Προς το περιεχόμενο

The Trooper (ACOUSTIC VERSION)


constantinos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ vasmar, αν και δεν είμαι καταρτισμένος ηχοληπτικά και το κομμάτι το έγραψα "βλέποντας και κάνοντας", εντελώς εμπειρικά δηλαδή, θα χαρώ να σου δώσω κάποιες τεχνικές πληροφορίες!

 

Λοιπόν, για τις ακουστικές που ρωτάς (η εξής μία yamaha CPX-700,... λατρεία...) την ηχογράφησα με ένα RODE NT1-A (πυκνωτικό) το οποίο μπορεί να είναι λίγο "σκληρό" αλλά το βρίσκω εξαιρετικό για ακουστικές και φωνή! η απόσταση και η κλίση του μικροφώνου σε σχέση με την ακούστική είναι καθαρά δικό σου θέμα αλλά εγώ τοποθετώ το μικ. στο ύψος του 12ου τάστου και σε μία απόσταση περίπου 30-40  εκατοστών, αφού όμως το μικρόφωνο περνάει μέσα από προ ενίσχυση (SPL Goldmike)!

 

Mastering φυσικά δεν έχει γίνει στο κομμάτι! όσον αφορά όμως στη μίξη, αν και είμαι κατά του κομπρέσορα στην ακουστική, χρησιμοποίησα το Rcompressor της Waves και το TrueVerb (επίσης της waves) στη μία και στην άλλη ένα πολυεργαλείο πάλι της waves που λέγεται "CLA Guitars" και το οποίο σου δίνει σε ένα interface κομπρέσορα, delay, reverb και κάποια υποτυπώδη eq! τα EQ πάντως είναι το α και το ω και καλό είναι να έχεις μια αντίληψη αφαιρετική όσον αφορά ποιες συχνότητες θες να τονίσεις! Επίσης εγώ είμαι οπαδός του hard panning στις ακουστικές, μία αριστερά και μία δεξιά! με διαφορετικό ελαφρώς παίξιμο και "πιάσιμο"! έτσι κατά τη γνώμη μου δημιουργείτε ένα πρώιμο stereo expansion και η ψευδαίσθηση ενός delay, και δε θα χρειαστεί overproducing στη μίξη ή στο mastering!

 

Θα μπορούσαμε να γεμίσουμε σελίδες επί σελίδων, και δε θα σου πω κάτι καινούργιο, αλλά δεν υπάρχει σωστό και λάθος αδερφέ! ρωτώντας πας στην πόλη (όπου "πόλη", ότι ακούγεται όμορφα στα αυτιά σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα θα γίνω ο σπασ@ρχίδας της υπόθεσης, αλλά τι να κάνουμε...πολύ ωραία τα μουσικά και λοιπά δρώμενα μα δε μου κάθεται με τίποτα να ακούω τους συγκεκριμένους στίχους με αυτό το μουσικό χαλί. Δηλ. σαν ένδειξη του τι μπορείς να κάνεις είναι σούπερ, αλλά με το ζόρι άντεξα μέχρι και το πρώτο ρεφραίν. Αν ήταν άλλοι στίχοι θα το άκουγα πολύ ευχάριστα ξανά.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν ένδειξη του τι μπορείς να κάνεις είναι σούπερ, αλλά με το ζόρι άντεξα μέχρι και το πρώτο ρεφραίν. Αν ήταν άλλοι στίχοι θα το άκουγα πολύ ευχάριστα ξανά.

θα συμφωνήσω μαζί σου.

Με κάλυψες.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister, να σου πω την αλήθεια, δε γίνεσαι καθόλου σπ@σ@ρχιδας!!

γι' αυτό και ζήτησα εξ αρχής συγνώμη από τους οπαδούς των Maiden.... και ούτε νομίζω πως έχω κάνει καμιά διασκευή αριστούργημα!

 

Μπορεί εγώ να είμαι της άποψης ότι στη μουσική όλα επιτρέπονται, αλλά αυτό δεν πάει να πει πως όλα είναι αισθητικά αποδεκτά!! ευχαριστώ πολύ για την διαφορετική οπτική....φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα γίνω ο σπασ@ρχίδας της υπόθεσης, αλλά τι να κάνουμε...πολύ ωραία τα μουσικά και λοιπά δρώμενα μα δε μου κάθεται με τίποτα να ακούω τους συγκεκριμένους στίχους με αυτό το μουσικό χαλί.

Ε, να μην γίνομαι μόνο εγώ....... 8)

Το χα ξανακάνει στο παρελθόν με κάτι παρόμοιο από Thin Lizzy και είπα "δεν την ξαναλέω".

Αλλά σαν παραγωγή, φωνή, παίξιμο μια χαρά.

 

Jasse σαν πολύ συμφωνούμε τελευταίως και δεν κάνει.

Κάνε κουμάντο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον σε ό,τι κομμάτι ανεβάσω εγώ.... ο σπασ@ρχιδισμός επιβάλλεται!!! όχι για να το παίξω καλός αλλά γιατί κρατάτε το topic ψηλά ρε... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα χαρώ να ακούσω κριτικές (ειδικά τις εποικοδομητικές για τις αδυναμίες στην παραγωγή, στο παίξιμο κ.λπ.)

 

και ένα μεγάλο συγνώμη στους φίλους των Maiden  ;D

 

Αψογο και αψεγαδιαστο

Μραβο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου