Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια και καθοδηγηση


grave

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

ενδιαφερομαι να αγορασω drums και εχω ενα σχεδιο στο μυαλο μου

θελω να παιζω σε τετοια φαση οπως στο βιντεο ομως δεν γνωριζω ακριβως με τι παιζει και τι διαστασεις ειναι

μπορει καποιος να μ βοηθησει καταρχας με αυτο?

επειτα αν εχετε να προτείνετε καποιο συγκεκριμενο σετακι τετοιας φασης επειδη οσα ειδα ηταν μεγαλα

 

υγ. σορρυ για ενα ακομη τοπικ πρωταρη, ευχαριστω εκ των προτερων

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το set του video δεν είναι μικρό (ούτε μεγάλο) . Ένα τυπικό set είναι, απλά δεν αποτελείται από πολλά Pieces. Έχει , από όσο μπορώ να καταλάβω με σημείο αναφοράς τον drummer, bass (kick) drum (μπότα/ κάσα ) 22"x18", snare  drum (ταμπούρο) 14"x6,5" STEEL SIDE ίσως και   14"x5,5" , floor tom (βαθύ) 16"x16"   και hi-hat (φούτζι/ φούτζιμπαλ  ;D) 14" . Επιλογές….χιλιάδες. Αν μιλάς για ήχο , άλλου παπά ευαγγέλιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ο Travis Barker έχει εδώ και αρκετό καιρό endorsement απο την Orange County Drum η οποία είναι μια εταιρεία που δεν νομίζω οτι έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Το επίσημο site είναι: http://www.ocdrum.com/ocdp/news.php αν θές να δείς τα χαρακτηριστικά του set.

 

Τώρα για το τί να πάρεις, αυτό μόνο τα αυτιά σου θα σου το πούν. Ότι σου ακούγεται καλύτερο, αυτό να πάρεις. Έρευνα αγοράς και έφυγες για καινούργιο σετάκι!

Ελπίζω να σε βοήθησα. ;)

Χρόνια Πολλά και Καλό Πάσχα!

 

Groove is in the pocket!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστω αδερφε

δλδ ολοι προτεινετε να παρω καποιο σετακι και να μην το φτιαξω εγω σε κομματια? θα μου βγει καλυτερα κ πιο οικονομικα?

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι με ένα μέτριο(απο χρηματικής απόψεως) σετάκι, καλά δέρματα πάνω-κάτω(πάντα!) και ένα καλό κούρδισμα θα έχεις το αποτέλεσμα που ζητάς. Αν θές την άποψη μου πάρε κάποιο ολοκληρωμένο σετ και μην ψαχτείς με κομμάτια, μιας και κάποιες φορές χρειάζεται λίγη τύχη και εμπειρία παραπάνω για να ταιριάξεις κομμάτια απο διαφορετικά σετ. Μια ολοκληρωμένη λύση θα σε βγάλει απο τέτοιους μπελάδες. Να 'σαι καλά και καλά παιξίματα! :)

Groove is in the pocket!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω μαν

για της yamaha εχω διαβασει πολυ καλα λογια κ ειναι στα 500-600ευρω κ απ οτι ειδα ειναι καλυερα απο αντιστοιχα σετακια στην ιδια τιμη

HARDfuckingCORE!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμένος ηχος στο video clip ειναι τρόπος παιξίματος..απλα χτυπαει λιγο πιο "ανορθόδοξα" για να βγάλει το συγκεκριμένο εφφε στο Ηι-hat..τίποτα παραπάνω..

Δεν βλεπω καμιά ιδιαίτερη επεξεργασία στον ήχο στο υπόλοιπο σετ...

Επίσης το hit hat έχει τρύπες(όπως π.χ τα paiste formula 602..), η ελλειψη αέρα όταν ανοιγοκλέινεις το hit hat δημιουργεί πιο σύντομο ήχο...

Από όσο Πρόσεξα χρησιμοποιει 22χ20 κασσα...(άμα δεν κανω λαθος..παίζει να είναι και 20χ20)

Γενικα να ξέρεις για r'nb- hip hop ήχο συνηθως χρησιμοποιούνε 13' ακόμα και 12' αρια Hit-hat..Συνηθως χαμηλά κουρδίσματα...κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου