Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή Pots & cap σε gibson 335


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης, έψαξα και για RS guitarworks kits τα οποία έχουν από ό,τι φαίνεται ένα καλό όνομα στην αγορά αλλά και πάλι μου φαίνονται ακριβά. Μήπως τελικά να αρχίζω να απελπίζομαι (ή να μαζεύω χρήματα) ?

 

Δεν έχω άποψη για τα RS kits, αλλά πιστεύω ότι αξίζει μια περαντζάδα από το Specialty Guitars πριν αποφασίσεις πού θα στάξεις το κομπόδεμα. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο οπουδηποτε και να αγοραστουν τα ποτενσιομετρα, θα πρεπει να ειναι ...CTS και τσεκαρισμενα 500ΚΩ με μικρη αποκλιση, μικροτερη απο το "αποδεκτο" tolerance για ποτενσιομετρα (δηλ. 20%) Αυτο σημαινει οτι τα "in-spec" 500αρια ποτενσιομετρα μπορει να ειναι απο 400 ως 600ΚΩ...

 

Καλο θα ειναι να επικοινωνησεις με τον "προμηθευτη" και να του ζητησεις συγκεκριμενες τιμες γιατι αν ζητησεις απλα 500Κ ειναι πολυ πιθανο να μην ειναι κοντα στο επιθυμητο, χωρις αυτο να σημαινει οτι παει να σε κλεψει ο πωλητης.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Μπορεί κάποιος να μου πει με σιγουριά εαν όντως τα Pots που χρησιμοποιεί η Gibson στις 'τωρινές' ES335 είναι όντως 300k ? Aπό internet searches δεν έχω βεβαιωθεί ότι είναι όντως έτσι και δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τον μάστορα να τα βγάλει και τελικα να διαπιστώσουμε ότι "α, ήταν ήδη 500k".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως μονο η Gibson μπορει να σου απαντησει και παλι οχι με 100% σιγουρια ,αυτο που  ξερω ειναι οτι οι περισσοτερες εχουν 300αρια αλλα και οτι καποιες εχουν και 500αρια...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιάς και κοίταξες και το RS Guitarworks site...κοίτα και αυτά τα βιντεάκια (5/5) για το πώς θα εγκαταστήσεις τα ηλεκτικά (είναι ενδιαφέρον): http://www.youtube.com/user/rsguitarworks#p/u/30/rRieP-FEVVA

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου