Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για λάμπες σε Marshall Jubilee 2554 Combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν χρόνια είχα έναν Silver Jubilee,τον οποίο πούλησα και αργότερα (surprise surprise...) το μετάνιωσα.Έκτοτε,άρχισα να ψάχνω για έναν,αλλά όταν -σπανίως- έβρισκα κάποιον,για τον Α ή Β λόγο δεν "προχωρούσε" η ιστορία.Πρίν 2-3 βδομάδες ρίχνοντας μιά ματιά στις αγγελίες είδα να πωλείται ένας Jubilee 2554 Combo.(γνωρίζω και για τον άλλο τον Silver στις αγγελίες,αλλά εξαρχής combo ήθελα.) Με συνοπτικές διαδικασίες τον αγόρασα.Ο ιδιοκτήτης -προς τιμήν του- το πρώτο πράγμα που μου είπε,είναι οτί θα χρειαστεί να αλλαχτούν και οι προενισχύτριες και οι τελικές λάμπες.Οπότε -ευκαιρίας δοθείσης- σκέφτομαι να αγοράσω 5 τριάδες προενισχύτριες και 5 ζευγάρια τελικές (είναι 50Watt και έχει 3 προενισχύτριες ECC83 και 2 τελικές EL34) ,ωστέ τελικά να αφήσω αυτές που θα μου αρέσουν πιό πολύ.Θα "κάθονται" 1 βδομάδα η πρώτη ομάδα,1 η άλλη κ.ο.κ...(Δεκτές και άλλες προτάσεις διεξαγωγής του πειράματος! ;D)

 

Η κύρια,λοιπόν,ερώτηση είναι σχετικά με το ποιές να επιλέξω.Για κάποιες έχω ήδη μια προσωπική γνώμη,αλλά δεν θέλω να επηρεάσω/κατευθύνω και σαφώς υπάρχουν μερικοί με περισσότερη εμπειρία και γνώσεις.

 

Όσον αφορά την αγορά τους,έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την Tube-Town (www.tube-town.de) στη Γερμανία.Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια άλλη πηγή,ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια. :)

 

(Το thread του bloody_sunday με τις προενισχύτριες το έχω ήδη διαβάσει και περιμένω να ακούσω τα συμπεράσματά του...)

 

 

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποια συγκεκριμένη "προκατάληψη"...αλλά μιας και θα μπεις στα έξοδα, δε βάζεις και μια τριάδα καινούριες Genalex στο παιχνίδι να πάρουμε κι εμείς μια ιδέα; (Πανάκριβες οι ρουφιάνες, γιατί?)

 

Και μιας και οι τελικές σου είναι όλες κι όλες δύο...σκέφτεσαι να επιτρέψεις στον εαυτό σου να...NOSήσει; ;D ;D

Σε παίρνει νομίζω. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να βαλεις καινουργιες και οχι NOS τοτε οι καλυτερες EL34 που κυκλοφορουν ειναι οι TUNG SOL EL34-B.

 

Για προενισχυτικες ΚΑΜΜΙΑ σημερινη λυχνια 12AX7 δεν μπορει να συγκριθει με μια NOS.

 

Αν θες το καλυτερο για MARSHALL κοιτα τις JAN-Philips 12AX7WA & τις RFT ECC83 / 12AX7 (πολυ καλες αν θες γκαζια)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπες να (ξανα)πάρεις Jubilee και είπες να το κάνεις καλά!  ;D Ωραία η ιδέα με το τεστ και αυτές που θα μείνουν θα μπορούν να υπάρχουν ως back up ή να παίζουν σε πρόβες, μελέτη ή στιγμές που δεν σε ενδιαφέρει και πολύ ο ήχος.

 

Αν έκανα ο ίδιος το τεστ, τα τρία ζευγάρια EL34 που θα επέλεγα θα ήταν ElectroHarmoniX, Mullard RI και SED/Winged-C. Οι καλύτερες EL34, κατά τη γνώμη μου, με τις Mullard & SED να βρίσκονται ένα σκαλοπάτι πιο πάνω. Όχι, όμως, ότι οι EHX δεν στέκονται άνετα δίπλα τους με τον δικό τους χαρακτήρα.

 

Από προενισχύτριες θα έπαιρνα διάφορες, σίγουρα TungSol RI, Mullard RI & J/J Tesla και θα έκανα μίξη. Δηλαδή, όχι και στις τρεις θέσεις ίδια μάρκα αλλά θα έκανα ξεχωριστό τεστ για κάθε θέση.

 

Αν σε παίρνει για NOS εννοείται να τις βάλεις στο παιχνίδι. Αν και προσωπικά με τα χρήματα που θα έδινα για NOS θα προτιμούσα να πάρω μερικά ζευγάρια 6CA7 & KT77.

 

Καλή επιτυχία!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. :)

 

Διαβάζοντας και το review του bloody_sunday,μάλλον επιβεβαιώνεται ο κανόνας,οτί (συνήθως) ότι πληρώσεις παίρνεις.

 

Και μιας και οι τελικές σου είναι όλες κι όλες δύο...σκέφτεσαι να επιτρέψεις στον εαυτό σου να...NOSήσει; ;D ;D

 

Προς τα κει με βλέπω γιατρέ... ;D

 

 

Για προενισχυτικες ΚΑΜΜΙΑ σημερινη λυχνια 12AX7 δεν μπορει να συγκριθει με μια NOS.

 

Βλέπω οτί όλοι αυτό λένε,τουλάχιστον απ΄όσα έχω διαβάσει.Το θέμα είναι που να τις βρείς! ;D

 

 

Αναμένω κι΄άλλες προτάσεις!

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου