Προς το περιεχόμενο

Intonation Πρόβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμπαίκτες

 

έχω το εξής πρόβλημα με το intonation της κιθάρας μου και ήθελα την βοήθεια σας απο την εμπειρία σας.

 

Έχω μια Squier Strat made in Japan 1987. Γέφυρα, κλειδιά, μαγνήτες ειναι fender απο τη μάνα τους. Το μόνο που είχα αλλάξει πολλά χρόνια πριν ήταν το κόκκαλο και το είχα φτιάξει τότε στον Καγμάκη.

 

Λοιπόν το πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να πετύχω σωστό intonation. Στη Μι μπάσο, λα και σολ όλα κάλα, από εκεί και πέρα στα καντίνια έχω θέμα. Ειδικά στη Μι καντίνι με τίποτα. Είναι εντελώς εκτός στο 12ο τάστο και δεν μπορώ να το φέρω στον τόνο. Οι χορδές δεν είναι καινούργιες και χρησιμοποιώ 9αρες ernie ball super slinky.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το intonation πάντα το ρυθμίζεις με καινούριες χορδες.Αν προσπαθεις να το ρυθμίσεις με παλίες υπάρχει περίπτωση να ρυθμίζετε το intonation αλλά λόγω των χορδών να μη σου βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ξέρω οτι γίνεται πάντα με καινούργιες χορδές. Αλλά εδώ μπαίνει το επόμενο ερώτημα.

 

Αν για να έχω κιθάρα που δεν φαλτσάρει λόγω intonation κάθε φορά που χάνει το intonation θα πρέπει να αλλάζω χορδές;

 

Εσύ τι κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή  το ρυθμίζεις με καινούριες χοδρές είναι οκ και μετά το χάνει?Αν συμβαίνει αυτό τότε είναι ένα σημάδι για το κάθε πότε πρέπει να αλλάζεις χορδές.Εγώ το ρυθμίζω μία στις τόσες με καινούριες χορδες και αν ειναι οκ μετά δε κάνω τίποτα.Οταν παλιώσουν αρκετά οι χορδές συμβαίνει σε όλους όπως και σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν για να έχω κιθάρα που δεν φαλτσάρει λόγω intonation κάθε φορά που χάνει το intonation θα πρέπει να αλλάζω χορδές;

 

 

Ναι,οι χορδες μετα απο 10-15 ωρες παιξιματος χανουν εκτος απο τον ηχο τους και το intonation.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα ρυθμίσει οταν έβαλα τις χορδές αλλά τώρα χάνει τοσο πολύ που κάτω απο 12ο τάστο δεν μπορώ να παίξω στα καντίνια.

 

Θα βάλω καινούργιες χορδές και θα το κοιτάξω.

Απλά περίμενα οτι θα είχε θέμα στην αρχή μέχρι να πάρουν σχήμα οι καινούργιες χορδές...δεν μπορούσα να φανταστώ οτι χαλάει όσο παλιώνουν οι χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω θελω να ρωτισω σχετικα με intonation .. τι γινεται οταν εχεις φερει το saddle στο τερμα της διαδρομης, (προς την γεφυρα) και δεν καθεται το intonation στην μπασα μι χορδη

κιθαρα¨american deluxe strat,  χορδες 11,  κουρδισμα dadgad,  ολες οι αλλες χορδες εκτος μι μπασα ειναι οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζεις χορδη,προφανως ειναι προβληματικη.

 

Απο την αλλη και ΤΕΛΕΙΟ intonation να μην εχεις δε χαθηκε και ο κοσμος,ετσι κι αλλοιως και τελειο να ειναι στο 12ο ταστο στα ΑΛΛΑ ταστα..δεν θα ειναι... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα το saddle ti εχει σειρα στο σετ απ για ιntonation? αλλαξα κουρδισμα εδω και καιρο (απο eadgbe σε dadgad ) χωρις να πειραξω την βεργα..εχω σεταρει το υψος του τρεμολο συμφωνα με το εγχειριδιο της φενδερ...η κιθαρα εχει ενα σιδερενιο nut με κατι μπαλιτσες μεσα..

εχω αλλαξει 2 σετ χορδες απο τοτε..

μηπως η βεργα μπορει να χαλαει το intonation στο 12ο ταστο? δλδ τα πειραματα με την βεργα..

μηπως παιζει τπτ με την micro tilt ρυθμιση στην ενωση μπρατσου σωματος..

ολα αυτα αναφερονται σε προβλημα intonation στιν μι μπασο χορδη στο 12....

ολες οι αλλες χορδες ειναι οκ σχετικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως η βεργα μπορει να χαλαει το intonation στο 12ο ταστο?

 

Οχι αν φυσικα εχεις φυσιολογικο relief και οχι το γιοφυρι της Αρτας.... ;D....

 

μηπως παιζει τπτ με την micro tilt ρυθμιση στην ενωση μπρατσου σωματος..

 

οχι ουτε αυτο εχει σχεση.

 

Δες και αν καθεται καλα η χορδη στο nut (καποιος πολυ χοντρες ΜΙ δεν καθονται καλα στο wilkinson nut)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου