Προς το περιεχόμενο

επιλογη rack equalizer για κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να τα μααααας...

 

βρηκαμε που να σκασουμε λεφτα παλι :lol:

 

 

θα ηθελα οποιος εχει καποια εμπειρια με κατι τετοιο, να μου προτεινει κατι.

 

μεχρι στιγμης, εχω βρει το dbx 215 και μου φαινεται επαρκεστατο για live κατασταση αλλα και για ηχογραφηση.

 

παρακαλω...οχι πεταλακι.δεν την παλευω να εχω μπροστα μου την tonelab,το microsynth, ενα whammy και να εχω και απο πανω και ενα eq πεταλακι... :lol:

υστερα, θελω να εχει αρκετες επιλογες, μπας και μπορεσω να στρωσω καπως την ενταση της κιθαρας και να δωσω ενα παραπανω χρωμα στον ηχο αλλα και να παιζω με ανωμαλες ρυθμισεις... :D

 

 

edit:μολις νομιζω ανακαλυψα την πατατα...μαλλον το σωστο eq ειναι αυτο----> dbx 131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα χεις switch γι αυτο το πραγμα οποτε γιατι να μην παρεις πεταλακι? :roll:

 

 

31 bands εναντι 5 ή 6...νομιζω πως ειναι αρκετα αυτο σημαντικο :)

 

+το οτι μπορω να χωσω απο το xlr την ηλεκτροακουστικη μου οπως και αν το χρησιμοποιησω και για αλλα οργανα σε ηχογραφηση. :wink: μεγαλυτερο ευρος=μεγαλυτερες πιθανοτητες για καλυτερο αποτελεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το rack θα σου δώσει μεγαλύτερη ακρίβεια για "fine-tuning" στις συχνότητες που θες να τονίζεις ή να κόψεις, αλλά δεν είναι λίγο άβολο να το κουβαλάς στα live?

 

Να προτείνω και κάτι άλλο?

Γιατί δε πας σε κάποιο μαγαζί με την πρόφαση/πρόθεση να δοκιμάσεις EQ και να δεις αν όντως τελικά το EQ λύνει το πρόβλημά σου με την "Ενοχη ΝΤΟ"???

 

Μπορεί να το πάρεις και τελικά να μη σου κάνει και δουλειά, για αυτό το λέω!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα χεις switch γι αυτο το πραγμα οποτε γιατι να μην παρεις πεταλακι? :roll:

 

 

31 bands εναντι 5 ή 6...νομιζω πως ειναι αρκετα αυτο σημαντικο :)

 

+το οτι μπορω να χωσω απο το xlr την ηλεκτροακουστικη μου οπως και αν το χρησιμοποιησω και για αλλα οργανα σε ηχογραφηση. :wink: μεγαλυτερο ευρος=μεγαλυτερες πιθανοτητες για καλυτερο αποτελεσμα

 

σωστος εννοειται απλα νομιζα οτι το ενα πεταλι επιπλεον ειναι το προβλημα αλλα αφου δεν μασας προχωρα! 8)

 

θα θελα πολυ παντως να δοκιμαζα και γω κατι τετοιο με 31 μπαντες,γραψε εντυπωσεις οταν το αποκτησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη λυθει το προβλημα της μιας νοτας με το eq!

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ειναι καθαρα προβλημα αποστασης απο το μαγνητη & συντονισμου :wink:

Δεν νομιζω να υπάρχει eq που να μπορει να απομονωσει τελειως ΜΙΑ νοτα!!!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε πας σε κάποιο μαγαζί με την πρόφαση/πρόθεση να δοκιμάσεις EQ και να δεις αν όντως τελικά το EQ λύνει το πρόβλημά σου με την "Ενοχη ΝΤΟ"???

 

Μπορεί να το πάρεις και τελικά να μη σου κάνει και δουλειά' date=' για αυτό το λέω![/quote']

 

εννοειται πως αυτο θα κανω...ο,τι και αν αγοραζω, το δοκιμαζω πρωτα με τον εξοπλισμο μου. :wink:

 

και ενταξει...δεν ειναι και μονο η ενοχη ντο...ειναι και το οτι θα δωθει "χρωμα" στον ηχο μου.

 

 

Σιγα μη λυθει το προβλημα της μιας νοτας με το eq!

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ειναι καθαρα προβλημα αποστασης απο το μαγνητη & συντονισμου :wink:

Δεν νομιζω να υπάρχει eq που να μπορει να απομονωσει τελειως ΜΙΑ νοτα!!!!!

 

 

λοιπον...θα ανεβασω στο ΑΛΛΟ topic που εκανα για την ντο, ενα δειγμα μπας και καταλαβει κανενας τι παιζει πια... :lol:

 

πραγματικα, μου ερχεται να μεταμορφωθω σε hendrix και να χωσω την απιστευτη esp μου μεσα στο ωραιοτατο celestion του vox(καθε ονομα εταιριας ειναι τυχαιο και δεν κανω διαφημηση :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Σίγουρα με ένα Eq δεν λυνεται το προβλημα.ουσιαστικα χρειάζεσαι ένα antifeedback ή αλλιως notch-filter.Απο όσα έχω δει μεχρι τωρα όλα βρίσκονται ενσωματωμενα σε preamps.αν όμως επιλέξεις να πάρεις eq καλύτερα να πάρεις ένα φτηνο rack, παρά πεταλάκι, αφου στην ουσια θέλεις να κόψεις μια συχνότητα και όχι να δημιουργήσεις διαφορετική χροιά στο συνολο του ήχου σου.

 

θα σου πρότινα

http://www.thomann.de/gr/behringer_deq2496_ultracurve_pro.htm  αν θες παραμερικό ή

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_fbq3102_ultragraph_pro.htm    αν θες γραφικό

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε το MXR 108 (10 band eq),μπορεί να σου αρέσει. Τo χρησιμοποιώ μετά την Tonelab και πραγματικά κάνει εκπληκτική δουλειά.

 

Y.Γ. Προσωπικά εγώ με ένα eq,comp & wah (συνδεδεμένα με one spot) μαζί με την SE είμαι υπερκομπλέ και υπερευχαριστημένος! Και έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για το σετ απ μου.Πάρε φώτο.

13012012075.thumb.jpg.5a173d34d61e70e0cfae3935af65a395.jpg

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μάλλον μετά από 6 χρόνια θα το έχει λύσει το πρόβλημα του ο άνθρωπΑς.

 

ΚΟΙΤΑΜΕ και καμμιά ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ θέματος πριν απαντήσουμε, εντάξει;

 

Cool.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου