Προς το περιεχόμενο

συνδεση κιθαρας με υπολογιστη-δεν εχει ηχο!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. συνδεω την κιθαρα με τον υπολογιστη  μου μεσω του mic και ενω ακουγεται λιγο (λιγο ομως) απο τα ηχεια, οταν χρησιμοποιω προγραμματα σαν το guitar rig 4 δεν ακουω σχεδον καθολου την κιθαρα, και ακουω μονο buzz. τι να κανω παιδια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δε συνδέτεαι σε είσοδο mic.

Θα πρέπει ή να τη συνδέσεις με di και μετά σε mic είσοδο ή σε είσοδο hi-z ή instrument.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/DI_unit

 

Why a DI Is Necessary

 

The Direct Injection box takes a high impedance, unbalanced signal and converts it to a low impedance, balanced signal.

 

This allows the signal to be sent over long cable runs with significantly less signal loss (especially in high frequencies) due to the lowering of the impedance, and greater rejection of interference due to the benefit of common mode rejection in a balanced signal. Furthermore, the lower impedance (around 600 ohms is normal) allows an insignificant load to the input of a mixing console or preamp which is also designed to accept input from low impedance microphones.

 

Η είσοδος hi-z είναι μια είσοδος υψηλής αντίστασης που είναι "συμβατή" με την αντίσταση της εξόδου των μαγνητών της κιθάρας σου.

 

http://www.recordingreview.com/articles/blogs/86/The-Difference-Between-Line-Level-and-Hi-Z.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δε συνδέτεαι σε είσοδο mic.

Θα πρέπει ή να τη συνδέσεις με di και μετά σε mic είσοδο ή σε είσοδο hi-z ή instrument.

 

Μα τι του λες του ανθρωπου? Πες του να βαλει πιο μεσα το βυσμα καλα!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι του λες του ανθρωπου? Πες του να βαλει πιο μεσα το βυσμα καλα!

 

Συγνώμη, έχεις απόλυτο δίκιο.

Δε θα το ξανακάνω.

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. συνδεω την κιθαρα με τον υπολογιστη  μου μεσω του mic και ενω ακουγεται λιγο (λιγο ομως) απο τα ηχεια, οταν χρησιμοποιω προγραμματα σαν το guitar rig 4 δεν ακουω σχεδον καθολου την κιθαρα, και ακουω μονο buzz. τι να κανω παιδια?

 

 

H λύση σου για  αποτέλεσμα με χαμηλό latency:

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Professional-Sound-Cards/Behringer-Sound-Card-Ucg-102-Usb-310-BEH-024.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα δε συνδέτεαι σε είσοδο mic.

Θα πρέπει ή να τη συνδέσεις με di και μετά σε mic είσοδο ή σε είσοδο hi-z ή instrument.

 

Η κιθάρα μια χαρά συνδέεται σε είσοδο mic. Εκεί τη συνδέω εγώ και κάνω τις ηχογραφήσεις μου. Τώρα όσον αφορά το latency που ανέφερε ο φίλος Sottos, αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Η ουσία είναι ότι μπορείς να συνδέσεις την κιθάρα με τον υπολογιστή απ'την θύρα του μικροφώνου και να παίξεις κανονικά. Ίσως ο φίλος πρέπει να κάνει κάποιες ρυθμίσεις στον ήχο (από πίνακα ελέγχου) για να λυθεί το θέμα που αντιμετωπίζει. Μου'χε τύχει και μένα παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αντιμετωπιζω ενα προβλημα. συνδεω την κιθαρα με τον υπολογιστη  μου μεσω του mic και ενω ακουγεται λιγο (λιγο ομως) απο τα ηχεια, οταν χρησιμοποιω προγραμματα σαν το guitar rig 4 δεν ακουω σχεδον καθολου την κιθαρα, και ακουω μονο buzz. τι να κανω παιδια?

 

@BGkakos

Όταν λέω ότι δε συνδέεται, εννοώ ότι από εκεί προκύπτουν τα παραπάνω προβλήματα.

Εννοείται ότι μπορείς να τη συνδέσεις.

Δε θα εκραγεί ;D

 

Επίσης ρίξτε μια ματιά στο παρακάτω χρήσιμο άρθρο.

http://www.tweakheadz.com/guitarists_guide_to_recording.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BGkakos

Όταν λέω ότι δε συνδέεται, εννοώ ότι από εκεί προκύπτουν τα παραπάνω προβλήματα.

Εννοείται ότι μπορείς να τη συνδέσεις.

Δε θα εκραγεί ;D

 

;D ;D ;D

Ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου