Προς το περιεχόμενο

CD rip format?


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε κι εγώ το χρησιμοποιώ 12 χρόνια τώρα, απλά τώρα τελευταία έχει γίνει λίγο κουλουβάχατο...

 

Παραδιδω μαθηματα-συμβουλες αμα θελετε ;D.

Παρεπιπτοντως, παιζει μεγαλο ρολο εχω παρατηρησει το ποιο skin χρησιμοποιεις.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Helloz!

 

Επειτα απο ενα search σε παλαιοτερα θεματα ειπα να παρω και μερικες ακομα γνωμες. Την πλειοψηφια του χρονου μου, ακουω μουσικη απο τον υπολογιστη μου. Εχω λοιπον σχεδον ολη τη συλλογη CD μου περασμενη στον υπολογιστη. Ομως για λογους χωρητικοτητας/συμβατοτητας με το mp3 player κλπ τα περισσοτερα ειναι σε mp3 ή σε wav με σχετικα χαμηλη δειγματοληψια.

 

Επειδη λοιπον απεκτησα εναν σχετικα μεγαλο εξωτερικο σκληρο, σκεφτομαι να αρχισω να δημιουργησω ψηφιακα αντιγραφα των CD μου (ισως και τα βινυλια σε καποια φαση, αλλα εχουμε ακομα για αυτο) σε οσο το δυνατοτερο υψηλη ποιοτητα. Size does not matter! (no pun intended  ;D ;D ;D).

 

Το θεμα ειναι, σε τι φορματ να τα αντιγραψω? .flac? wma lossless? κατι αλλο? Και με ποιο software?

 

Ακου ιδεες/προτασεις.

 

 

Odis τι έκανες τελικά με αυτό το θέμα;

Λέω να ξεκινήσω και γω τη διαδικασία κοντά στα Χριστούγεννα και με βλέπω προς MediaMonkey Gold που έχει και το Virtual CD και την αυτόματη οργάνωση των αρχείων:

 

http://www.mediamonkey.com/information/gold/

Catalog your physical CDs and use the Virtual CD feature to keep track of what CDs you own and at the same time see which subset of tracks from those CDs are copied to your hard drive. Instead of tracking your CDs and tracks separately, the virtual CD function gives you an integrated view..

Automatically organize and rename files on your hard drive into a logical hierarchy of your choice according to a set of rules that you define. Classical music can be organized one way and Kids music another and MediaMonkey will take care of organizing them automatically as a background process.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey jase

 

Δεν εκανα και πολλα. Εχω αντιγραψει μερικα cd μου σε flac και ημουν ετοιμος να ξεκινησω να τα τακτοποιω αλλα πεθανε το cd drive μου και το ολο εγχειρημα μπηκε στο ψυγειο. Πρεπει φανταζομαι να το ξαναπιασω συντομα.

 

Αυτο το media monkey που βρηκες φαινεται ωραιο...μαλλον θα δοκιμασω τη free εκδοση και αν το βρω βολικο ισως παρω το gold, φτηνο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εδω και λιγο καιρο δουλευω το Media Jukebox και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Ειναι δωρεαν και μπορεις να το κατεβασεις απο  www.mediajukebox.com .

Δεν ξερω αν θα σ'εξυπηρετησει με flac , δεν εχω ασχοληθει ποτε με το συγκεκριμενο format αλλα μπορεις να το δοκιμασεις.

 

 

Edit:Κανει encode σε flac οποτε σιγουρα αξιζει μια δοκιμη!

 

http://www.mediajukebox.com/MJ12Features.html

 

Ξεχασα να πω πως ειναι της εταιριας iriver με τα media players αν αυτο σου λεει κατι.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το winamp κατ' εμέ είναι το πιο ασταθές πρόγραμμα που παίζει στην αγορά για αναπαραγωγή multimedia αρχείων. Το έζησα στο πετσί μου για 7-8 χρόνια.

 

Πλέον το 'χω γυρίσει σε foobar, το οποίο είναι δωρεάν και πάρα πολύ σταθερό πρόγραμμα. Είναι full customizable και υποστηρίζει ό,τι λειτουργία θες (αρκεί να βρεις το αντίστοιχο script ή να το γράψεις μόνος σου). Αρχικά θα σας φανεί κάπως γυμνό και άσχημο, αλλά -όπως είπα- είναι full customizable και μπορείς να βάλεις ό,τι skin θες. π.χ. εγώ έβαλα αυτό: http://tedgo.deviantart.com/art/DarkOne-v2-1-156697932

 

Όσον αφορά το .flac, +1 κι από εμένα, το εν λόγω codec τα σπάει.

 

Επίσης για όσους έχουν ipod, μπορούν να του αλλάξουν firmware που υποστηρίζει .flac, π.χ.: http://www.rockbox.org/

 

edit:

Κι επειδή τώρα τελευταία παίζει άπειρο trolling με τα flacs και παρατηρείται το φαινόμενο transcoding από mp3 σε flac, καλό είναι να τσεκάρουμε αν η μουσική που έχουμε στο pc (ή και στα cd πολλές φορές) είναι πράγματι lossless.

 

http://www.neillcorlett.com/informer/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το winamp κατ' εμέ είναι το πιο ασταθές πρόγραμμα που παίζει στην αγορά για αναπαραγωγή multimedia αρχείων. Το έζησα στο πετσί μου για 7-8 χρόνια.

 

Αρχικα και το winamp στη free εκδοση του ειναι υπερπληρες.

Και ασταθες? ???

Μηπως ειχες βαλει 500 Plugins αγνωστου πατερα?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα και το winamp στη free εκδοση του ειναι υπερπληρες.

Και ασταθες? ???

Μηπως ειχες βαλει 500 Plugins αγνωστου πατερα?

 

Ούτε 1... Απλά είχα φορτώσει τη library με 500+ gb μουσική. Με είχε βολέψει πολύ για να σου πω την αλήθεια, αλλά το να crashάρει και με το pause -που λέει ο λόγος- κατήντησε εκνευριστικό.

 

Anyway, άλλαξα player και όλα οκ.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anthony απλά κάτι είχε "χαλάσει" στην σχέση winamp συγκεκριμενη εγκατάσταση με το setup του pc σου / windows. Δεν εχει τετοια θεματα το winamp. Με 1ΤΒ library ουδέποτε είχε θέμα. Αν κάποια στιγμή κάνεις φορματ δοκιμασε το παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω φιλε για τα ripper εχω τον eac(Exact Audio Copy) χρειαζετε να κανεις καποιες ρυθμισεις αλλα το καλο ειναι οτι παιζουν οδηγοι βημα βημα στο νετ.απλα αν το προτιμησεις ψαξε οδηγο για το πως θα το ρυμισεις να κανει φλακ σε accurate rip mode.Νομιζω οτι δεν ειναι οτι πιο νεο κυκλοφορει αλλα μεχρι σημερα απ οτι λεει πολυς κοσμοσ μαζι με κανα δυο ακομα προγραμματα ειναι τα καλυτερα.Κατι ακομα για την συμπιεση των φλακσ εγω πχ τα κανω με την μεγαλυτερη δυνατη συμπιεση v8 αν θυμαμαι καλα.Αυτο το κανω γιατι δεν ειναι οπως τα mp3.το ποσο θα τα συμπιεσεις δεν εχει σχεση με την ποιοτητα του αρχειου απλα θα κανει πιο πολυ ωρα να κανει το ριπ.Ακομα απ την στιγμη που κανεις ενα αρχειο φλακ αν χρειαστει ποτε να το κανεις wav κατεβαζεις τα flac tools απο την επισημη σελιδα που εχει και τον codec και το κανει μεσα σε λιγα δευτερολεπτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ... χωρις να θελω να χαλασω την μακροχρονια σχεση σας με το Winamp , την οποια κι εγω ειχα ... και με το ζωρι αποχωριστικα.

Θα ηθελα να σας πω ... μην κολλατε σε "παλια'" , "γνωστα" πρoγραμματα σε σχεση με νεα που δεν ειναι και τοσο γνωστα αλλα εχουν βασεις πανω σε σοβαρη ερευνα.

Δουλευα για πολλα χρονια το winamp μεχρι που αγορασα το εκπληκτικο COWON D2(απο τα καλυτερα media players/ipod killers) στο οποιο ομως για να φτιαξω playlists χρειαζομουν οπωσδηποτε το Media Jukebox.Περα απο τις συνηθησμενες playlists , oλα μου τα φερε στα μετρα μου.Απο κει και περα ολα πηραν το δρομο τους.

Πραγματικα δεν εχω να κερδισω κατι(αλλωστε το προγραμμα ειναι καραfree)!Ειναι προγραμματαρα που σου λεινει τα χερια και δεν πλερωνεις.

Δοκιμαστε το και οσοι δεν ευχαριστηθειται ... ας προσεχα!

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου