Προς το περιεχόμενο

CD rip format?


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Helloz!

 

Επειτα απο ενα search σε παλαιοτερα θεματα ειπα να παρω και μερικες ακομα γνωμες. Την πλειοψηφια του χρονου μου, ακουω μουσικη απο τον υπολογιστη μου. Εχω λοιπον σχεδον ολη τη συλλογη CD μου περασμενη στον υπολογιστη. Ομως για λογους χωρητικοτητας/συμβατοτητας με το mp3 player κλπ τα περισσοτερα ειναι σε mp3 ή σε wav με σχετικα χαμηλη δειγματοληψια.

 

Επειδη λοιπον απεκτησα εναν σχετικα μεγαλο εξωτερικο σκληρο, σκεφτομαι να αρχισω να δημιουργησω ψηφιακα αντιγραφα των CD μου (ισως και τα βινυλια σε καποια φαση, αλλα εχουμε ακομα για αυτο) σε οσο το δυνατοτερο υψηλη ποιοτητα. Size does not matter! (no pun intended  ;D ;D ;D).

 

Το θεμα ειναι, σε τι φορματ να τα αντιγραψω? .flac? wma lossless? κατι αλλο? Και με ποιο software?

 

Ακου ιδεες/προτασεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.flac οπωσδήποτε, είναι ο μόνος συμπιεσμένος lossless codec (καλά, όχι ο μόνος, αλλά σίγουρα ο πιο διαδεδομένος καθώς είναι free)

 

Δες κι αυτο

http://en.wikipedia.org/wiki/Flac

 

As a lossless scheme, FLAC is also a popular archive format for owners of CDs and other media who wish to preserve their audio collections. If the original media is lost, damaged, or worn out, a FLAC copy of the audio tracks ensures that an exact duplicate of the original data can be recovered at any time. An exact restoration from a lossy archive (e.g., MP3) of the same data is impossible. FLAC being lossless means it is highly suitable for transcode  e.g. to MP3, without the normally associated transcoding quality loss. A CUE file can optionally be created when ripping a CD. If a CD is read and ripped perfectly to FLAC files, the CUE file allows later burning of an audio CD that is identical in audio data to the original CD, including track order, pregaps, and CD-Text. However, additional data present on some audio CDs such as lyrics and CD+G graphics are beyond the scope of a CUE file and most ripping software, so that data will not be archived.

 

The European Broadcasting Union (EBU) has adopted the FLAC format for the distribution of high quality audio over its Euroradio network.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το flac ειναι loseless αμα θυμαμαι καλα. Τωρα για το wma loseless, δε ξερω κατα ποσο ειναι οντως loseless.

Επισης, σε flac βγαινει 30+mb το καθε αρχειο.

Παντως, αν δεν εχεις καποιο hi-end ηχοσυστημα για το pc, θα σου ελεγα απλα mp3 320kbps.

 

Αν παντως δε σε νοιαζει καθολου καθολου το μεγεθος, το καλυτερο ειναι τα wav. Αλλα μετα σιγουρα θα αρχισεις να εχεις θεμα με το μεγεθος ;D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λινκ για συγκρίσεις το οποίο έχει και άλλα στο τέλος:

 

http://flac.sourceforge.net/comparison.html

 

 

Εγώ είχα καταλήξει στο εξής για την συλλογή μου (δεν έχω ξεκινήσει ακόμα όμως):

Κάθε cd θα τρώει μια αντιγραφή σε iso αυτούσιο σαν αρχείο και μετά μετατροπή σε .flac. Τον καιρό που τα κοίταγα κατέληξα οτι ο αλγόριθμος του flac είναι πολύ απλός και καλός, δηλαδή πολύ καλό ratio συμπίεσης με αστεία επιβάρυνση στο CPU για το playback.

 

Ο μόνος λόγος που δεν αποφάσισα να τα κάνω κατευθείαν wav ήταν γιατί δεν είχα βρει κάποιον player που να υποστηρίζει database με wav αρχεία ώστε να διατηρεί τίτλους, κλπ.

 

Απ'ότι είδα στα γρήγορα το WMA lossless είναι γύρω στις 4 φορές πιο βαρύ από το flac και δεν υποστηρίζεται από αρκετά hardware ακόμα (αν είναι αυτό κάτι που σε ενδιαφέρει).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, το wav με υψηλη αναλυση ειναι μια επιλογη. Το μεγεθος βεβαια θα ειναι ψιλοτεραστιο...εχω χωρο, αλλα δεν ειναι και απειρος.

Κατα τα αλλα τεινω προς το flac. To wma lossless ειναι καλο, σιγουρα καλυτερο απο το απλο, αλλα δεν ειναι (νομιζω) οσο "καθαρο" οσο το flac.

 

Οσο για το ηχοσυστημα, δεν ειναι τιποτα τρομερο. Ειναι ομως μια αξιοπρεπης καρτα ηχου και ενα σετ φτηνα μονιτορακια...σε Α/Β test του ιδιου αρχειου σε flac και mp3 format, η διαφορα ειναι εμφανεστατη.

Εκτος αυτου, θελω αυτη η συλλογη να λειτουργησει και σαν backup των CD μου σε υψηλη ποιοτητα...δε θελει και πολυ να αποδημησει εις κυριον καποιο cd, και μετα θα μεινω με τα αντιγραφα που εχω τωρα (mp3 κλπ).

 

 

Το wma lossless οντως δεν υποστηριζεται απο πολλα hardware. Το mp3 player μου πχ δε το υποστηριζει, αν και υποστηριζει πολλα αλλα αρχεια. Αν ηταν πιο συμβατο θα το χρησιμοποιουσα και ως default για την τωρινη συλλογη.

 

 

Προτασεις για software για να γινει η δουλεια κανεις? Αν ειναι καποιο που λειτουργει και σαν βιβλιοθηκη, ακομα καλυτερα. Εδω και καιρο βολευομαι με το windows media player, οποτε δε ξερω τι κυκλοφορει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στη σελίδα

 

http://flac.sourceforge.net/index.html

 

θα βρεις ό,τι χρειαστείς για flac.

 

Δεν πιστεύω ακόμα να αναρωτιέσαι σε τί φορμάτ θα τα κάνεις ε; ;D

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος λόγος που δεν αποφάσισα να τα κάνω κατευθείαν wav ήταν γιατί δεν είχα βρει κάποιον player που να υποστηρίζει database με wav αρχεία ώστε να διατηρεί τίτλους, κλπ.

Προτασεις για software για να γινει η δουλεια κανεις? Αν ειναι καποιο που λειτουργει και σαν βιβλιοθηκη, ακομα καλυτερα. Εδω και καιρο βολευομαι με το windows media player, οποτε δε ξερω τι κυκλοφορει...

 

Winamp is your friend ;D.

Θα σε ξενισει λιγο στην αρχη, αλλα μη μασας...

 

Εκτος αυτου, θελω αυτη η συλλογη να λειτουργησει και σαν backup των CD μου σε υψηλη ποιοτητα...δε θελει και πολυ να αποδημησει εις κυριον καποιο cd, και μετα θα μεινω με τα αντιγραφα που εχω τωρα (mp3 κλπ).

 

Αμα θες backup των cd για λογους ασφαλειας, καν'τα iso, ή εστω wav.

Σαν iso θα εχεις και το cd text (σε οσα εχουν), και γενικα θα ειναι το cd αυτουσιο,

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό είναι πως όλο και περισσότερος κόσμος ψάχνει τρόπους να φύγει από την μπούρδα το mp3. Άλλωστε το mp3 δημιουργήθηκε γιατί υπήρχε ανάγκη για μικρα μεγέθη λόγο μικρής χωρητικότητας δίσκων και ταχυτήτων στο ιντερνετ. Τώρα και τα δυο είναι σχεδόν απεριόριστα.

 

το flac είναι το μέλλον! Μακάρι να αρχίσουν να κυκλοφορούν και συσκευές που το υποστηρίζουν! Πχ αν υπήρχε κάποιο στερεοφωνικό για αυτοκίνητο θα είμουν ευτυχισμένος!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου