Προς το περιεχόμενο

Variation Zero - Full Ahead album


roussos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε οι Variation Zero και πρόσφατα ανεβάσαμε το καινούριο μας album στο bandcamp.

Τα τραγούδια, τους στίχους και το εξώφυλλο μπορείτε να τα δείτε εδώ:

https://variationzero.bandcamp.com/releases

 

Κινούμαστε στο αγγλόφωνο ροκ, σχόλια κτλ ευπρόσδεκτα!

 

Καλές Γιορτές!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να προσθέσω κάποιες πληροφορίες που αφορούν το άλμπουμ:

 

Ηχογραφήθηκε στο στούντιο Παζλ, ηχογράφηση, μίξη, παραγωγή είναι του Βαγγέλη Καραπέτρου μαζί με τη μπάντα.

 

Εξοπλισμός που χρησιμοποιηθηκε είναι:

Κιθάρες: Gibson SG3, Fender Telecaster american standard 1993, Guild D55 (με AKG 414)

Μπάσο: Lakland 44-64, Bob Glaub

Ενισχυτές: Fender Tonemaster, Mesa Boogie Dual Rectifier

Πετάλια-εφε: Roland RE501, Jam Delay Llama, Zoom G3 (από την οποία ηχογραφήθηκαν σχεδόν όλες οι παραμορφώσεις της κιθάρας)

Πετάλι: Pearl P2002C Eliminator

Πιατίνια: Paiste 2002 18' Crash, Paiste 2002 24' Ride, Paiste PST3 18' China

 

Οι ηχογραφήσεις έγιναν 2013-2014, οι μίξεις 2014.

Τα έξοδα έχουν καλυφθεί αποκλειστικά από την μπάντα και η παραγωγή είναι ανεξάρτητη.

Τα σχέδια του εξωφύλλου καθώς και των εσωφύλλων-οπισθόφυλλων είναι σχεδιασμένα στο χέρι από τον μπασίστα και η ψηφιοποίηση των αρχείων έγινε από τη μπάντα.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα όλα (αποσπασματικά, μεγάλα μέρη των τραγουδιών), το πρώτο που έχω να πω είναι ότι η φωνή-ες είναι χαμηλά-ες στην μίξη και κατά δεύτερον η προφορά είναι πολύ Ελληνική!  Κατά τ΄άλλα οι μελωδίες εμένα μου φάνηκαν "σχεδόν" ίδιες, Punk (σχεδόν) είναι ρε φίλε, θα μου πείτε, εντάξει αλλά..... ::).  Φαντάζομαι ότι με καλύτερη παραγωγή και λίίίίγο περισσότερη προσοχή εδώ και εκει, τα κομμάτια θα ακουστούν πολύ καλύτερα. Όλα αυτά με κάθε καλή διάθεση.  Καλή επιτυχία παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα άκουσα όλα (αποσπασματικά, μεγάλα μέρη των τραγουδιών), το πρώτο που έχω να πω είναι ότι η φωνή-ες είναι χαμηλά-ες στην μίξη και κατά δεύτερον η προφορά είναι πολύ Ελληνική!  Κατά τ΄άλλα οι μελωδίες εμένα μου φάνηκαν "σχεδόν" ίδιες, Punk (σχεδόν) είναι ρε φίλε, θα μου πείτε, εντάξει αλλά..... ::).  Φαντάζομαι ότι με καλύτερη παραγωγή και λίίίίγο περισσότερη προσοχή εδώ και εκει, τα κομμάτια θα ακουστούν πολύ καλύτερα. Όλα αυτά με κάθε καλή διάθεση.  Καλή επιτυχία παιδιά!

 

Σε ευχαριστουμε πολυ για το χρονο σου και τα σχολια!

Θεωρω οτι ειναι ολα οπως τα λες, καποια απο αυτα εγιναν επιτηδες (μελωδιες-ενταση φωνων) και καποια γιατι δεν γινεται αλλιως (προφορα!).

Να εισαι καλα, τετοια σχολια ειναι κατι στο οποιο θα δωσουμε βαση πριν την επομενη δουλεια μας!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζετε ενα απο τα στιλακια που μου αρεσουν. Αρα για μενα ηταν μια χαρα. ;)

Η σταθμη της φωνης δεν με ξενισε. Η μονες παρατηρησεις ειναι:

 

1) Σιγουρα η προφορα (μην ψαρωσετε ομως, κυκλοφορουν απιστευτα χαλια)

 

2) Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει ομοιογενια στην παραγωγη. ::)

  Μικροδιαφορες βεβαια μεταξυ των κομματιων, αλλα ειναι σαν να τα εχουν μειξαρει

  διαφορετικοι ηχοληπτες. Μου λειπει η συχνοτικη συνοχη ενος αλμπουμ. Δεν ξερω.

  Θα τα ξανακουσω.

 

3) Ακουω κουτιλα στα τουμπανα? Ταμπουρο? Τριγκερ?

 

Οπως κι αν εχει, καλη συνεχεια! ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζετε ενα απο τα στιλακια που μου αρεσουν. Αρα για μενα ηταν μια χαρα. ;)

Η σταθμη της φωνης δεν με ξενισε. Η μονες παρατηρησεις ειναι:

 

1) Σιγουρα η προφορα (μην ψαρωσετε ομως, κυκλοφορουν απιστευτα χαλια)

 

2) Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχει ομοιογενια στην παραγωγη. ::)

   Μικροδιαφορες βεβαια μεταξυ των κομματιων, αλλα ειναι σαν να τα εχουν μειξαρει

   διαφορετικοι ηχοληπτες. Μου λειπει η συχνοτικη συνοχη ενος αλμπουμ. Δεν ξερω.

   Θα τα ξανακουσω.

 

3) Ακουω κουτιλα στα τουμπανα? Ταμπουρο? Τριγκερ?

 

Οπως κι αν εχει, καλη συνεχεια! ;D

 

Χαιρομαι που σου αρεσε!

Για την προφορα ξερουμε οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο στον κοσμο εκτος των συγκροτηματων που ειναι μητρικη τους τα αγγλικα συμβαινει αυτο, το εχουμε δεχτει, καλως ή κακως...

Οσον αφορα την ομοιογενια στην παραγωγη...ενας ηχοληπτης τα μιξαρε ολα, ισως επειδη αναθεσαμε στον ιδιο ηχογραφηση-μιξη-mastering το αποτελεσμα να ακουγεται καπως. Προσωπικα δεν με χαλαει, αλλα για να το λες κατι θα ξερεις!

Τα τυμπανα ηχογραφηθηκαν χωρις τριγκερ, αν θυμαμαι καλα ενα σετ pearl ηταν.

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την προφορα ξερουμε οτι σε ενα μεγαλο ποσοστο στον κοσμο εκτος των συγκροτηματων που ειναι μητρικη τους τα αγγλικα συμβαινει αυτο, το εχουμε δεχτει, καλως ή κακως...

Και οπως ειπαμε δεν ψαρωνετε. 8)

 

...στον ιδιο ηχογραφηση-μιξη-mastering το αποτελεσμα να ακουγεται καπως.

Οχι δεν ειναι αυτο. Δεν εστιαζω στο αν ειναι καλο η κακο.

Αφου εχει βγει αυτο που ηθελες-θελατε, τοτε δεν υπαρχει λογος κουβεντας πανω σε αυτο.

Απλα προσπαθω να σου μεταφερω (με πασα επιφυλαξη, θα τα ξανακουσω)

την εντυπωση της μικρης ηχητικης διαφορας απο κομματι σε κομματι. :-\

 

... για να το λες κατι θα ξερεις!

Τριχες ξερω! ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι αυτο. Δεν εστιαζω στο αν ειναι καλο η κακο.

Αφου εχει βγει αυτο που ηθελες-θελατε, τοτε δεν υπαρχει λογος κουβεντας πανω σε αυτο.

Απλα προσπαθω να σου μεταφερω (με πασα επιφυλαξη, θα τα ξανακουσω)

την εντυπωση της μικρης ηχητικης διαφορας απο κομματι σε κομματι. :-\

 

Α! Κατάλαβα... Θα το ερευνήσω κι εγώ!

Θενκς!!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μπω και γω στην κουβεντα λοιπον, ευχαριστουμε για τα καλα λογια κατ' αρχας και τον χρονο σας να ακουσετε τον δισκο μας!

δεν γραφτηκαν ολα τα τραγουδια την ιδια μερα προφανως, οποτε καποιες ρυθμισεις ειναι λογικο να διαφερουν σε καθε ενα, υποθετω οτι αυτο εννοεις σαν "μικρη ηχητικη διαφορα" ε? προσωπικα στο αυτι μου δεν ακουγεται σε ιδαιτερο βαθμο αυτη η διαφορετικοτητα, ισως γιατι τα εχω πλεον ακουσει παρα πολλες φορες και τα εχω συνηθισει ετσι, οποτε δεν μπορω να εχω αντικειμενικη αποψη, πιστευεις οτι εχουν διαφορες στον ηχο σε σημειο που να ξενιζει τον ακροατη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχας θελω να ευχαριστησω οσους μπηκαν στον κοπο και ακουσαν τη δουλεια μας! Υστερα απο τα παραπανω σχολια προβληματιστηκα και μπηκα σε διαφορες σκεψεις. Ετσι εκατσα και ξανακουσα τα τραγουδια σε διαφορα συστηματα. Εκει λοιπον ευτυχως επιβεβαιωθηκα, η παραγωγη και το συνολικο αποτελεσμα ειναι ακριβως το ποθητο για εμενα! Οπως αισθανομουν την πρωτη μερα που το πηραμε στα χερια μας και το ακουσα, ετσι αισθανομαι και τωρα, δεν θα αλλαζα τιποτα!

Καλη Χρονια με Υγεια και μουσικες σε ολους!

Αγάπη μου, χρειάζομαι τις κιθάρες μου, όπως εσυ τα παπούτσια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου