Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με λαμπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες μου σχετικά με τους λαμπάτους ενισχυτές, θα χρησιμοποιήσω σαν παράδειγμα τον δικό μου και φαντάζομαι οι απαντήσεις που θα πάρω θα μπορούν να γενικευτούν και στους υπόλοιπους ενισχυτές:

 

1) ποια έιναι η διάρκεια ζωής των λαμπών; (Ξέρω οτι εξαρτάται απο τη χρήση που γίνεται στον ενισχυτή αλλα για παράδειγμα με μια ώρα παιξίματος τη μέρα τη διάρκεια μπορεί να έχουν στο περίπου).

 

2) Πότε καταλαβαίνουμε οτι πρέπει να αλλάξουμε λάμπες; ειτε προενισχύτριες είτε τελικές.

 

3) Τι διαφορά έχουν οι EL34 με τις 6L6; εμένα ο ενισχυτής μου (laney 50ghl) φοράει ενα ζευγαρι 6L6. Αν αλλάξω σε EL34 θα δω διαφορά στον ήχο και στην ένταση του ενισχυτή;

 

4) Τις λάμπες μπορώ να τις αλλάξω μόνος μου; Πχ αν αντικαταστήσω το ζευγάρι των τελικών οι οποίες ήταν ματσαρισμένες με ένα αλλο ζευγάρι ματσαρισμένων λαμπών (ιδιου τυπου φυσικα) χωρίς να παω σε τεχνικό θα έχω πρόβλημα;

 

Ουφ.. αυτα!! Ελπιζω να μην έγινα κουραστικός :) Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)οι προενισχυτικες 15-20 χρονια ,οι τελικες 2-3 χρονια.

2)θορυβος,πεσμενη ενταση,μη καθαρος ηχος

3)δεν μπορεις να τις αλλαξεις μεταξυ τους χωρις σοβαρη μετατροπη,ετσι κι αλλοιως καθε ενισχυτης ειναι optimized για τις λυχνιες που φοραει

4)ναι μπορεις,ετσι κι αλλοιως ο ενισχυτης σου ειναι cold biased απο το εργοστασιο και δεν θα εχεις προβλημα,το σωστο ειναι να κανεις biasing αλλα προσωπικα αν τις αλλαξω και ο ηχος μου αρεσει δεν κανω re-biasing (ετσι κι αλλοιως ολο το ...ροκ με...στο γαμο του καραγκιοζη biased ενισχυτες εχει γραφτει),υπαρχουν βεβαια και ενισχυτες cathode biased (συνηθως τυπου VOX AC30,ψευτο-class A) που δεν θελουν biasing 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολυ SF αμεση απαντηση σε ολα ;D Μια ερωτησουλα μονο. αν  περασω απο 6L6 σε EL34 αλλαζοντας μονο το διακοπτη που εχει χωρις biasing απο τεχνικο θα δουλευει καλα ο ενισχυτης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εχει τετοιο διακοπτη τοτε θα εισαι  μια χαρα (ο ενισχυτης σου εχει auto biasing & βασεις λυχνιων που επιτρεπουν τη χρηση και των δυο τυπων λυχνιας) και φυσικα θα εχεις και καλυτερο καθαρο ηχο με τις 6L6.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, σκεφτομουν να αλλαξω τις 6L6 με EL34 για να marshalιζει λιγο ο ηχος αλλα δεν ηξερα οτι θα εχει επιπτωσεις στο καθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι EL34 δεν προεξοφλούν την αλλαγή του ηχητικού χαρακτήρα προς Marshall κατεύθυνση... χρειάζονται πολλά άλλα για να γίνει κάτι τέτοιο (tonestack, γενικό κύκλωμα, μεγάφωνα κλπ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marshall δεν θα γινει σε καμια περιπτωση, ο ενισχυτης εχει ωραια χροια  για rock-hard rock που με ενδιαφερει. Τα καθαρα του αυτη τη στιγμη (με τις 6L6) ειναι υπερβολικα καλα (ωστε να ανταποκρινονται στα πεταλια που βαζω). Αυτο που θα ηθελα να πετυχω ειναι να βγαλω λιγο πιο crunch ηχο "αν γινομαι αντιλειπτος" αν εβαζα EL34 θα εφερνε εστω και λιγο ειτε σε jcm800 ειτε σε 900;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να βρεις ενα πεταλι που να θυμιζει Marshall crunch, υπαρχουν πολλα, και να μην πειραξεις τις λαμπες, αλλωστε τα ωραια καθαρα ειναι δυσκολο να τα πετυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)οι προενισχυτικες 15-20 χρονια ,οι τελικες 2-3 χρονια.

2)θορυβος,πεσμενη ενταση,μη καθαρος ηχος

3)δεν μπορεις να τις αλλαξεις μεταξυ τους χωρις σοβαρη μετατροπη,ετσι κι αλλοιως καθε ενισχυτης ειναι optimized για τις λυχνιες που φοραει

4)ναι μπορεις,ετσι κι αλλοιως ο ενισχυτης σου ειναι cold biased απο το εργοστασιο και δεν θα εχεις προβλημα,το σωστο ειναι να κανεις biasing αλλα προσωπικα αν τις αλλαξω και ο ηχος μου αρεσει δεν κανω re-biasing (ετσι κι αλλοιως ολο το ...ροκ με...στο γαμο του καραγκιοζη biased ενισχυτες εχει γραφτει),υπαρχουν βεβαια και ενισχυτες cathode biased (συνηθως τυπου VOX AC30,ψευτο-class A) που δεν θελουν biasing 

Ti ειναι το biasing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti ειναι το biasing?

 

Το biasing στο χωρο των ηλεκτρονικων αναφερεται στη διαδικασια οπου προσπαθεις να επιτυχεις συγκεκριμενες τιμες Βολταζ και ρευματος σε συγκεκριμενα σημεια ενος κυκλωματος.

 

Ολιγον μπακαλικα, ειναι δηλαδη η διαδικασια με την οποια επιλεγεις το Voltage/Current με το οποιο θα λειτουργουν οι λυχνιες στον ενισχυτη σου. Ετσι μπορεις να βεβαιωθεις οτι οι λυχνιες σου λειτουργουν ακριβως οπως πρεπει. Η αναγκη υπαρξης ενος biasing mechanism σε πολλα σχεδια ενισχυτων οφειλεται στο οτι υπαρχουν διαφορες μεταξυ λυχνιων, ακομα και μεταξυ 2 λυχνιων ιδιας μαρκας. Με το biasing μπορεις να κανεις αυτες τις μικροαλλαγες ωστε να βεβαιωθεις οτι οι λυχνιες που εχεις εκεινη τη στιγμη στον ενισχυτη σου δουλευουν με το βελτιστο τροπο.

 

Θεωρητικα ενας σωστα biased ενισχυτης ακουγεται "καλυτερα". Βεβαια επειδη ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα, αυτο επαφιεται στο γουστο του καθενος - μπορει σε καποιον να αρεσει ο ηχος του ενισχυτη του με το bias οπου να ναι. Ειδικα σε παλαιοτερες εποχες, ελαχιστοι εμπαιναν στον κοπο να το τσεκαρουν/ρυθμισουν.

Αυτο που σιγουρα ομως καταφερνει ειναι να μεγιστοποιει το χρονο ζωης των λυχνιων - ενας badly biased ενισχυτης μπορει να "φαει" τις λαμπες σχετικα γρηγορα.

 

 

Αναλογα με τον ενισχυτη η διαδικασια με την οποια γινεται το biasing μπορει να διαφερει ή να ειναι μεχρι και αχρειαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου