Προς το περιεχόμενο

προτεινομενο setup ηλ. κιθαρας για live



Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι θες μονιτορ?

δεν σου φτανει ο ενισχυτης?

τον βαζεις καπου που να τον ακους καλα και εισαι μια χαρα.

 

αλλα ετσι κι αλλοιως υπαρχει κλαμπ χωρις μονιτορ?πως ακους τον τραγουδιστη?(η μαλλον πως ακουει ο τραγουδιστης? ;D)

Πάντως και από προσωπική άποψη θα συμφωνήσω με το Superfunk,γιατί εκτός του ότι ο ήχος του μικροφωνισμένου ενισχυτή βγαίνει καλύτερα στο κοινό,σίγουρα βοηθά και τον μουσικό να αποδώσει καλύτερα(όταν νιώθει ιδίως τη λάμπα στα χέρια του ;D )

Ενισχυτής και πάλι Ενισχυτής Πάντα και Παντού! ;D ;D ;D

-> (για να μην είμαι απόλυτος,στο 99% των περιπτώσεων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν βρηκα στις επιλογες την ψηφοφοριας την δικη μου προταση  ;D

 

πες μας μην μας κρατας σε αγωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑ - ΔΕ ΜΠΟΡΩ - ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΑΝ ΔΕ ΓΡΑΨΩ!!  :P :P

 

( ΔΕΝ ΕΧΩ τίποτα προσωπικό με κανέναν ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ - μη ακούσω παρεξηγήσεις! :P )

 

"γιατι θες μονιτορ?

δεν σου φτανει ο ενισχυτης?

τον βαζεις καπου που να τον ακους καλα και εισαι μια χαρα.

 

αλλα ετσι κι αλλοιως υπαρχει κλαμπ χωρις μονιτορ?πως ακους τον τραγουδιστη?(η μαλλον πως ακουει ο τραγουδιστης? Grin) "

 

Superfunk:

 

1) Σε ποιά μαγαζιά έχεις παίξει και λές το "τί το θές το Monitor;;;;;

2) Σε ποιά μαγαζιά έχεις παίξει και λές το "ποιά μαγαζιά δεν έχουν monitor";;;;

3) Έχεις πάιξει σε πολλά μαγαζιά και είχες καλά που ΕΣΤΩ να δουλεύουν;;;

 

"Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει, σιγά σιγά, οι κιθαρίστες να αρχίσουμε να σκεπτόμαστε περισσότερο με όρους του "τι ακούει το κοινό" και όχι "τι μας αρέσει να ακούμε εμείς" πάνω στο stage."

 

Genius Loci:

 

Καλό είναι που έχεις τη γνώμη σου αλλα είναι λίγο λάθος.

 

1) Το κοινό ακούει τί του δώσεις. Αν του δώσεις λ.χ.:

    Κιθάρα->Πετάλια/Πεταλιέρα->PA, ουσιαστικά του δίνεις μια κλανιά απο κιθάρα,

    εν συγκρίσει με το Κιθάρα->Ενισχυτής->PA.

2) Το κοινό ακούει τη "διαφορα μεταξύ πλυμένου και πραγματικά καθαρού"!!! ( για να θυμηθούμε τη παλαιά διαφήμιση!!  ;D :P

 

3) ΕΜΕΙΣ να σκεφτόμαστε με τους όρους "τί ακούει ο ακροατής ( = μέσο αφτί );;;;;

    Δηλαδή ο κάθένας που βαφτίζεται απο το κάθε μαγαζί "ΗΧΟΛΗΠΤΗΣ"

    (  :-X τώρα-τώρα-μισό ξερνάω  :-X  :P ), τί πρέπει να κάνει;;;;

 

ΑΝΟΙΓΕΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ (  :P )

..Για να μην αναφερθώ στην ευθύνη των ιδιοκτητών, που επειδή τους κάπνισε, κοτσάρανε ενα "LIVE STAGE" κάτω απο το όνομα του μαγαζιού τους αλλα ζήτημα είναι αν έχουν κοσόλα μέσα που να παίρνει ενα υποτυπώδες "ΣΩΣΤΟ" σήμα χωρίς να σε παίρνει ο σορόκος/βαρδάρης/YouNameIT απο το φύσημα!!! ( και να ακούς και ατάκες του στύλ "Ρε μεγάλε κάτι έχει η κιθάρα/πετάλι/πεταλιέρα/ενισχυτής σου!!!!  :-X :P )( ) 

ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ (  :P :P )

 

ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΠΩ ΘΑ ΣΚΑΣΩ ( ΔΙΣ!!!  :P ) - κατι ΠΟΥ ΤΟ ΠΉΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ!  :P

 

gdevelek:

 

ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!! Τί έχει ο τιμημένος Peavey;;;;;;;;ΕΕΕΕ;;;ΕΕΕΕ;;;;;

 

Ψηφίζω Classic 30 με retube Golden ΔΑΓΚΩΤΟ για αλλ around!!( πόσο μάλλον αν αλλάξεις και speaker/ασχοληθείς με κάποια mods που υπάρχουν  ;) )

 

 

ΟΥΦ!!!!...τώρα μπορώ να σκάσω με την ησυχία μου και να απολαύσω τον πανικό  :P :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σε ποιά μαγαζιά έχεις παίξει και λές το "ποιά μαγαζιά δεν έχουν monitor";;;;

3) Έχεις πάιξει σε πολλά μαγαζιά και είχες καλά που ΕΣΤΩ να δουλεύουν;;;

 

Ροδον,Γκαγκαριν,Σταυρο του Νοτου,After Dark,AN,Ονομα του Ροδου  και σε παμπολλα κλαμπακια..ΠΑΝΤΑ ειχα μονιτορ,ΠΑΝΤΑ ακουγα καλα.

 

Τωρα σε...μπαρακια της γειτονιας που δεν ειναι φτιαγμενα για live εχω,ευτυχως,εδω και χρονια να παιξω.....οποτε θα σε γελασω για το τι παιζει... ;D

 

1) Σε ποιά μαγαζιά έχεις παίξει και λές το "τί το θές το Monitor;;;;;

 

δεν καταλαβες τι ρωτησα.ρωτησα "γιατι θες το μονιτορ για να ακους τον ενισχυτη σου σε ενα κλαμπακι,δεν μπορεις να τον βαλεις καπου που να τον ακους απευθειας?"

 

δεν μιλησα για live σε  πολυ μεγαλο χωρο (ΟΑΚΑ,ΛΥΚΑΒΗΤΤΟ κτλ.)  οπου οντως χρειαζεσαι μονιτορ για να ακους τον ενισχυτη σου

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gdevelek:

 

ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!! Τί έχει ο τιμημένος Peavey;;;;;;;;ΕΕΕΕ;;;ΕΕΕΕ;;;;;

 

Ψηφίζω Classic 30 με retube Golden ΔΑΓΚΩΤΟ για αλλ around!!( πόσο μάλλον αν αλλάξεις και speaker/ασχοληθείς με κάποια mods που υπάρχουν  ;) )

 

 

ΟΥΦ!!!!...τώρα μπορώ να σκάσω με την ησυχία μου και να απολαύσω τον πανικό   :P :P :P

 

Μάλιστα...Μόνο που αν προσέξεις στην αρχή αρχή της δεύτερης σελίδας δεν ανεφερεται κανείς στον Classic 30 που πολλοί εδώ μέσα κατέχουμε και θαυμάζουμε(όπως και εγώ),αλλά σε Τρανζιστοράτο 1x12 ...  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ!!! Τί έχει ο τιμημένος Peavey;;;;;;;;ΕΕΕΕ;;;ΕΕΕΕ;;;;;

 

 

 

Ειναι τιμημενος ο peavey bandit transtube 112 ? ? ? ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει, σιγά σιγά, οι κιθαρίστες να αρχίσουμε να σκεπτόμαστε περισσότερο με όρους του "τι ακούει το κοινό" και όχι "τι μας αρέσει να ακούμε εμείς" πάνω στο stage."

 

Genius Loci:

 

Καλό είναι που έχεις τη γνώμη σου αλλα είναι λίγο λάθος.

 

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια. Με τιμά προσωπικά, οικογενειακά και επαγγελματικά το γεγονός ότι μου αναγνωρίζεις το δικαίωμα να έχω γνώμη και μάλιστα με επαινείς γι'αυτό. Είμαι ευγνώμων.

 

Παρ'όλα αυτά είμαι αναγκασμένος να επιστήσω την προσοχή σου στο γεγονός ότι δεν πήρες πρέφα τι έγραψα. Για λόγους συνέχειας και συνέπειας της συζήτησης λοιπόν, και με την ελπίδα ότι μπορεί να προχωρήσεις σε κάτι παραπάνω από μια επιφανειακή ανάγνωση, εξηγώ:

 

Όταν ακούμε τον ενισχυτή μας πάνω στο stage ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ δεν ακούμε ό,τι το κοινό. Βάσει των περιορισμών του χωροχρονικού συνεχούς, σ'αυτό το σύμπαν τουλάχιστον, είναι αδύνατον δύο αυτιά να βρίσκονται στο ίδιο ακρβώς σημείο.

 

Ο ακροατής λοιπόν ακούει, ίσως, "κάτι πάνω κάτω" απ'αυτό που ακούμε εμείς, αλλά σίγουρα όχι το ίδιο: το παραπάνω ισχύει βέβαια για μη-μικροφωνιασμένο ενισχυτή.

 

Όταν ο τελευταίος βγαίνει στο FOH, ο κάθε ακροατής ακούει αυτό που "ακούει" το ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ. Πόσο δύσκολο είναι να το καταλάβει κάποιος αυτό? Αν ο ενισχυτής βγαίνει μέσω cab emulated line out που έχουν κάποιοι ενισχυτές, πάλι ο ακροατής ακούει αυτό που του δίνει αυτή η έξοδος. Και, σε κάθε περίπτωση, προς τα έξω βγαίνει ο ήχος μέσα από το EQ, τα πιθανά εφφέ, και την προενίσχηση της κονσόλας. Και έτσι πρέπει. Μέλημα αυτού που φτιάχνει ήχο είναι να δίνει μια συνολικά σωστή ηχητική εικόνα της μπάντας. Όχι να τρέφει τον εγωϊσμό του εκάστοτε guitar hero, που θα μπορούσε υπό αυτές τις προϋποθέσεις να καθήσει σπίτι του, μόνος του με το όργανό του, και να ακούει τον εαυτό του τέλεια. Εξάλλου, όπως λέγανε οι παλιοί, αν πετύχει η μαλακία...

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις δεν κατάλαβα που εμπλέκεται ο,τιδήποτε έγραψα (περί πεταλιέρας-->PA, "μέσου αυτιού", κλπ). Αν κατάφερες πάντως να το βγάλεις από το σύστημά σου και δεν διατρέχουμε τον κίνδυνο να σε χάσουμε από τυμπανισμό, cool, more power to you.  ;)

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ειμαι της αποψης οτι δε χρειαζεται monitor ο κιθαριστας, ακουμε απο τον ενισχυτη μας. Επιπλεον, ειμαι υπερ του μικροφωνιασματος στον ενισχυτη, διοτι τα 57ρια που συνηθως χρησιμοποιουνται φιλτραρουν τα πριμα που ματωνουν αφτια και τα μπασσα και κρατανε περισσοτερο τα μεσαια για να βγουν στο mix προς το κοινο. Αλλωστε, μην ξεχναμε οτι ο ηχος που ακουμε σε ολους τους δισκους ειναι περασμενος απο μικροφωνα, και οχι οπως ακουμε τον ενισχυτη. Αυτος ειναι δηλαδη, ο real ηχος εκ του αποτελεσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου