Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ενισχυτή Mesa, την βοήθεια σας παρακαλώ!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ’ αρχάς  καλημέρα σε όλους.  Είμαι κάτοχος  (προσφάτως)  ενός  ενισχυτή  αποτελούμενου από  Mesa  Boogie Studio Preamp – Mesa  boogie  20/20 Power Amp (με μετασχηματιστή  για ευρωπαϊκό ρεύμα)– και μιας καμπίνας  Marshall 1936V,  ενώ μπροστά από όλα αυτά  έχω  τα πεταλάκια μου. 

Το πρόβλημα: Καθώς παίζω  η ένταση  πέφτει  τραγικά  και  ο ήχος  χαλάει,  μπορεί  να ξεκολλήσει κάποια στιγμή και να επανέλθει  αλλά  σπάνια.  Τι μπορεί να ευθύνεται  γι αυτό? Είναι οι λάμπες ή κάτι άλλο ? Επίσης  όσο αυξάνω το reverb  έχω  και αύξηση  θορύβου (αρκετή μάλιστα)  και έχω αναγκαστεί  να πάρω πεταλάκι για να μην το χρησιμοποιώ.

Ο Mesa  Preamp  είναι 20ετίας και δεν ξέρω αν έχει γίνει retube όπως και στον τελικό. 

 

Θα το εκτιμούσα  αν είχα την βοήθεια σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λυχνιες φταινε,αλλαξε τες μια μια μεχρι να βρεις τον φταιχτη.....ξεκινα τσεκαρωντας μονο του τον προενισχυτη σε εναν αλλο τελικο,αν παιζει καλα τοτε φταιει ο τελικος σου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ  SF,  το θέμα είναι που να βρω άλλο τελικό  (δεν ξέρω κανένα που να έχει),  και το άλλο  είναι  ότι αν ξεκινήσει  με  χαμηλή ένταση οπότε και δεν αλλάξει κάτι στην πορεία  δεν θα το πολυκαταλαβω  (διότι λίγο-πολυ άπειρος). 

Υπάρχει τρόπος  κάποιος τεχνικός  να τις μετρήσει  για να ξέρω ποιες  να πάρω  ?

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ’ αρχάς  καλημέρα σε όλους.  Είμαι κάτοχος  (προσφάτως)  ενός  ενισχυτή  αποτελούμενου από   Mesa  Boogie Studio Preamp – Mesa  boogie  20/20 Power Amp (με μετασχηματιστή  για ευρωπαϊκό ρεύμα)– και μιας καμπίνας  Marshall 1936V,  ενώ μπροστά από όλα αυτά  έχω  τα πεταλάκια μου.   

Το πρόβλημα: Καθώς παίζω  η ένταση  πέφτει  τραγικά  και  ο ήχος  χαλάει,  μπορεί  να ξεκολλήσει κάποια στιγμή και να επανέλθει  αλλά  σπάνια.  Τι μπορεί να ευθύνεται  γι αυτό? Είναι οι λάμπες ή κάτι άλλο ? Επίσης  όσο αυξάνω το reverb  έχω  και αύξηση  θορύβου (αρκετή μάλιστα)  και έχω αναγκαστεί  να πάρω πεταλάκι για να μην το χρησιμοποιώ.

Ο Mesa  Preamp  είναι 20ετίας και δεν ξέρω αν έχει γίνει retube όπως και στον τελικό. 

 

Θα το εκτιμούσα  αν είχα την βοήθεια σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εαν συνδεσεις καρφι την κιθαρα στον ενισχυτη χωρις τα πεταλια σου τι κανει? αν παιζει κανονικα το προβλημα ειναι καπου στα καλωδια σου η στα πεταλια σου, τσεκαρε ενα ενα τα πεταλια για να απομονωσεις το προβλημα. εαν σου κανει το ιδιο κοιταξε τις λαμπες απο πισω και τσεκαρε αν καποια δεν αναβει η εχει αλλαξει χρωμα (γκρι συνηθως γινονται).ενα καλο site για να βρεις μια βοηθεια ειναι αυτο http://music-electronics-forum.com/f10/ το καλυτερο βεβαια ειναι να πας σε ενα τεχνικο εξειδικευμενο μιας και ειναι λιγο επικυνδινο να βαλεις χερι εκει μεσα λογω των υψηλων τασεων και στο οτι δεν θα ηθελες να παθει κατι χειροτερο ο ενισχυτης. επισης καλο θα ηταν να τσεκαρεις απλα εαν οι λυχνιες ειναι κουμπωμενες , καμια φορα απο τον συντονισμο ξεκουμπωνουν και δεν κανουν επαφη καλη. μην τις πιασεις ομως με γυμνο χερι χρησημοποιησε ενα μαλακο πανι αλλιως μετα οι λυχνιες δεν δουλευουν σωστα οι καιγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις πεταλιερα μπορεις να την συνδεσεις κατευθειαν στον τελικα,αν παιζει οκ τοτε απλα αλλαξε λυχνιες στον προενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχα παρόμοιο πρόβλημα με εναν fender ενισχυτη. Ηταν μια αντίσταση κεραμική που είχε ξεκολλήσει. Όταν ζεσταινόταν το μεταλλικό ποδαράκι, σηκωνότανε από την πλακέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σασ  ευχαριστω  ολους  για το ενδιαφερον,  θα δοκιμασω αυτα που μου ειπατε και αν δεν βρω ακρη,  βρηκα  ενα μαστορα  κοντα μου  να τον παω. Και παλι ευχαριστω.

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου