Προς το περιεχόμενο

CD rip format?


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει όντως σημασία (α) η συμβατότητα με τα μέσα αναπαραγωγής, (β) το ηχοσύστημα που θα το αναπαράγεις. Έχεις δει όντως σημαντική διαφορά Oδυσσέα στο σύστημά σου μεταξύ flac kai 320kbps mp3 με highest quality και constant bitrate (όχι variable)? Θα με ενδιέφερε πολύ να μου μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου (όχι μόνο εσύ, όλοι).

 

Από software, εδώ και αρκετά χρόνια για όλες τις ανάγκες για rip ή μετατροπή χρησιμοποιώ το Easy CD DA Extractor (http://www.poikosoft.com/), αν και είμαι σίγουρος πως κάποιος συνφορουμίτης θα μπορεί να προτείνει ένα αξιοπρεπέστατο freeware πλην του Winamp που το βρίσκω λίγο δύσχρηστο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελευταία το flac υποστηρίζεται από όλο και περισσότερα hardware...ευτυχώς.

 

Από τα τέλη του '90 δούλευα πάντα με 320kbps constant mp3 και η διαφορά είναι ουσιαστική. Όταν ακούς flac είναι ακριβώς το ίδιο με το audio cd. Ενας εύκολος τρόπος να καταλάβεις τη διαφορά είναι να εστιαστείς στα πιατίνια ενος κομματιού τη μια στο mp3 και την άλλη στο flac/audio cd.

 

Νομίζω το mediamonkey ήταν αρκετά καλή επιλογή τότε που τα κοίταξα σε λεπτομέρεια.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον... δεν έχω ασχοληθεί με το flac και νόμιζα ότι το φαινόμενο των "πιατινιών" είναι εμφανές μονάχα σε χαμηλότερα bitrates!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ flac χρησιμοποιώ μονο για rip απο ηλεκτρονική μουσική που ξέρω οτι χρησιμοποιούν όλες τις συχνότητες που γινεται να ακουστούν ;D

 

γενικά για την μουσική μου χρησιμοποιώ .ogg format.

 

πάντως το οτι μπορείς πλέον σε ένα φορητό σκατουλάκι να έχεις 4 GB χώρο δε σημαίνει πως ειναι ευκαιρία να το φορτώσεις με flac, λίγη διαφορά θα κάνει, αν σκεφτεις με τι ακουστικά και σε ποιους χωρους το χρησιμοποιείς.

 

οι υψηλές συχνότητες των πιατινιών, αφού επιβιώσουν το κόψιμο λόγω format, πρεπει να περάσουν απο ακουστικάκια, να νικήσουν εξωτερικούς θορυβους, για να φτασουν σε ένα κουρασμένο αυτί λόγω ακουστικών που μπορεί να μην τις προσέξει κιόλας επειδή γυρίζει κουρασμένο απο τη δουλεια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο μικρο & ελαφρυ προγραμματακι που κανει τα παντα ακομη και mastering ειναι το Goldwave. Δεν ειναι απολυτα free αλλα σας επιτρεπει να κανετε τα παντα.

 

http://www.goldwave.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον... δεν έχω ασχοληθεί με το flac και νόμιζα ότι το φαινόμενο των "πιατινιών" είναι εμφανές μονάχα σε χαμηλότερα bitrates!

 

Τότε που ξεψάχνιζα την υπόθεση "mp3 bitrates" άκουγα σχετικά εύκολα τη διαφορά μεταξύ 256 και 320 kbps στα πιατίνια (είχα σαν demo piece το Birth of Venus Illegitima από Therion).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιατινια, ειδικα το hi-hat, ειναι απο τα καλυτερα σημεια (imho) για να συγκρινεις αρχεια ηχου.

Το συστημα που εχω αυτο τον καιρο στον υπολογιστη μου ειναι λιτο και απεριτο (sic), μια E-Mu 0202 και ενα ζευγαρι Edirol MA-7.

 

Υπαρχει οντως μια διαφορα μεταξυ του υψηλου mp3 και του flac. Ειδικα σε συγκριση με το χαμηλοτερο bitrate mp3 και wma που εχουν αρκετα απο τα αρχεια μου, η διαφορα ειναι ακομα πιο εμφανης.

 

Δε μιλαμε φυσικα για καποια τρελη διαφορα, λογω συστηματος δεν αναδεικνυεται και τοσο πολυ. Εφοσον ομως, εστω και σε αυτο το συστημα γινεται αντιληπτη και εχω τη δυνατοτητα να απολαμβανω αυτο το μικρο εξτρα, γιατι οχι?

 

Παιρνωντας ενα flac αρχειο και μετατρεποντας το σε mp3, μου φαινεται σαν να "εχασε" λιγο η ηχογραφηση σε ακουστικο βαθος, σαν να "θολωσε" ελαφρως η στερεοφωνικη εικονα (θεε μου, ακουγωμαι σαν εκεινους τους περιεργους στα περιοδικα, χεεεεεεεεελπ).

Τωρα το κατα ποσο αυτο οφειλεται σε πραγματικη ανωτεροτητα του flac και κατα ποσο σε αυθυποβολη κλπ δε ξερω...Αλλα αφου ακουω διαφορα, ή πιστευω οτι ακουω διαφορα, so be it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πλην του Winamp που το βρίσκω λίγο δύσχρηστο.

 

Το οτι ειναι δυσχρηστο το Winamp το ακουω απο παρα πολλους (παροτι αυτη η αποψη με βρισκει αντιθετο, ισως επειδη το εχω χρονια και χρονια :P).

Πραγματικα ομως, αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι του με υπομονη και να το μαθει.

 

Παιζει τα παντα! Εχει visualizations(αν ειναι σημαντικο για καποιον), τρομερο media library, υπηρεσιες για audio και video streaming, ripper, manager για φορητες συσκευες (φλασακια, mp3, ipod), και, και, και...

Συν, οτι βρισκεις σε plugin παααρα πολλα πραγματα (αν δεν αρκεισαι σε αυτα που εχει ηδη).

 

Αμα καποιος του δωσει λιγο προσοχη, δυσκολα θα χρησιμοποιησει διαφορετικο player μετα.

Ξαναλεω οτι δε μπορω να εντοπισω το που βρισκεται η δυσκολια του, αλλα τονιζω οτι το χρησιμοποιω απο την εκδοση 2 (τωρα ειναι στην 5.57), οποτε ισως το μαθαινα μαζι με την εξελιξη του.

Οποιος ασχοληθει δε θα απογοητευτει.

 

ΥΓ: Τωρα που το ξαναδιαβαζω, ειναι σα να κανω promotion :P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε lossless codec θα ακούγεται πάντα σαν το πρωτότυπο μιας και δεν χάνουμε δεδομένα απ'το αρχείο για να το συμπιέσουμε. Γι'αυτό και τα μόνα μέτρα σύγκρισης μεταξύ αυτών των αλγορίθμων είναι η απαιτούμενη υπολογιστική ισχύς για την συμπίεση και την αποσυμπίεση και η υποστήριξηαπό hardware.

 

Οποιοδήποτε lossy codec "πετάει" κομμάτια του αυθεντικού αρχείου για χάρη της μεγαλύτερης συμπίεσης οπότε ουσιαστικά αλλιώνει το αρχείο που θέλουμε να αναπαράγουμε. Όσο χαμηλότερη η συμπίεση και όσο πιο προσεγμένος ο αλγόριθμος τότε τόσο πιο δύσκολο είναι να διακρίνουμε τη διαφορά.

 

Δεν είναι ιδέα σου, η διαφορά είναι εκεί και ακούγεται από όλους. Εκτός αν το πρωι η μαρμελάδα έπεσε στ'αυτιά και όχι στο ψωμί. Τότε me so solly  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι δυσχρηστο το Winamp το ακουω απο παρα πολλους (παροτι αυτη η αποψη με βρισκει αντιθετο, ισως επειδη το εχω χρονια και χρονια :P).

 

Βρε κι εγώ το χρησιμοποιώ 12 χρόνια τώρα, απλά τώρα τελευταία έχει γίνει λίγο κουλουβάχατο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου