Προς το περιεχόμενο

Ποιο σετ μεγαφωνα για καμπινα 2x12''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καμπίνα προοριζεται για εναν Bugera V55HD και χρηση POD HD500. Κιθαρες: Les Paul με Alinco II Pro, Les Paul με EMG 81-60 (παιζει και καβατζα ενα σετ JB-59)

Το στυλ μου ειναι  πανω κατω (Green day, Offspring, Red hot chili peppers, Rage against the machine, Pearl Jam, Korn, Bad religion, Metallica, Sepultura, Iron maiden, System of a down, Megadeth, Disturbed κλπ.) που σημαινει οτι θελω να πιασω οσο γινεται αυτο το φασμα ηχων.

Με ενδιαφερουν τα καθαρα αλλα και να μπορω να τα γκαζωζω και να ανταπεξερχονται.

BUDGET και για τα δυο μεγαφωνα 200€ MAXIMUM

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το budget σου, σκέπτομαι Eminence.

Wizard, Governor, Tonespotter ή/και κάποιο mismatch μεταξύ τους...και τα τρία είναι 75άρια (άρα ΟΚ για το wattage σου), και αρκετά φωνακλάδικα.

Και μόλις διαπίστωσα ότι το κάργα χρήσιμο http://eminence.com/soundclips.asp δεν υπάρχει πιά...το redisign της σελίδας τους μάραινε. :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στυλ μου ειναι  πανω κατω (Green day, Offspring, Red hot chili peppers, Rage against the machine, Pearl Jam, Korn, Bad religion, Metallica, Sepultura, Iron maiden, System of a down, Megadeth, Disturbed κλπ.) που σημαινει οτι θελω να πιασω οσο γινεται αυτο το φασμα ηχων.

 

δηλ. θες να πιασεις το ηχητικο φασμα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του.... ροκ...οπως το ξερει ο μεσος 15χρονος... ;D ;D

 

καταρχην μονο με τα μεγαφωνα δεν θα πιασεις αυτο το φασμα ηχων...θελει και κιθαρες ,θελει και διαφορετικους ενισχυτες,θελει και εφε και θελει και....χερια...(το σημαντικοτερο)

 

κατα δευτερον βαλε ενα ζευγαρι efficient μεγαφωνα υψηλου wattage και θα εισαι μια χαρα (προτεινω Eminence Tonker,Swamp Thang,RED WHITE AND BLUES,LEGEND V128)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ. θες να πιασεις το ηχητικο φασμα ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ του.... ροκ...οπως το ξερει ο μεσος 15χρονος... ;D ;D

 

καταρχην μονο με τα μεγαφωνα δεν θα πιασεις αυτο το φασμα ηχων...θελει και κιθαρες ,θελει και διαφορετικους ενισχυτες,θελει και εφε και θελει και....χερια...(το σημαντικοτερο)

 

κατα δευτερον βαλε ενα ζευγαρι efficient μεγαφωνα υψηλου wattage και θα εισαι μια χαρα (προτεινω Eminence Tonker,Swamp Thang,RED WHITE AND BLUES,LEGEND V128)

 

;D ΟΧΙ ΑΛΛΟ BLUES KAI TELE ;D

Δεν ακουν και παίζουν μονο οι δεκαπενταχρονοι αυτη τη μουσικη, ασε που εχω και τα διπλασια τους και χρονια. :'(

Ξερω πως εννοειται οτι δεν μπορω να πιασω ολο αυτο το φασμα ηχων μονο με 2 μεγαφωνα και ουτε παιζει να εχω 5-6 ενισχυτες (τι ειναι πουκαμισα?), για κανα δυο, αντε τρεις κιθαρες το συζηταμε.

Τελικα κατεληξα στα Eminence Wizard απ΄αυτα που ακουσα και διαβασα γενικα μου εκατσαν πιο καλα.

Θα δοκιμασω να κανω και κανα mismatch με Celestion v30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΑΛΛΟ BLUES KAI TELE 

 

για την Tele να μου την πεις...αλλα τι σχεση εχω εγω με το blues? (δεν εχω παιξει ποτε στη ζωη μου και ουτε προκειται..... ;D) κανα funk ,κανα λαϊκο,κανα alternative  αν θες να σε.... εξυπηρετησω...αλλα blues???εγω?? :o :o

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος...

 

βαλε αυτα που αποφασισες να βαλεις,μετα συγκρινε τα με αυτα που σου προτεινα και...ΚΛΑΨΕ.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα Eminence Wizard έχουν 103db sensitivity και τα Vintage 30 100db άρα το Wizard θα ακούγεται περίπου 30% δυνατότερα από το V30 στον ίδιο ενισχυτή, πράγμα που σημαίνει ότι αν τα κάνεις mismatch στην ίδια καμπίνα πιθανότατα θα ακούς πιο δυνατά το Wizard (fyi)...

 

κάποια προτεινόμενα mismatch:

G12M+G12H (Matchless)

G12Η+AlNiCo Blue (65 Amps)

G12 65+AlNiCo Gold (me)

 

τα αντίστοιχα τα κλωνοποιεί και η Εminence η Warehouse Speakers κ.λ.π για φθηνότερα...

 

edit: κάποια δεν τα θυμόμουν και πολύ καλά, ευτυχώς υπάρχει το google...

 

Y.Γ επίσης επειδή τα πρίμα δεν είναι συνήθως το δυνατό σημείο της Line6 εγώ θα πήγαινα σε πιο μεσαία ηχεία και όχι σε V30 ή G12H...

 

H λύση που σου προτείνει ο SF πιο πάνω είναι επίσης πολύ πιο all around από αυτό που σκέφτεσαι να κάνεις... Στα συν ότι το υψηλό wattage και ο αχρωμάτιστος χαρακτήρας ενός Legend πχ θα σε βοηθήσει πολύ στα πιο "heavy" presets της πεταλιέρας σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου