Προς το περιεχόμενο

Σας αρεσει αυτος ο ηχος ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε Αντωνη εσυ εχεις και κατι ακομα που εγω δεν εχω και θελω πολυ ακομα για να φτασω... Εχεις δαχτυλα... πιστευω οτι , με οτι μηχανημα σου δωσουν να παιξεις θα βγαλεις ηχο... Αφου εισαι παιχταρας να πουμε... Παντως ο ηχος ειναι πραγματικα κορυφη...

 

Αν θες ανεβασε τον... Γενικα παντως εγω ψαχνω καποιον καλο γκαζατο ρυθμικο ηχο αφου εκει ειδικευομαι ( ας πουμε )...

 

Παντως την ποιοτητα των εφε ειδικα σε σολο φρασεις πιστευω με αυτα που εχω δει μεχρι τωρα οτι η hd300 υστερει σε σχεση με την ρπ , αν και σε γενικη οπτικη μου αρεσει καλυτερα η 300 , αλλα ειναι χαλασμενη εδω και 1 μηνα στον νακα... καηκε λεει το usb...και την ειχα μονο 1 μηνα... Μηπως να ζητησω αντικατασταση... ειναι η δευτερη φορα που την εστειλα πισω για χρηση της εγγυησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε Αντωνη εσυ εχεις και κατι ακομα που εγω δεν εχω και θελω πολυ ακομα για να φτασω... Εχεις δαχτυλα... πιστευω οτι , με οτι μηχανημα σου δωσουν να παιξεις θα βγαλεις ηχο...  Παντως ο ηχος ειναι πραγματικα κορυφη...

 

παιχταρας δεν ειμαι με την καμια...απλα θα σου πω μια μικρη ιστορια......

Εχω παρει την ρπ και την εχω κανα μηνα.....εχω φτιαξει τους ηχους μου και ειμαι κομπλε.Ερχεται ο αδερφος μου σπιτι επισκεψη....και του λεω....''ελα να ακουσεις ενα ωραιο μηχανηματακι'' και αρχιζω και παιζω...ο αδερφος μου(μπασιστας και καλος γενικοτερα) ενθουσιαζεται και μου λεει'' δωσε ρε συ λιγο να παιξω'' και ξεκιναει.Το αποτελεσμα? Τραγωδια....... και έλεγα δεν ειναι δυνατον να ακουγεται ετσι.....Με αυτο δεν θελω να σου πω οτι εχω δαχτυλα ή οτι ειμαι παιχταρας....απλα ολα τα πραγματα θελουν να τα παιδεψεις....πιστευεις οτι εαν παιξω με αυτα εδω τα μηχανηματα θα εχω τετοιο ηχο?

 

 

 

τσαμπα αναλωνεσαι σε λαθος πραγματα..κατσε κατω...ρυθμισε...ξαναρυθμισε βρες χρυση τομη και παιζε...

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια γιατι δε δοκιμαζεις να φτιάξεις με την ρπ500 εναν ήχο απο την αρχή, με θεωρητικά "σωστη" τακτική και βλέπεις?

 

βάλε την πεταλιέρα στο ριτερν του πιβι σου, απενεργοποίησε τις καμπίνες (ελπίζω να μη διαβαζει ο αντώνης ;D) διάλεξε έναν ενισχυτή που ξέρεις οτι χρησιμοποιείται απο την τάδε μπαντα για τον τάδε ήχο και κάτσε και λιώστον στις ρυθμισεις.

 

βρες το κατάλληλο gain που να μην ακουγεται υπερβολικό, ουτε ομως και λίγο, ΑΝΕΒΑΣΕ την ΕΝΤΑΣΗ να ακους τι κάνεις, φτιάξε το εκουαλάιζερ όσο πιο κοντά στα γουστα σου μπορεις και δοκίμασε σε όλο το εύρος της κιθάρας να δεις να μην "θαβει" καντίνια ή "ξεπετάει" μπάσσα ας πουμε.

 

επειτα διάλεξε ενα κλασσικο οβερδραιβ απο την πεταλιέρα πάλι, αμα θες και μπουστ στα μεσαια διαλεξε κάποιο "πρασινο" αλλιώς κάποιο απο τα τρανσπάρεντ όπως το od2 αν θυμάμαι καλά.

 

μη το παρακάνεις στο γκειν στο πεταλάκι, βαλε 30-40 μαξ και τερμα ενταση, και με το τοουν του προσπαθησε να επιφερεις μικρες βελτιωτικές αλλαγες στον ηχο του "ενισχυτή" ωστε και με το πεταλακι και χωρις να εχεις 2 χρησιμους ήχους (εκτος αν σε ενδιαφερει ενας και καλος)

 

αν αισθανεσαι πως δεν ακουγεται καλά σε όλο το ευρος του οργάνου, ανοιξε και το παραμετρικο εκουαλαιζερ και παιξε με αυτό (πανισχυρο εργαλειο) για να φερεις την αποκριση εκει που θες.

 

αυτό ήταν!

 

 

προσωπικά έτσι κάπως το πάω για να φτιάχνω ήχους και ποτέ δεν έχω πέσει πολύ έξω απο αυτό που ειχα στο μυαλό μου.

 

απο την ρπ συμπαθω πολύ τους jcm800, καποιους plexi που εχει, peavey 5150, carvin legacy (για βρωμιες εννοειται)

προσφατα δοκιμασα και τον οραντζ και μου φανηκε δυνατος κι εκεινος αλλα δεν τον χρειαζομαι ουτως η άλλως ;D

Η μπορεις να δοκιμασεις ενα πιο απλο πολυεφφε boss me 70 και ξεχνα τα fx loop ,sent, ,return ,eq,cabs ,line1 ,line2,mix,blix,blax,.....απειρους amps απειρες ρυθμισεις ...............(και τισ χιλιες δυο μλκ)που βαζουν και πιστεψε με σε πεντε λεπτα θα εχεις τον μεταλ ηχο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα απενεργοποιησες τις καμπινες?

 

εετσι μπράβο! ;D ;D :P

εγω πριν κατι βδομεδες ελεγα μηπως να ακουσω τη συμβουλη σου και να βαλω! χεχε παλι καλα που δε τοκανα :P

 

ξερω οτι εχω κι εγω καλους ηχους γιατι βλέπω πως συμφωνουμε!

οπως αυτό που λες για τον AC30, με ελαχιστο γκειν συμφωνω απολυτα

και για τον καρβιν!

 

για καλά ρυθμικα αρη μην αποκλειεις τους παλιους! Πχ ενας jmc800 με od μπροστα και δυνατους μαγνητες θα βγαλει απιστευτη βρωμα και με ξεκαθαρες νοτες

 

 

@sils

ενταξει ρε συ δεν ειναι και 1002... ολες οι πεταλιερες λιγο-πολυ αυτα εχουν, δηλαδη τιποτα παραπανω απο τα κουμπια του πραγματικου ενισχυτη και πεταλιου που προσομοιωνουν

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι εαν παιξω με αυτα εδω τα μηχανηματα θα εχω τετοιο ηχο?

 

 

Και καλυτερα μην σου πω...

 

Ρε συ εισαι ο μονος κιθαριστας που δεν κανει λαθη οταν παιζει....Βαζεις συναισθημα... Αφου σκεφτομουν αν φτιαξω καποια τραγουδια σε καποια φαση , να σε φωναξω να μου παιξεις τα σολο...

 

Πρεπει να αποβαλω την νοοτροπια οτι παιζω με πεταλιερα , γιατι καθε φορα που το κανω αυτο , σκεφτομαι οταν παιζω οτι ``ΜΗΠΩς ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΙ ΑΥΤΟ , ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ Ο ΗΧΟς ? `` οποτε ετσι καταληγουμε στην φαση , περισσοτερη ωρα να προσπαθω να φτιαξω τον ηχο μου παρα να παιζω...

 

σαν τα παιδια που παιζουν με βενζινοκινητα τηλεκατευθηνομενα... ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπορεις να δοκιμασεις ενα πιο απλο πολυεφφε boss me 70 και ξεχνα τα fx loop ,sent, ,return ,eq,cabs ,line1 ,line2,mix,blix,blax,.....απειρους amps απειρες ρυθμισεις ...............(και τισ χιλιες δυο μλκ)που βαζουν και πιστεψε με σε πεντε λεπτα θα εχεις τον μεταλ ηχο που θες.

εγω παντως που το δοκιμασα δεν με επεισε καθολου.........αλλα ειναι γουστα αυτα....εστω παρε τo me70 ΑΛΛΑ κατασταλαξε καπου και ασχολησου με αυτο

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλυτερα μην σου πω...

 

Ρε συ εισαι ο μονος κιθαριστας που δεν κανει λαθη οταν παιζει....Βαζεις συναισθημα... Αφου σκεφτομουν αν φτιαξω καποια τραγουδια σε καποια φαση , να σε φωναξω να μου παιξεις τα σολο...

 

Πρεπει να αποβαλω την νοοτροπια οτι παιζω με πεταλιερα , γιατι καθε φορα που το κανω αυτο , σκεφτομαι οταν παιζω οτι ``ΜΗΠΩς ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΙ ΑΥΤΟ , ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ Ο ΗΧΟς ? `` οποτε ετσι καταληγουμε στην φαση , περισσοτερη ωρα να προσπαθω να φτιαξω τον ηχο μου παρα να παιζω...

 

σαν τα παιδια που παιζουν με βενζινοκινητα τηλεκατευθηνομενα... ;D ;D ;D

 

 

 

καλα αυτα που λες δεν ισχυουν.....οποτε στοπ με μενα...το θεμα εισαι εσυ....λοιπον ξεκολλα και παιξε ακουγε και παιζε.........εχει αναγκη αυτος απο μηχανηματα για να σε συναρπασει? με pod παιζει

 

και ο αλλος τον ρωταει απο κατω τι μαγνητες φοραει? ;D ;D ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλυτερα μην σου πω...

 

Ρε συ εισαι ο μονος κιθαριστας που δεν κανει λαθη οταν παιζει....Βαζεις συναισθημα... Αφου σκεφτομουν αν φτιαξω καποια τραγουδια σε καποια φαση , να σε φωναξω να μου παιξεις τα σολο...

 

Πρεπει να αποβαλω την νοοτροπια οτι παιζω με πεταλιερα , γιατι καθε φορα που το κανω αυτο , σκεφτομαι οταν παιζω οτι ``ΜΗΠΩς ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΩ ΚΙ ΑΥΤΟ , ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ Ο ΗΧΟς ? `` οποτε ετσι καταληγουμε στην φαση , περισσοτερη ωρα να προσπαθω να φτιαξω τον ηχο μου παρα να παιζω...

 

σαν τα παιδια που παιζουν με βενζινοκινητα τηλεκατευθηνομενα... ;D ;D ;D

 

 

 

 

Θα πιαστώ από αυτό που λες ο ίδιος και θα σου πω ,ότι άσχετα αν παίζουμε διαφορετική μουσική το πρόβλημά σου βρίσκεται ακριβώς εκεί που το εντοπίζεις. Βγάλε τις πεταλιέρες και προσπάθησε να φτιάξεις πρώτα τον ήχο σου εντελώς καθαρό ,με τον ενισχυτή σου και τη κιθάρα σου . Σε πληροφορώ ,ότι καθότι ψείρας και περίεργος ,αλλά-δυστυχώς λόγο περιορισμένου χρόνου- και με λίγες ώρες ψαξίματος μετά από πολλά χρόνια ερευνών ;D και παρότι παίζω καρφί στον ενισχυτή με τη 1 μου κιθάρα, απλά πλησιάζω στο για μένα ιδεατό . Πόσο μάλλον εσύ με όλα τα μαραφέτια και το είδος της μουσικής που παίζεις .

 

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αυτος ο τυπος απο πανω που παιζει στο βιντεο ειναι πολυ παιχταρας...Παντως γενικα πιστευω οτι ο καλος εξοπλισμος σε ανεβαζει σαν παιχτη... Ασχετα που αν εισαι παιχταρας , παιζεις με οτι σου ερθει...

 

Παντως για την me-70 , δεν ψηνομαι για 3 πεταλιερα να πω την αληθεια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτα που λες δεν ισχυουν.....οποτε στοπ με μενα...το θεμα εισαι εσυ....λοιπον ξεκολλα και παιξε ακουγε και παιζε.........εχει αναγκη αυτος απο μηχανηματα για να σε συναρπασει? με pod παιζει

 

και ο αλλος τον ρωταει απο κατω τι μαγνητες φοραει? ;D ;D ;D

Φιλαράκι ο Πάνος που παίζει(Νάκας Αγ.Παρασκευής)...

Μιλάμε για μεγάλο μάγο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου