Προς το περιεχόμενο

Μας απαγορεύουν και τα tabs;


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι από copyright δισκογραφικής αλλά από copyright εταιρίας που εκδίδει βιβλία με tabs. Τρέχα γύρευε  :-\

 

Πρόκειται για copyright του καλλιτέχνη και ενίοτε της δισκογραφικής που είναι και εκδοτική εταιρεία (για στίχους και μουσική).

 

Το πρόβλημα έχει συζητηθεί εδώ και καιρό σε διάφορα fora, μεταξύ των οποίων και αυτό εδώ (ψάξτε να βρείτε παλιότερες συζητήσεις). Αφορά ΚΑΙ τους στίχους των τραγουδιών. Κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι μια ακόμα εκδήλωση παραφροσύνης και πανικού των παραδοσιακών δισκογραφικών και παρατρεχάμενων που δεν εννοούν να καταλάβουν ότι αποτελούν οριστικά απομεινάρι του παρελθόντος.

 

Πλέον οι περισσότεροι καλλιτέχνες διεθνώς (και εννοώ οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ σε απόλυτα ποσοστά, ΟΧΙ οι "εδραιωμένοι", "αναγνωρισμένοι", "κορυφαίοι", what have you...), στρέφονται σε άδειες διάθεσης της πνευματικής τους δημιουργίας τύπου Creative Commons. Υπάρχουν οι φιλοσοφικές ανησυχίες που μπορεί να έχει κάποιος περί πνευματικών δικαιωμάτων και υπάρχει και η πραγματικότητα, που λέει πως είναι απολύτως ΑΔΥΝΑΤΟ να απαγορεύσεις να διατεθεί οπουδήποτε στον κόσμο, οποιοδήποτε έργο πνευματικής δημιουργίας, σε οποιαδήποτε μορφή του. Αυτό έγινε άμεσα φανερό από το παρόν thread. Στο 3ο-4ο post κιόλας, διακινήθηκε το υλικό που ήταν "απαγορευμένο".  ;)

 

Είναι παραπάνω από προφανές πως πρέπει να βρεθούν (και θα γίνει) διαφορετικά κανάλια διανομής, απόδοσης αμοιβών, credits, κλπ, για τα καλλιτεχνικά έργα. Που δεν θα περιλαμβάνουν το νταβατζιλίκι των δισκογραφικών/εκδοτικών εταιρειών. Life is a bitch.

 

Παρεμπιπτόντως, μία από τις αιτιάσεις των "απαγορευτών" σε ό,τι αφορά στα tabs, επισημαίνουν κυρίως την πιθανότητα να είναι αυτά "λανθασμένα" και να μην αποδίδουν με ακρίβεια το πρωτότυπο. Πράγμα που μου θυμίζει, όταν πριν από 25+ χρόνια αγόραζα "επίσημα" βιβλία με παρτιτούρες/tabs και ήταν άλλα αντί άλλων. Αλλά εντάξει. Ήταν επίσημα. Και νόμιμα. Και πανάκριβα.

 

Να σημειώσω ότι είμαι προσωπικά τελείως αντίθετος στην παρουσίαση δουλειάς άλλου ως δική μας (π.χ. αντιγραφή tab από την "επίσημη" έκδοση, ή κάποια έκδοση που έχει παρουσιαστεί σε περιοδικό κλπ), όπως και της διάθεσης μουσικής χωρίς την άδεια του δημιουργού. Δεν μπορώ πάντως να δεχτώ τον παραλογισμό των απαγορεύσεων, π.χ., γιατί κανονικά θα έπρεπε κάθε φορά που παίζετε ένα cover στα live σας να πληρώνετε δικαιώματα στον δημιουργό και την δισκογραφική (δηλαδή, στην δισκογραφική, διότι είναι γνωστό ότι η δημιουργός στο 99% των περιπτώσεων παίρνει τα @@ της τελευταίας).

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορώ πάντως να δεχτώ τον παραλογισμό των απαγορεύσεων, π.χ., γιατί κανονικά θα έπρεπε κάθε φορά που παίζετε ένα cover στα live σας να πληρώνετε δικαιώματα στον δημιουργό και την δισκογραφική (δηλαδή, στην δισκογραφική, διότι είναι γνωστό ότι η δημιουργός στο 99% των περιπτώσεων παίρνει τα @@ της τελευταίας).

 

 

Αν δεν κάνω λάθος μιας και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί, η ΑΕΠΙ εισπράττει κάποιο ποσό από τα μαγαζιά, οπότε αυτά τα δικαιώματα πληρώνονται ή όχι;

 

Αν δεν κάνω λάθος επίσης το υλικό δεν θα έπρεπε να διακινείται εδώ χωρίς την άδεια του δημιουργού, και εφ όσον τα δικαιώματα διαχειρίζεται η χ ψ εταιρία, προφανώς εφ όσον απαγορεύει η εταιρία, απαγορεύεται κ γενικά η διακίνηση και αναζήτηση εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος επίσης το υλικό δεν θα έπρεπε να διακινείται εδώ χωρίς την άδεια του δημιουργού, και εφ όσον τα δικαιώματα διαχειρίζεται η χ ψ εταιρία, προφανώς εφ όσον απαγορεύει η εταιρία, απαγορεύεται κ γενικά η διακίνηση και αναζήτηση εδώ.

 

Ποιου δημιουργού του?  ???

 

Αυτού που έγραψε το original κομμάτι ή αυτού που το έκανε trancribe ακούγοντάς το?

 

Με την αυτή λογική, θα μπορούσα να σου απαγορεύσω να σιγοτραγουδάς ένα αγαπημένο σου κομμάτι καθώς κάνεις τις δουλειές του σπιτιού? Έχεις την άδεια του δημιουργού για την αναπαραγωγή του? 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πάλι τα ίδια... Οχι Γιάννης... Γιαννάκης!

 

Πρόκειται για copyright του καλλιτέχνη και ενίοτε της δισκογραφικής που είναι και εκδοτική εταιρεία (για στίχους και μουσική).

 

Ο δημιουργός αναθέτει σε κάποιες εταιρίες να μαζεύουν τα έσοδα από τα πνευματικά του δικαιώματα. Είτε λέγονται δισκογραφικές, είτε publishing.

 

Είναι αναφέρετο δικαίωμα του δημιουργού να ζεί από τα έσοδα των έργων του.

Το transcription αφορά το έργο του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δημιουργός αναθέτει σε κάποιες εταιρίες να μαζεύουν τα έσοδα από τα πνευματικά του δικαιώματα. Είτε λέγονται δισκογραφικές, είτε publishing.

 

Είναι αναφέρετο δικαίωμα του δημιουργού να ζεί από τα έσοδα των έργων του.

Το transcription αφορά το έργο του.

 

Νομίζω ότι οφείλουμε να αποφύγουμε τον σκόπελο των semantics σ'αυτή τη συζήτηση.

 

Εξηγούμαι: τα tabs (και η παρτιτούρα φυσικά) είναι μια κοινά αποδεκτή μέθοδος απόδοσης μουσικής σε "χαρτί". Αν υποθέσουμε ότι εφεύρισκα έναν κώδικα γραφής μουσικής τον οποίο διέθετα δωρεάν, και εν συνεχεία κυκλοφορούσα αποδόσεις μουσικών έργων (που έχουν copyright ως μουσικά έργα), σ'αυτόν τον κώδικα, θα ήμουν και πάλι "παραβάτης"?

 

Με λίγα λόγια, δεν σου φαίνεται πως οδηγούμαστε σε έναν παραλογισμό εδώ? Θα επαναλάβω την προηγούμενη ερώτηση: παραβιάζω τα πνευματικά δικαιώματα του δημιουργού κάθε φορά που παίζω σπίτι μου ένα κομμάτι του (με όποιον τρόπο) ή το σιγοτραγουδάω καθώς οδηγώ? Με την ίδια λογική, γιατί να μου απαγορεύεται να επικοινωνήσω σε άλλους, με έναν κοινά αποδεκτό τρόπο (tab που έχω φτιάξει εγώ, και το οποίο μπορεί να είναι πέρα για πέρα λάθος) το ίδιο έργο?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επρόκειτο για αντιγραφή των ταμπλατούρων ενός βιβλίου τότε θα ήταν παράνομο.

Αλλά αν κάποιος ιδιώτης βγάλει δική του ταμπλατούρα απο μόνος του γιατί να μην μπορεί να την δημοσιεύσει;

Μήπως είναι παράνομο να μου το δείξει το τραγούδι και ένας φίλος μου;

Σα να λέμε οτι απαγορεύεται να φωτογραφίζεις τον παρθενώνα επειδή πωλούντε επίσημα card postals..  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο παρθενώνας δεν είναι ιδιοκτησία κανενός πλέον

το εκάστοτε τραγούδι είναι....

είναι πνευματική δημιουργία και ιδιοκτησία αυτού που το έγραψε...

και νομίζω, όσο υπερβολικό κι αν φαίνεται, πως ναι...χρησιμοποιούμε την πνευματική ιδιοκτησία του άλλου όταν διακινούμε το τραγούδι του με οποιαδήποτε μορφή....

το έγραψε και το εξέδωσε για να βγάλει χρήματα...όχι για να κάνει την playlist μας πλουσιότερη....

 

δεν είμαι απόλυτος σε αυτά...είναι απλές σκέψεις που παραθέτω για συζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι το ίδιο να σιγοτραγουδάς ένα κομμάτι, με το να διαθέτεις το τυπωμένο transcribed κομμάτι.

 

Κάνεις λάθος. Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο. Αναπαραγωγή χωρίς την άδεια του εκδότη.

 

Δεν υπάρχει "ολίγον δολοφονία" ή "ολίγον βιασμός".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουσιαστικά δεν σου απαγορεύει κανείς να σιγοτραγουδάς....

απλά συνέθεσε δικό σου κομμάτι και τραγούδα το...

για τη σύνθεση του άλλου.....(με αυστηρά νομικό χαρακτήρα μιλώντας έτσι?) πρέπει να πάρεις την άδεια του δημιουργού.....

 

εκτός αν το μοιράζει δωρεάν οπότε και κάνεις ότι θέλεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου