT-TELE-/260759029569?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3cb6730741

 

 

βεβαιωσου οτι το nut slot στην κιθαρα σου δεν ειναι curved γιατι απλα θα το πεταξεις ,εκτος κι αν εχεις τροπο να το "φας" ωστε να κανει κουρμπα & να εφαρμοσει σωστα....(στις περισσοτερες Fender ειναι curved)

 

Το γιαλόχαρτο το έχεις ακουστά? Έπειτα προειδοποίησα οτι θέλει αρκετή δουλιά για να φτιάξει κανείς σωστό action, αλλά και πάλι ΠΑΝΤΑ μια τέτοια εργασία θα θέλει αρκετή δουλιά, ΟΤΙ και να βάλεις, για να το φέρεις ακριβώς εκεί που θές.

 

Τώρα για τον ήχο δύσκολο να πώ, γιατί έχω και scalloped neck, οπότε η κιθάρα παίζει σαν ακουστική από αυτό και μόνο... επίσης ταυτοχρόνως έκανα και άλλες αλλαγές, οπότε δεν μπορώ να πώ με σιγουριά.

Για να βγάλει συμπέρσαμα κανείς πρέπει να συγκρίνει 2 πανομοιότυπες κατα τα άλλα κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιαλόχαρτο το έχεις ακουστά?

 

οχι,για πες....(ξερω το γυαλοχαρτο, αυτο το γιαλοχαρτο πρεπει να ειναι κατι νεο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,για πες....(ξερω το γυαλοχαρτο, αυτο το γιαλοχαρτο πρεπει να ειναι κατι νεο)

 

Ωραία, το επόμενο βήμα είναι να κάνεις την σύνθεση : Γιαλόχαρτο + επίπεδο Brass nut = Curved brass nut. Και άρα το brass nut από ebay, *δεν* πάει για πέταμα. Αυτό είναι κάτι νέο όντως, σχετικά με αυτά που έγραψες παραπάνω περι πετάγματος.

 

ΥΓ

Απο ότι θυμάμαι πρώτα το λίμαρα ώστε να αφαιρέσω ομοιόμορφα brass από την βάση του nut, Και μετά γυαλόχαρτο για την δημιουργία καμπύλης. Επίσης η σκόνη από brass που περισσεύει καλό είναι να την κρατήσουμε, για μικροδιορθώσεις που μπορεί να χρειαστούν στην συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το hijacking, αλλά ποιός ακριβως αρθρογράφος έχει δουλέψει κόκκαλο και του φάνηκε...εύκολο στην εργασία;

 

Οι πληροφορίες που πήρα δεν είναι απο αρθρογράφο φίλε μου, αλλά απο έμπειρο κατασκευαστή κιθάρων και ενισχυτών με 30 χρόνια εμπειρίας. Οπότε κάτι παραπάνω θα ξέρει απο μας.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου