Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φυσικα και υπαρχει: ANOIΓEI τα..στραβα του (διαβαζοντας και μορφωνοντας τον εαυτο του) και ανοιγει και τα ....ΑΥΤΙΑ του (ακουγοντας ΠΟΛΛΗ & διαφορετικη μουσικη)..

 

τοσο απλο ειναι.. ;)

 

που μάλλον είναι σχεδόν ίδια σαν έννοιες, αλλά τέλος πάντων

 

δεν ειναι ακριβως το ιδιο (τουλαχιστον για εμενα... ;D)

 

κλασσικο ειναι κατι που εχει διαχρονικη και αναμφισβητη αξια ακομα και αν ειναι...μουσειακο (κλασσικη μουσικη.. ;D,ρεμπετικα,New Orleans jazz π.χ.... ) ,timeless αυτο που και τωρα ακουγεται απολυτα συγχρονο ;) (Beatles,Miles Davis π.χ...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι σημαίνει στη παρούσα εποχή αυτοδίδακτος;

Με βοηθάτε λίγο;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει στη παρούσα εποχή αυτοδίδακτος;

Με βοηθάτε λίγο;

 

να σου πω τωρα που το σκεφτομαι..οντως δεν υπαρχει κατι τετοιο....

 

σωστος ο παικτης.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Παιδια'' να κανω τον Χοτζα ; ΟΛΟΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ.Απλα ξεχναμε οτι σε ολα χρειαζεται  "μετρο "

Απ' οτι καταλαβα ο Superfunk σαν τραγουδοποιος υποστηριζει την ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ του αυτοδιδακτου και ο Βαγγελης σαν σεσιον μουσικος την τελειοτητα των σπουδαγμενων μουσικων .

Λοιπον και τα δυο αν παντρευτουν βγαινουν Διαμαντια (ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ &ΕΝΟΡΧΗΣΤΡΟΤΙΚΑ & ΕΡΜΗΝΕΥΤΙΚΑ -εννοω και το παιξιμο ) Ας μην μπλεκουμε σε διαμαχες του στυλ 80'ς : καρεκλας η ροκας η δεν ξερω και εγω τι αλλο .Επαναλαμβανω πως ολα θελουν μετρο  και η καλυτερη αποδειξη ειναι τα διαμαντια που κυκλοφορουν στην δισκογραφια ανεξαρτητου ειδους.Χρονια πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει στη παρούσα εποχή αυτοδίδακτος;

Με βοηθάτε λίγο;

Πήρα μία κιθάρα και τη βαράω μόνος μου...και δεν έχω περάσει ούτε έξω από ωδείο...ΑΦΤΟ ΙΝΕ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει στη παρούσα εποχή αυτοδίδακτος;

Με βοηθάτε λίγο;

Γιατί υπήρχε ποτέ κάποιος εντελώς αυτοδίδακτος;

Παραθέτω την προηγούμενη άποψη μου

 

"Με την λέξη αυτοδίδακτος τι εννοούμε; Ότι κάποιος πιάνει μια κιθάρα και μαθαίνει εντελώς μόνος πως να την κουρδίζει, ποια είναι τα ακκόρντα κλπ. χωρίς να έχει κανένα ερέθισμα από το περιβάλλον; Πιστεύω ότι αυτό είναι σχεδόν αδύνατο και δε συνέβαινε ούτε πριν το youtube. Όλοι μαθαίνουν από κάπου, ακούγοντας cd, αγοράζοντας βιβλία, από φίλους κλπ.

Νομίζω ότι με τον όρο εννοούμε κάποιος που δεν έχει πάει σε ωδείο, ή δεν έχει μάθει με δάσκαλο.

Και κατά τη γνώμη και αυτό είναι πολύ δύσκολο, γιατί θέλει πολύ μεράκι και αγάπη για να μάθεις μόνος."

 

Και όταν ήμουν μικρούλης ανακάλυψα το ρε ματζόρε κοιτώντας τα δάχτυλα του Freddy Mercury στο "crazy Little thing called love" όταν το είδα στην τηλεόραση ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' οτι καταλαβα ο Superfunk σαν τραγουδοποιος υποστηριζει την ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΤΗΤΑ του αυτοδιδακτου και ο Βαγγελης σαν σεσιον μουσικος την τελειοτητα των σπουδαγμενων μουσικων .

 

μπα,μια χαρα τα παω και με τους session μουσικους και με τα τελεια παιξιματα... ;D (ισα-ισα τα ΑΠΑΙΤΩ κι ολας... ;D)

 

απλα δεν θεωρω οτι η μουσικη εχει...σταματησει (και οτι ο μονος τροπος να...ξεκινησει ξανα ειναι να γεμισουν τα ωδεια... ;D) και οτι αν δεν ξεπερασεις  τον Vai δεν προσφερεις στην....ανελιξη.. ;D...της κιθαρας... ;)

 

α,btw εχω πτυχιο κλασσικου πιανου και αρμονιας ,οχι οτι μου εχουν ποτε φανει χρησιμα στη μουσικη που κανω, αλλα για να μην παρεξηγηθω..οτι απαξιωνω τους σπουδαγμενους μουσικους ;D,ισα-ισα μαλιστα το θεωρω μεγαλο ΣΥΝ καποιος μουσικος να παρει καποια στιγμη στη ζωη του καποιας μορφης formal training,καλο κανει,κακο δεν κανει.... (απο τη στιγμη που βεβαια η τεχνικη δεν γινεται αυτοσκοπος μετα την ..επαφη του με το formal training) 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα,μια χαρα τα παω και με τους session μουσικους και με τα τελεια παιξιματα... ;D (ισα-ισα τα ΑΠΑΙΤΩ κι ολας... ;D)

 

απλα δεν θεωρω οτι η μουσικη εχει...σταματησει (και οτι ο μονος τροπος να...ξεκινησει ξανα ειναι να γεμισουν τα ωδεια... ;D) και οτι αν δεν ξεπερασεις  τον Vai δεν προσφερεις στην....ανελιξη.. ;D...της κιθαρας... ;)

 

α,btw εχω πτυχιο κλασσικου πιανου και αρμονιας ,οχι οτι μου εχουν ποτε φανει χρησιμα στη μουσικη που κανω, αλλα για να μην παρεξηγηθω..οτι απαξιωνω τους σπουδαγμενους μουσικους ;D,ισα-ισα μαλιστα το θεωρω μεγαλο ΣΥΝ καποιος μουσικος να παρει καποια στιγμη στη ζωη του καποιας μορφης formal training,καλο κανει,κακο δεν κανει.... (απο τη στιγμη που βεβαια η τεχνικη δεν γινεται αυτοσκοπος μετα την ..επαφη του με το formal training) 

Αρα εισαι απο αυτους που προσπαθουν να κανουν τον γαμο που προανεφερα,αρα δεν υπαρχει ουσιαστικη διαφωνια μονο λεκτικη ΕΛΠΙΖΩ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ).Ας περιμενουμε και την απαντηση του Βαγγελη και τα ξαναλεμε ,καλο μεσημερι .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα μία κιθάρα και τη βαράω μόνος μου...και δεν έχω περάσει ούτε έξω από ωδείο...ΑΦΤΟ ΙΝΕ?

Μπωρή αλλά πλέον είναι λίγο δύσκολο.

Καλά τα λέει ο gskar αλλά όταν πλέον έχεις τόσα φόρουμ, τόσα site με εκπαίδευση online και το youtube ως καθημερινότητα, είναι μάλλον δύσκολο να επικαλεστείς ότι είσαι αυτοδίδακτος.

Είναι θέμα βέβαια όρεξης για να μάθεις αλλά σίγουρα μπορείς, αν θες.

Αυτό όμως μπορεί να καλύψει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αναγκών και γνώσεων.

Από τη στιγμή που έχεις μεγαλύτερες και συγκεκριμένες απαιτήσεις πιστεύω ότι η εξειδικευμένη βοήθεια είναι μονόδρομος. Αλλά βέβαια και εκεί τίθονται ζητήματα όπως αν ο δάσκαλος θα μπορέσει να "επικοινωνήσει" μαζί σου και πόση ζημιά θα έχει ήδη γίνει στον τρόπο που έμαθες αυτά που έμαθες. Χώρια από τον χρόνο που θα έχει "χαθεί" καθότι τα παιδιά σίγουρα δεν έχουν πρόσβαση ούτε στα φίλτρα για αξιολόγηση online εκπαίδευσης και σίγουρα δεν θα έπρεπε να έχουν ανεξέλεγκτη πρόσβαση στα γιουτούμπια.

Κατά την άποψή μου, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την μουσική, η θεωρητική εκπαίδευση σε συνάρτηση με την μελέτη και τα ανοιχτά αυτιά/μυαλά, είναι απαραίτητη.

Τώρα αν θα γίνει Satriani ή Philip Glass ή οτιδήποτε άλλο, είναι υπόθεση δική του και σκοτούρα δική μου.

Αλλά τουλάχιστον θα είναι επιλογή του.

If you know what I mean.   ;)

 

Οι δυο δραχμές μου ..... ;D και αξία δεν έχουν μεγάλη γιατί από άσχετο προέρχονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπωρή αλλά πλέον είναι λίγο δύσκολο.

Καλά τα λέει ο gskar αλλά όταν πλέον έχεις τόσα φόρουμ, τόσα site με εκπαίδευση online και το youtube ως καθημερινότητα, είναι μάλλον δύσκολο να επικαλεστείς ότι είσαι αυτοδίδακτος.

Είναι θέμα βέβαια όρεξης για να μάθεις αλλά σίγουρα μπορείς, αν θες.

Αυτό όμως μπορεί να καλύψει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αναγκών και γνώσεων.

Από τη στιγμή που έχεις μεγαλύτερες και συγκεκριμένες απαιτήσεις πιστεύω ότι η εξειδικευμένη βοήθεια είναι μονόδρομος. Αλλά βέβαια και εκεί τίθονται ζητήματα όπως αν ο δάσκαλος θα μπορέσει να "επικοινωνήσει" μαζί σου και πόση ζημιά θα έχει ήδη γίνει στον τρόπο που έμαθες αυτά που έμαθες. Χώρια από τον χρόνο που θα έχει "χαθεί" καθότι τα παιδιά σίγουρα δεν έχουν πρόσβαση ούτε στα φίλτρα για αξιολόγηση online εκπαίδευσης και σίγουρα δεν θα έπρεπε να έχουν ανεξέλεγκτη πρόσβαση στα γιουτούμπια.

Κατά την άποψή μου, για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την μουσική, η θεωρητική εκπαίδευση σε συνάρτηση με την μελέτη και τα ανοιχτά αυτιά/μυαλά, είναι απαραίτητη.

Τώρα αν θα γίνει Satriani ή Philip Glass ή οτιδήποτε άλλο, είναι υπόθεση δική του και σκοτούρα δική μου.

Αλλά τουλάχιστον θα είναι επιλογή του.

If you know what I mean.   ;)

 

Οι δυο δραχμές μου ..... ;D και αξία δεν έχουν μεγάλη γιατί από άσχετο προέρχονται.

Σωστός, και οι δικιές μου επίσης ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου