Προς το περιεχόμενο

Ποια κάρτα ήχου ( pro ) για windows 7 64 bit ;;;


behindthemask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη και αοριστη. Για να μπορεσει κανεις να σου απαντησει εμπεριστατωμενα θα πρεπει να ξερει τα εξης:

 

- Τι budget εχεις;

- Εσωτερικη/εξωτερικη; Τι τυπο συνδεσης;

- Ποσα καναλια ταυτοχρονα θελεις να γραψεις;

- Ποσα μικροφωνα, ποσα line;

- Ποσες εξοδους χρειαζεσαι;

- Ψηφιακες εξοδους/εισοδους; Αν ναι, τι τυπο;

- Ποσους προενισχυτες ακουστικων;

 

Τα "τσικ/τσακ" δεν ειναι θεμα καρτας ηχου αν οι drivers ειναι ΟΚ. Θεμα υπολογιστη/setup/project ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κάρτα ήχου ( pro )...μέχρι 300 ευρώ ;;;

Η ερωτηση σου ειναι πολυ γενικη και αοριστη.

Και όμως η απάντηση είναι απλή...Σε Pro και 300 ευρώ...καμμία!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχ, τυφλος, δεν το ειδα, σορρυ ;D

 

Δεν αναιρει το γεγονος οτι και παλι εχουμε ελλειπεις πληροφοριες.

Παιζει καπου εκει κοντα η Lightbridge της M-Audio, με πολλα in-out (για πολλους αυτο χαρακτηριζει μια καρτα "pro", αν οντως μιλαμε για "pro" σκηνικα), αλλα δεν εχει τιποτα πανω περα απο πολλα in-out ψηφιακα, θελεις πολυ outboard gear για να στησεις studio γυρω απο αυτην. Αμφιβαλλω πολυ αν θα σου κανει. Μαλλον εγινε misuse της λεξης "pro". Πες μας τι θελεις να κανεις με αυτην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου στις αγγελίες βλέπω Motu 2408 μαζί με την PCI κάρτα κοντά στα χρήματα που ζητάς.

Γράφει μέχρι μόνο σε 44.1 και 48, αλλά οπωσδήποτε είναι pro. Θα έλεγα προηγούμενης γενιάς αλλά προσωπικά την χρησιμοποιώ ακόμα με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Καινούρια την είχα αγοράσει 1200 $ απο ΗΠΑ πριν χρόνια. Σε σχέση με την M-audio Lightbridge την οποία έχω επίσης, προτιμώ την Μotu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια thanx για τις αμεσες απαντησεις - Βασικα οταν μιλουσα για pro εννοουσα ΟΧΙ κατι σε game audio card τυπου creative. Εγω απλα θελω να γραψω ( ενα ενα καναλι ) καποιες δικες μου συνθεσεις ( full track τυμπανα, μπασσο, κιθαρες, φωνες ) χωρις προβληματα γιατι μεχρι προτινος δουλευω με μια line 6 studio ux2 με νεους drivers **** και ομως σε windows 7 64b τα τσικ τσακ κατα τιν αναπαραγωγη και εγγραφη πανε και ερχονται κ πραγματικα το συστημα που εχω ειναι αρκετα δυνατο.

 

btw εξωτερικη θα προτιμουσα ***

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι μεχρι προτινος δουλευω με μια line 6 studio ux2 με νεους drivers **** και ομως σε windows 7 64b τα τσικ τσακ κατα τιν αναπαραγωγη και εγγραφη πανε και ερχονται κ πραγματικα το συστημα που εχω ειναι αρκετα δυνατο.

Καμμιά φορά, όσο δυνατό σύστημα και να έχεις, τα projects χρειάζονται freeze-lock από το DAW ανάλογα τα όργανα που χρησιμοποιείς. Με λίγα λόγια, δεν φταίει πάντα η κάρτα.

Και εγώ τη Μotu έχω χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν τα projects σου δεν είναι πολύ φορτωμένα σε χρήση cpu με plugins κλπ, τότε πολύ πιθανόν το σύστημά σου να "υποφέρει" από dpc latency. Κατέβασε το DPC Latency Checker από εδώ http://www.thesycon.de/deu/latency_check.shtml και κάνε ένα τεστ.

 

Άλλη εκδοχή που παίζει είναι να έχεις πολύ χαμηλά τα buffers της κάρτας σου, δοκίμασε να τα αυξήσεις λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου