Προς το περιεχόμενο

Περί αυτοδίδακτων μουσικών


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα επρεπε να διαβασει καποιος πρωτα τα αλλα ποστ, για να ξερει τι θα απαντησει στην ερωτηση ενος θεματος?

 

 

Προφανως και θα επρεπε πρωτον γιατι μπορει απλα να συμφωνει με καποια θεση και ετσι να μην χρειαστει να ξαναγραψει τα ιδια πραγματα με αλλα λογια (κατι που γινεται συνεχως)

 

Και δευτερον και βασικοτερο, ειμαστε τοσο σιγουροι για τις αποψεις μας σε τοσο περιεργα θεματα? Δεν αξιζει να διαβασουμε και 5-6 αλλες αποψεις γιατι ισως λεω ισως να μην τα εχουμε σκεφτει ολα...Οποτε ναι πρεπει να διαβασεις τι γραφει και ο αλλος και οχι να πεσεις με τα μουτρα να γραψεις την απαντησαρα σου μου του.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 199
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προφανως και θα επρεπε πρωτον γιατι μπορει απλα να συμφωνει με καποια θεση και ετσι να μην χρειαστει να ξαναγραψει τα ιδια πραγματα με αλλα λογια (κατι που γινεται συνεχως)

 

Και δευτερον και βασικοτερο, ειμαστε τοσο σιγουροι για τις αποψεις μας σε τοσο περιεργα θεματα? Δεν αξιζει να διαβασουμε και 5-6 αλλες αποψεις γιατι ισως λεω ισως να μην τα εχουμε σκεφτει ολα...Οποτε ναι πρεπει να διαβασεις τι γραφει και ο αλλος και οχι να πεσεις με τα μουτρα να γραψεις την απαντησαρα σου μου του.

Δεν εχεις αδικο αλλα αν δεν ειμαστε αρκετα σιγουροι για την αποψη μας, καλυτερα να μη γραψουμε καθολου και να διαβασουμε μονο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτευξη του στοχου ομως ειναι η εκφραση και η μελοποιηση της μουσικης που πηγαζει και αναβληζει μεσα απο το μυαλο συνηθως απειθαρχητων ταλαντουχων ανθρωπων για τους οποιους το οργανο ειναι το μεσον και οχι ο σκοπος.

Μη ξεχναμε ομως και την αλλη οψη του νομισματος.

Το μεγαλυτερο ποσοστο των "απειθαρχητων ταλαντουχων" αυτοδιδακτων ειναι για το greek idol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αδικο αλλα αν δεν ειμαστε αρκετα σιγουροι για την αποψη μας, καλυτερα να μη γραψουμε καθολου και να διαβασουμε μονο.

Άμα το κάναμε αυτό, το φόρουμ δε θα ήταν αυτό που είναι σήμερα. Αν μη τι άλλο όπως βλέπεις άλλοι διαβάζουν απόψεις και δεν πρόκειται ν αλλάξουν τις δικές τους. Κοινώς κουβέντα να γίνεται  ;D

 

Πάντως συμφωνώ εντελώς με αυτά, ειδικά το δεύτερο.

Προφανως και θα επρεπε πρωτον γιατι μπορει απλα να συμφωνει με καποια θεση και ετσι να μην χρειαστει να ξαναγραψει τα ιδια πραγματα με αλλα λογια (κατι που γινεται συνεχως)

 

Και δευτερον και βασικοτερο, ειμαστε τοσο σιγουροι για τις αποψεις μας σε τοσο περιεργα θεματα? Δεν αξιζει να διαβασουμε και 5-6 αλλες αποψεις γιατι ισως λεω ισως να μην τα εχουμε σκεφτει ολα...Οποτε ναι πρεπει να διαβασεις τι γραφει και ο αλλος και οχι να πεσεις με τα μουτρα να γραψεις την απαντησαρα σου μου του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι έχουμε απόψεις. μερικές αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου κ μερικές οχι.ακόμη κ για πράγματα που είμασταν σίγουροι στο παρελθόν είδαμε πως αυτα άλλαξαν.

 

Τα φόρουμ θα μπορούσαν να λειτουργούν κ σαν ευκαιρία για να δούμε νέες απόψείς. Δυστυχώς αυτο που γράφει η Εύη γίνεται ολο κ πιο συχνά..Υπάρχουν ατομα που ξεκινάνε ή περνουν μέρος σε μια συζήτηση μονο κ μονο για να πούν την άποψή τους κ ύστερα απο αυτο απλά δεν βλέπουν τις άλλες απαντήσεις.Πραγματικά λυπηρό.

 

Ειδικά σε ένα τέτοιου είδους τοπικ που ξεκινάει με την λέξη μπορεί γτ ναείμαστε όλοι τοσο απόλυτοι? ας γράψουμε την αποψή μαςασ διαβάσουμε κ τις απόψεις των άλλων κ ας τελείωσει εκεί. Αν διβάσαμε κατι αξιόλογο σίγουρα τηα μας προβληματήσει αργότερα κ θα το ξανασκεφτούμε.

 

Όπως κ να έχει δεν υπάρχει περίπτωση να αναγνωρίσουμε μια άλλη άποψη αν είμαστε σίγουροι οτι η δικιά μας είναι 100% σωστή  ουτε υπάρχει περίπτωση να αλλάξουμε την γνώμη μας στην διάρκεια που κρατάει ενα τοπικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζητημα ειναι οτι στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ θεμα απλα ΔΕΝ ΧΩΡΑΝΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.

 

Η ερωτηση

 

"Πιστευετε οτι μπορει ενας αυτοδιδακτος μουσικος να κανει την καριερα ενος Hendrix η ενος ΒΒ ΚΙΝG σημερα... "

 

....απαντιεται απο...μονη της απο την ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...(οτι δηλ. ΦΥΣΙΚΑ και μπορει αλλοιως οι....Coldplay ,οι OASIS & η PJ Harvey ειναι....φαντασματα & οπτασιες που μονο ....εγω βλεπω και δεν...υπαρχουν..... ;D)

 

αρα μηπως θα επρεπε να αλλαχθει ο τιτλος ή το ερωτημα ωστε να γινει πιο....εγκυρο?

 

ας γινει

 

"πιστευετε οτι ειναι δικαιο ο κιθαριστας των U2 που δεν ξερει να παιζει ουτε μπαρε... ;D...να βγαζει 50 εκ. ευρω τον μηνα και εγω που εφαγα τα νιατα μου στα...ωδεια να χαρτζιλικωνομαι ακομα απο τη μαμα μου,που ειναι και 95 ετων & το μεγαλυτερο...gig που εκανα ποτε μου ηταν το καλοκαιρι του 1991 στο Πανηγυρι της Παναγιας της... Σεφταλιωτισας στην Πατησιων ...μπροστα σε ενα γκρουπ απο θαμωνες των ΚΑΠΗ που εχασαν το δρομο και δεν μπορουσαν να φυγουν διακοπες???" ;D

 

απλα πραματα ρε αδερφε.... να καταλαβαινομαστε κι ολας.... ;D ;D

     

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πιστευετε οτι ειναι δικαιο ο κιθαριστας των U2 που δεν ξερει να παιζει ουτε μπαρε... ;D...να βγαζει 50 εκ. ευρω τον μηνα και εγω που εφαγα τα νιατα μου στα...ωδεια να χαρτζιλικωνομαι ακομα απο τη μαμα μου,που ειναι και 95 ετων & το μεγαλυτερο...gig που εκανα ποτε μου ηταν το καλοκαιρι του 1991 στο Πανηγυρι της Παναγιας της... Σεφταλιωτισας στην Πατησιων ...μπροστα σε ενα γκρουπ απο θαμωνες των ΚΑΠΗ που εχασαν το δρομο και δεν μπορουσαν να φυγουν διακοπες"

 

 

Βεβαίως  και είναι δίκαιο  ;D

….άδικο  είναι για αυτούς …που έχασαν τον δρόμο  ;)

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το level που εχω κατακτησει μετα απο πολλα χρονια μελετης ειναι αποτελεσμα εκατονταδων  ωρων  σε μαθηματα με πραγματικους ανθρωπους που ηταν εκει...real!!

Ηταν εκει και μου διορθωναν το grip και το time , μου εδιναν ασκησεις που και  υπερδιανοια να ημουν δεν θα μπορουσα να τις σκεφτω μονος ..Μου εδιναν επισης υλη δοκιμασμενη στο χρονο απο μουσικους που την ειχαν εφευρει 80 χρονια πριν.. και μου ελεγαν τι εκανα σωστα και τι λαθος. Για χρονια!

 

 

Και που μπορεί να σε εμπόδισαν να γίνεις πιο αυθεντικός μουσικός και σε τελική ανάλυση  καλύτερος.

 

(Δεν λέω ότι θα γινόταν σίγουρα, αλλά αν έχεις έμφυτο ταλέντο, είναι πολύ πιθανό κατά τη γνώμη μου)

 

Δεν στη "λέω", μην το πάρεις έτσι, απλώς παίρνω σαν αφορμή την συγκεκριμένη παράγραφο για να πω την άποψή μου για το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους πέσουν τα χέρια σ΄όσους κάνουν shred,

zήτω το πάνκ στη κλασσική, διαβάστε αυτό το thread.

Ξεκουρδίστε τα πιάνα σας και σκίστε τα βιβλία,

η φαντασία και όχι η μάθηση να ναι στην εξουσία.

πσσσσσσσσσσσσσσσσ τι έγραψε ο Αλύτης. Αυτοδίδακτος ε; Το γράψιμο και το διάβασμα απλώς μου μάθαν άλλοι. Ετεροδίδακτοι κι αυτοί.

Να ψοφήσει του γείτονα ο γάϊδαρος λέω γω.

 

Και ο Bush πλανητάρχης ήταν. Μήπως θα πρέπει να του μοιάσω;

Στο Πανεπιστήμιο έμαθα ότι ο Ωνάσης ήταν αμόρφωτος. Τότε κατάλαβα ότι την είχα πατήσει.   :'(

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που μπορεί να σε εμπόδισαν να γίνεις πιο αυθεντικός μουσικός και σε τελική ανάλυση  καλύτερος.

 

(Δεν λέω ότι θα γινόταν σίγουρα, αλλά αν έχεις έμφυτο ταλέντο, είναι πολύ πιθανό κατά τη γνώμη μου)

 

Γράφτηκε και παραπάνω νομίζω αλλά το λέω κι εγώ. Αν είσαι άνθρωπος που η γνώση μπορεί να σε περιορίσει και να σου κόψει το potential, τότε θεωρώ σίγουρο ότι και χωρίς γνώση, δε θα έκανες και πολλά. Για την ακρίβεια, όλοι οι σπουδαγμένοι πρωτοπόροι χρησιμοποίησαν τη γνώση ως εφαλτήριο καθότι είναι γνωστό φετίχ των μουσικών (και όχι μόνο) να σπάνε τους θεωρητικούς κανόνες. Πιο εύκολα δε τους σπας αν τους γνωρίζεις καλά λέω εγώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου