Προς το περιεχόμενο

Ποια ηλεκτρακουστικη να επιλεξω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΝΑ ρωτησω κατι που μπορει να ειναι και βλακεια ?

 

Γιατι η κιθαρα πρεπει να εχει οπωσδηποτε 2000 ευρω ?

Μηπως ειναι παρα παρα παρα πολλα λεφτα αν δεν εισαι επαγγελματιας ωστε να αποσβεσεις ?

 

Δεν το λεω για να σε προσβαλω , ισως εισαι επαγγελματιας... Ομως αν εισαι επαγγελματιας τοτε δεν μου φενεται και πολυ λογικο να περιμενεις απαντηση απο ενα φορουμ για κατι που σου δινει ψωμι... Συγνωμη απλα μια συλλογιστικη κανω , διοτι 2000 ευρω για ηλεκτρακουστικη ειναι πολλα λεφτα .

 

Εχω φιλους που εχουν συμβολαιο σε εταιρεια και παιζουν για καθαρα βιοποριστικους λογους σε μαγαζια και ελλαδα και εξωτερικο και ο κιθαριστας και φιλος μου , εχει μια κιθαρα ηλεκτρακουστικη των 300 ευρω την οποια πηραμε μαζι μαλιστα απο μαγαζι της Αθηνας...

 

Να σου πω την αληθεια τοσα χρονια που παιζουν τα παιδια κανεις δεν εχει καταλαβει απο το κοινο αν παιζει με κιθαρα των 300 η των 5000 ευρω... Για καλο τα λεω αυτα οποτε ας μην υπαρξουν παρεξηγησεις... Η τελικη επιλογη δικη σου !!!! Κια ολα αυτα παιρνουν ακομη μεγαλυτερη δυναμικη οταν παραπανω λες οτι δεν εχει ξαναασχοληθει με ηλεκτρακουστικες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ρωτησω κατι που μπορει να ειναι και βλακεια ?

 

Γιατι η κιθαρα πρεπει να εχει οπωσδηποτε 2000 ευρω ?

Μηπως ειναι παρα παρα παρα πολλα λεφτα αν δεν εισαι επαγγελματιας ωστε να αποσβεσεις ?

 

Δεν το λεω για να σε προσβαλω , ισως εισαι επαγγελματιας... Ομως αν εισαι επαγγελματιας τοτε δεν μου φενεται και πολυ λογικο να περιμενεις απαντηση απο ενα φορουμ για κατι που σου δινει ψωμι... Συγνωμη απλα μια συλλογιστικη κανω , διοτι 2000 ευρω για ηλεκτρακουστικη ειναι πολλα λεφτα .

 

Εχω φιλους που εχουν συμβολαιο σε εταιρεια και παιζουν για καθαρα βιοποριστικους λογους σε μαγαζια και ελλαδα και εξωτερικο και ο κιθαριστας και φιλος μου , εχει μια κιθαρα ηλεκτρακουστικη των 300 ευρω την οποια πηραμε μαζι μαλιστα απο μαγαζι της Αθηνας...

 

Να σου πω την αληθεια τοσα χρονια που παιζουν τα παιδια κανεις δεν εχει καταλαβει απο το κοινο αν παιζει με κιθαρα των 300 η των 5000 ευρω... Για καλο τα λεω αυτα οποτε ας μην υπαρξουν παρεξηγησεις... Η τελικη επιλογη δικη σου !!!! Κια ολα αυτα παιρνουν ακομη μεγαλυτερη δυναμικη οταν παραπανω λες οτι δεν εχει ξαναασχοληθει με ηλεκτρακουστικες...

 

Φιλε Αρη,  κατά την άποψή μου, με καλά όργανα και μηχανήματα, παιζουν ή θα ήθελαν να παιζουν, όσοι είναι "εραστές" του καλου ήχου,ανεξάρτητα αν είναι επαγγελματίες ή όχι,αν θα κάνουν κάποτε απόσβεση κεφαλαίου ή όχι.

 

Αν παίζεις, η απόσβεση γινεται  με την ευχαρίστηση που σου προσφέρουν.Αρκει να μπορεί κάποιος να τα πάρει χωρις να στερείται ή να στερεί βασικα πράγματα απ'τον ίδιο και τους ανθρώπους γυρω του.

 

Edit:

 

sorry JR για τo off topic.

 

On topic

 

Η Lakewood M 32-CP είναι εξαιρετικο όργανο,και μια απ΄τις αγαπημένες μου στα χρηματα που έχει. Για μεταχειρισμένη θα έδινα μεχρι 1600Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Αρη,  κατά την άποψή μου, με καλά όργανα και μηχανήματα, παιζουν ή θα ήθελαν να παιζουν, όσοι είναι "εραστές" του καλου ήχου,ανεξάρτητα αν είναι επαγγελματίες ή όχι,αν θα κάνουν κάποτε απόσβεση κεφαλαίου ή όχι.

 

Αν παίζεις, η απόσβεση γινεται  με την ευχαρίστηση που σου προσφέρουν.Αρκει να μπορεί κάποιος να τα πάρει χωρις να στερείται ή να στερεί βασικα πράγματα απ'τον ίδιο και τους ανθρώπους γυρω του.

 

Ενταξει δηλαδη με ηλεκτρακουστικη των 800-1000 ευρω ας πουμε δεν ευχαριστιεσαι μια , ενω με των 2000 τρελενεσαι ?

Απλα λεω ας μην μπει το παλικαρι σε τετοιο λουκι... 2000 ευρω ειναι , μιλαμε για πολλα λεφτα... Αν ηταν γνωστης και ελεγε , εχω δοκιμασει 60 κιθαρες και εχω καταληξει οτι η μονη που με ευχαριστει ειναι μια μαρτιν ας πουμε των 3500 , ολες οι αλλες δεν μου καθονται να πω οκ... Δικιο , το παλικαρι εχει κανει τον κυκλο του , το ψαξιμο του εχει δοκιμασει οποτε νταξει...

 

Εδω ο ανθρωπος λεει οτι δεν εχει εικονα απο ηλεκτρακουστικες... Το ειπε παραπανω ξεκαθαρα... οποτε πως ξερει οτι δεν τον ικανοποιει και μια των 500-600-700 ευρω ?

 

Εγω ας πουμε εχω μια τζακσον των 2500 ευρω... Εχω και μια esp των 1600 ευρω... Τις πηρα και τις 2 χωρις δοκιμη , και πιστευα οταν πηρα την esp οτι αφου ειναι τοσο φοβερη αυτη , τοτε η τζακσον των 2500 θα ειναι το ονειρο... Τελικα εχω την esp και παιζω συνεχεια και η τζακσον καθεται στο σταντ και κανει παρε σε μια επιφων των 300 ευρω...

 

2000 ειναι πολλα παρα πολλα... Αυτες ειναι αγορες και επιλογες που κανει ενας γνωστης και κατασταλαγμενος αγοραστης. 2000 δεν θα δινεις επειδη σου το ειπαν καπιοι σε ενα φορουμ αλλα επειδη ξερεις οτι μονο αυτο σου ταιριαζει... Αυτη ειναι η αποψη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε να δεις προσπαθω να βρω και αναλογη ποιοτητα.Και στις ηλεκτρικες που τον ηχο τον διαμορφωνεις οπως θες και με μια κιθαρα των 300 ευρω υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα.Μια ακουστικη που την θελω και για ηχογραφησεις και για live την θελω πολυ καλη.Δεν ξερω για μαρκες ομως ξερω περιπου τι ηχο θελω και αυτο ψαχνω και αυτον τον ηχο μου τον δινει πχ η Lakewood M 32-CP.Αν την βρω αυτην την ποιοτητα και με 50 ευρω θα την αγορασω δεν θελω να δωσω 2,5 μισθους μου ετσι.

grorig  καινουργια εχει 2400 αν την βρω 1600 την πηρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε να δεις προσπαθω να βρω και αναλογη ποιοτητα.Και στις ηλεκτρικες που τον ηχο τον διαμορφωνεις οπως θες και με μια κιθαρα των 300 ευρω υπαρχει πολυ μεγαλη διαφορα.Μια ακουστικη που την θελω και για ηχογραφησεις και για live την θελω πολυ καλη.Δεν ξερω για μαρκες ομως ξερω περιπου τι ηχο θελω και αυτο ψαχνω και αυτον τον ηχο μου τον δινει πχ η Lakewood M 32-CP.Αν την βρω αυτην την ποιοτητα και με 50 ευρω θα την αγορασω δεν θελω να δωσω 2,5 μισθους μου ετσι.

ΑΡΗ καινουργια εχει 2400 αν την βρω 1600 την πηρα.

 

Φιλε μου δικα σου τα χρηματα οτι θες τα κανεις... Απλα επειδη παραπανω ειπες για λαικγουντ των 1900 μτχ , και ζητησες γνωμη , να την παρω η να παρω κατια αλλο , μου δινεις να καταλαβψω οτι δεν ξερεις αν η λειγουντ ειναι αυτη που θα σου δωσει αυτο που θες... επισης ακομα πιο παραπανω κοιταγες μια αλλη που δεν ειναι καν ηλεκτρακουστκη... Οποτε σε προτρεπω απλα πριν κανεις οτιδηποτε να τσεκαρεις μηπως αυτο που ψαχνεις βρισκεται και σε κιθαρα κατω των 2000 ευρω... καλη τυχη στην επιλογη σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δηλαδη με ηλεκτρακουστικη των 800-1000 ευρω ας πουμε δεν ευχαριστιεσαι μια , ενω με των 2000 τρελενεσαι ?

Εξαρτάται τι θέλεις ν'ακουσεις. Συνήθως ενα καλό όργανο κοστιζει περισσοτερο απο ενα λιγοτερο καλο, και είναι ανεξαρτητο απ'το value for money για το καθενα.

 

 

Απλα λεω ας μην μπει το παλικαρι σε τετοιο λουκι... 2000 ευρω ειναι , μιλαμε για πολλα λεφτα...

 

Μα, ο ιδιος όρισε το budget του στα 2000,κι ο ιδιος θα κρινει αν ειναι ή οχι πολλά τα λεφτά.

 

 

... Αν ηταν γνωστης και ελεγε , εχω δοκιμασει 60 κιθαρες και εχω καταληξει οτι η μονη που με ευχαριστει ειναι μια μαρτιν ας πουμε των 3500 , ολες οι αλλες δεν μου καθονται να πω οκ... Δικιο , το παλικαρι εχει κανει τον κυκλο του , το ψαξιμο του εχει δοκιμασει οποτε νταξει...

 

Μπορεί να μην έχει κάνει τον κύκλο του όπως λες, και να μην έχει ακουσει 60 κιθάρες,να ξερει όμως τι ήχο θα ήθελε ν'ακουσει και να ρωτάει με ποιες κιθαρες σε αυτα τα χρηματα που διαθετει, μπορει να τον έχει.

 

Εδω ο ανθρωπος λεει οτι δεν εχει εικονα απο ηλεκτρακουστικες... Το ειπε παραπανω ξεκαθαρα... οποτε πως ξερει οτι δεν τον ικανοποιει και μια των 500-600-700 ευρω ?

 

Κάτι θα ξερει για να ορίσει κατηγορια τιμης 2000Ε.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την D28 εκανα λαθος δεν διατυπωσα σωστα οτι μου αρεσει περιπου αυτος ο ηχος.Δεν ξερω πολλα για ηλεκτρακουστικες και για αυτο ρωτω.Ξερω ομως τι ηχο θελω μολις τον ακουσω θα πω οκ.Οποιαδηποτε κιθαρα πρωτα θα την δοκιμασω εννοειται απλα εγω ζητω μια γνωμη διοτι εχω περιορισμενη γνωση γυρω απο τις ακουστικες.Σας λεω οτι μου αρεσει ο ηχος της Lakewood M 32-CP πχ.Εσυ μπορεις να μου πεις με την πειρα σου πχ μην παρεις αυτην εχει αυτο και αυτο ή παρε την αλλη που ειναι καλυτερη σε αυτο και σε αυτο ή αυτη που εχει καλυτερο ηχο.Δειχνω τις προτιμησεις μου οπως και οτι δεν μου αρεσουν οι gibson οι ακουστικες.Ρωτω για να μαθω και για τις ηλεκτρικες ετσι εκανα.Αλλο ηχο εχει η Prs,αλλο η fender,η gibson,η ibanez κτλ κτλ.Και τα λεφτα οριζονται απο την ποιοτητα που θες.Αν ελεγα διαθετω 1500 θα ελεγαν παρε με 1000.Αν ελεγα 1000 θα μου ελεγαν παρε με 500 κτλ κτλ.Ρωτω απλα στην ποιοτητα ηχου,κατασκευης,τιμης κτλ της Lakewood M 32-CP υπαρχει καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την D28 εκανα λαθος δεν διατυπωσα σωστα οτι μου αρεσει περιπου αυτος ο ηχος.Δεν ξερω πολλα για ηλεκτρακουστικες και για αυτο ρωτω.Ξερω ομως τι ηχο θελω μολις τον ακουσω θα πω οκ.Οποιαδηποτε κιθαρα πρωτα θα την δοκιμασω εννοειται απλα εγω ζητω μια γνωμη διοτι εχω περιορισμενη γνωση γυρω απο τις ακουστικες.Σας λεω οτι μου αρεσει ο ηχος της Lakewood M 32-CP πχ.Εσυ μπορεις να μου πεις με την πειρα σου πχ μην παρεις αυτην εχει αυτο και αυτο ή παρε την αλλη που ειναι καλυτερη σε αυτο και σε αυτο ή αυτη που εχει καλυτερο ηχο.Δειχνω τις προτιμησεις μου οπως και οτι δεν μου αρεσουν οι gibson οι ακουστικες.Ρωτω για να μαθω και για τις ηλεκτρικες ετσι εκανα.Αλλο ηχο εχει η Prs,αλλο η fender,η gibson,η ibanez κτλ κτλ.Και τα λεφτα οριζονται απο την ποιοτητα που θες.Αν ελεγα διαθετω 1500 θα ελεγαν παρε με 1000.Αν ελεγα 1000 θα μου ελεγαν παρε με 500 κτλ κτλ.Ρωτω απλα στην ποιοτητα ηχου,κατασκευης,τιμης κτλ της Lakewood M 32-CP υπαρχει καλυτερη?

 

Αν σ'αρεσει ο ήχος της D28,τοτε παιρνεις μια D28 ;D.

(Βtw η D28 υπάρχει και σε ηλεκτρακουστική σαν option)

 

H Μ 32 CP έχει διαφορετικο ήχο.

 

Πρέπει ν'ακουσεις αν έχεις δυνατότητα και τις 2 για να κρινεις τι σου ταιριάζει περισσότερο, δυστυχώς η απλή περιγραφή του ήχου δεν αντικαθιστά την αισθηση.

 

Θα σου έλεγα  να κοιταξεις επισης Larivee 05,09 series, ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω ομως τι ηχο θελω μολις τον ακουσω θα πω οκ

 

Βασικα θα παραιτηθω απο το θεμα γιατι ισως με τον γραπτο λογο να μην εχω την δυνατοτητα να εκφρασω αυτο που θελω...

Θα κανω ομως την τελευταια ερωτηση σχετικα με αυτο που εγραψες...

 

Εσυ που ξερεις τι ηχο θες, εισαι σιγουρος οτι αυτον τον ηχο δεν μπορεις να τον βρεις σε κιθαρα των 700 ευρω ?  Εχεις δοκιμασει ολες τις κιθαρες των 700 ευρω και διεπιστωσες οτι δεν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου