Προς το περιεχόμενο

Απόσταση λαμπάτου ενισχυτή από πηγή θερμότητας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις χθες παρηγγειλα απο thomann εναν bugera v22. :D

Περιμενοντας με αγωνια την παραλαβη του, πραγματοποιειτε η γνωστη (σε παντρεμενους τουλαχιστον) διαπραγματευση της τοποθετησης του στο σπιτι. ;D

 

θα ηθελα να ξερω ποια ειναι η ασφαλης αποσταση που πρεπει να τοποθετηθει ενας λαμπατος (στην περιπτωση μου ο V22) απο ενα καλοριφερ.

Μιλαω σε κατασταση φουλ λειτουργειας του σωματος του καλοριφερ και συνθηκες παιξιματος σπιτιου του ενισχυτη.

 

Πρεπει να το αποκλεισω εντελως σαν επιλογη, δηλαδη να παει σε μια πλευρα που δεν εχει σωμα;

Μπορω να τον βαλω σε μια λογικη αποσταση 1 μετρου, λιγο πιο κοντα ή λίγο πιο μακρια;

 

Να τον κολλησω σε αποσταση 10-20 εκατοστων μαλλον το θεωρω λαθος.

 

Περιμενω τις συμβουλες  σας.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να τον κολλησω σε αποσταση 10-20 εκατοστων μαλλον το θεωρω λαθος.

 

 

Γεια! Η κοινη λογικη λεει οτι δεν "κολλαμε" τιποτα πανω στα καλοριφερ για να μην τα εμποδιζουμε να κανουν σωστα τη δουλεια τους!

Νομιζω μια αποσταση της ταξεως του μισου μετρου ειναι υπερ-αρκετη οταν μιλαμε για καλοριφερ! (δεν ισχυει το ιδιο για τα φορητα μεσα , που πετανε τη θερμοτητα επανω σου. Αυτα μακρια) ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το βαζεις κοντα για να μην μπλοκαρεις το καλοριφερ

μετα μιλωντας για μεταδοση θερμτητας μαλλον ο ενισχητης ζεστενει πιο εθκολα το καλοριφερ.... ;D ;D ;D

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα μιλωντας για μεταδοση θερμτητας μαλλον ο ενισχητης ζεστενει πιο εθκολα το καλοριφερ.... ;D ;D ;D

ναι αλλά μάλλον λιγότερο...

άναψε το καλοριφέρ και άρχιζε να τον απομακρυνεις ώσπου να μην ζεστένεται η κοντινότερη επιφάνεια του ενισχυτή στο καλοριφέρ....

εκεί, λογικά, θα είσαι σε σημείο που δεν επηρρεάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τον κολλησω σε αποσταση 10-20 εκατοστων μαλλον το θεωρω λαθος.

 

στα 10 όχι, στα 20 όμως θα τον έβαζα και θα τσέκαρα πόσο ζεσταίνεται η κοντινη πλευρά

 

στην τελική ας βάλει η σύζυξ ένα σεμεδάκι στην πλευρά αυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

......Η κοινη λογικη λεει οτι δεν "κολλαμε" τιποτα πανω στα καλοριφερ για να μην τα εμποδιζουμε να κανουν σωστα τη δουλεια τους! ............

 

μην το βαζεις κοντα για να μην μπλοκαρεις το καλοριφερ

μετα μιλωντας για μεταδοση θερμτητας μαλλον ο ενισχητης ζεστενει πιο εθκολα το καλοριφερ.... ;D ;D ;D

 

Moυ αρεσει αυτο το φορουμ γιατι ειναι οικολογικο....;D ;D ;D

 

Ωραια, εχω 2 θεσεις υποψην που ειναι πανω απο μισο μετρο μπροστα απο το καλοριφερ, μπορει και ενα. οποτε δε θα εχω προβλημα. Θα το δοκιμασω μολις μπουν τα κρυα και αναψει?? το καλοριφερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ΑΚΥΡΟ ολο το θεμα.

Μολις παρελαβα τον bugera v22 μπηκε στην γωνια που ηθελα στο σαλονι (στην προβλεπομενη αποσταση απο το καλοριφερ), σαν στολιδι κανονικο. Πανεμορφος. 8)

Απο φωτογραφιες που ειχα δειξει στην γυναικα μου, ειχε συμφωνησει ποσο ωραιος ειναι.

Μολις τον ειδε απο κοντα, της φανηκε μεγαλος ( που να επαιρνα και τον 333-212 που σκεφτομουν). ::)

 

Η τελειωτικη ατακα ηταν η εξης:

"Μα αυτος ειναι σαν αυτους που παιζουν στα μπουζουΧτσιδικα...."

 

Ετσι για να γλυτωσω τις διαμαχες και γκρινια, πηρε το δρομο για την κρεβατοκαμαρα.

Θα εχω την ηρεμια μου εκει τουλαχιστον (οσο γινεται αυτο).

 

Το ποστ μπορει να μεταφερθει και στο W.A.F. θεμα...  :( :( :(

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σε καποιο επιπλο να μπορει να μπεινει μεσα και να κλεινει

εχω χασει εναν vox pathfinder απο τετοια μ...

Μια μερα θα βρω κατι εξυπνο να γραψω εδω κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου