Προς το περιεχόμενο

Σας αρεσει αυτος ο ηχος ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπερα παιδια και καλο Πασχα...

 

Με τα 1000 ζορια εφτιαξα ενα ηχο με την ρπ500

 

την περασα ομως και την προενυσχηση του πιβι μου γιατι αλλιως δεν αξιζε...

Πειτε μου πως σας φενεται και αν φερνει εστω και λιγο σε σωστο ηχο που θα μπορουσα να ακουσω απο καποιον λαμπατο σε σπιτικες εντασεις...

 

Εχω χρησιμοποιησει ενα μικροφωνο φωνης , το shure beta 58 ... Φνταζομαι οτι αν ειχα μικροφωνο για ηχογραφηση ισως το αποτελεσμα να ηταν καλυτερο... Πειτε μου γενικα τι θα μπορουσα να κανω για να βελτιωσω το οτιδηποτε , και γενικα τις αποψεις σας.... Επισης καρτα ηχου ειναι η e-mu 0404 ενος φιλου που δεν ξερω αν αξιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλός είναι ;D

 

ετσι ξερα... ουτε μια μικρη αναλυσουλα ?

 

Καλα ο ηχος απο κοντα ειναι καλυτερος αλλα τωρα απο ηχογραφηση και αυτο που εκανα με τα 1000 ζορια τα καταφερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αναλυσούλα θες?

 

πιστευω πως την ψειρίζεις πολύ τη μαιμού.

 

μια χαρά ωραίος ήχος, φουλ αρμονικές, συχνοτικα μια χαρα ακουγεται (παιξε και με το cd να δεις αμα χανεται) τι άλλο θες?

 

μη περιμενεις να σου πει κανεις οτι αυτό θα ακουγες με ενα λαμπατο

 

αμα σου αρεσει εσενα μη το ψαχνεις παραπέρα.

 

 

επίσης να πω και την προσωπική μου άποψη, αμα δε βλέπω τις χορδές να πάλλονται σα τρελές, δε μπορώ να πω πως βγάζω ασφαλές συμπέρασμα για εναν χεβι ήχο. Πολύ ελαφρυ χέρι έχεις για μεταλλάς ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι αναλυσούλα θες?

 

Πολύ ελαφρυ χέρι έχεις για μεταλλάς ;D

 

Προσεξε να δεις τι σμβαινει > αν και μου κανει εντυπωση πως το προσεξες μπραβο...

 

Εχεις σπασει η μι καντινι χορδη και το τρεμολο εχει πεσει ενα κλικ προς τα κατω... Ω ς εκ τουτου οι χορδες εχουν ερθει αρκετα χαμηλα και με πολυ βαναυσο παιξιμο ακουμπανε στην ταστιερα... ειναι και στανταρντ το κουρδισμα... παρατηρητηκοτητα φουλ παντως ρε συ...

 

 

τι αναλυσούλα θες?

 

πιστευω πως την ψειρίζεις πολύ τη μαιμού.

 

μια χαρά ωραίος ήχος, φουλ αρμονικές, συχνοτικα μια χαρα ακουγεται (παιξε και με το cd να δεις αμα χανεται) τι άλλο θες?

 

μη περιμενεις να σου πει κανεις οτι αυτό θα ακουγες με ενα λαμπατο

 

αμα σου αρεσει εσενα μη το ψαχνεις παραπέρα.

 

 

 

 

νταξει ρε συ κουβεντα να κανουμε . ξερεις πολλες φορες θελουμε να δουμε πως το βλεπουνε και οι αλλοι... εμεις συνηθως δυσκολα θα ειμαιστε ικανοποιημενοι φουλ με το αποτελεσμα μας... παντα θελουμε την αποψη των αλλων ...

 

Γι αυτο το ανοιξα το θεμα , επειδη αν δεν κανω λαθος εσυ μαλιστα μου ειχες πει αξιοποιησε τις πεταλιερες σου . Απλα ηθελα να δω πως σας φενεται...Γιατι τα τεχνικα θεματα με αρμονικες που ειπες κτλ δεν τα πολυκαταλαβαινω... ευχαριστω παντως...

 

 

Τον 6505+ 112 χρησιμοποιείς?

 

χρησιμοποιω τον 5150 της ρπ500 με το μαξον σαν μπουστερ , λιγο ικιου , και ολα τα υπολοιπα μεσα απο τον μοντερν καθαρο καναλι του πιβι μπαντιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερος ο ηχος απο την αλλη λασπη που ειχαμε ακουσει...

Εχει μεγαλη διαφορα...

Σκεψου σοβαρα να παρεις ενα τελικο και να χρησιμοποιεις τη πεταλιερα...

Eιδικα τωρα που η ΑΜΤ βγαζει πεταλι-τελικο των 3W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια γιατι δε δοκιμαζεις να φτιάξεις με την ρπ500 εναν ήχο απο την αρχή, με θεωρητικά "σωστη" τακτική και βλέπεις?

 

βάλε την πεταλιέρα στο ριτερν του πιβι σου, απενεργοποίησε τις καμπίνες (ελπίζω να μη διαβαζει ο αντώνης ;D) διάλεξε έναν ενισχυτή που ξέρεις οτι χρησιμοποιείται απο την τάδε μπαντα για τον τάδε ήχο και κάτσε και λιώστον στις ρυθμισεις.

 

βρες το κατάλληλο gain που να μην ακουγεται υπερβολικό, ουτε ομως και λίγο, ΑΝΕΒΑΣΕ την ΕΝΤΑΣΗ να ακους τι κάνεις, φτιάξε το εκουαλάιζερ όσο πιο κοντά στα γουστα σου μπορεις και δοκίμασε σε όλο το εύρος της κιθάρας να δεις να μην "θαβει" καντίνια ή "ξεπετάει" μπάσσα ας πουμε.

 

επειτα διάλεξε ενα κλασσικο οβερδραιβ απο την πεταλιέρα πάλι, αμα θες και μπουστ στα μεσαια διαλεξε κάποιο "πρασινο" αλλιώς κάποιο απο τα τρανσπάρεντ όπως το od2 αν θυμάμαι καλά.

 

μη το παρακάνεις στο γκειν στο πεταλάκι, βαλε 30-40 μαξ και τερμα ενταση, και με το τοουν του προσπαθησε να επιφερεις μικρες βελτιωτικές αλλαγες στον ηχο του "ενισχυτή" ωστε και με το πεταλακι και χωρις να εχεις 2 χρησιμους ήχους (εκτος αν σε ενδιαφερει ενας και καλος)

 

αν αισθανεσαι πως δεν ακουγεται καλά σε όλο το ευρος του οργάνου, ανοιξε και το παραμετρικο εκουαλαιζερ και παιξε με αυτό (πανισχυρο εργαλειο) για να φερεις την αποκριση εκει που θες.

 

αυτό ήταν!

 

 

προσωπικά έτσι κάπως το πάω για να φτιάχνω ήχους και ποτέ δεν έχω πέσει πολύ έξω απο αυτό που ειχα στο μυαλό μου.

 

απο την ρπ συμπαθω πολύ τους jcm800, καποιους plexi που εχει, peavey 5150, carvin legacy (για βρωμιες εννοειται)

προσφατα δοκιμασα και τον οραντζ και μου φανηκε δυνατος κι εκεινος αλλα δεν τον χρειαζομαι ουτως η άλλως ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερος ο ηχος απο την αλλη λασπη που ειχαμε ακουσει...

Εχει μεγαλη διαφορα...

Σκεψου σοβαρα να παρεις ενα τελικο και να χρησιμοποιεις τη πεταλιερα...

 

 

δεν θα κανω τιποτε.... θα μαζευτω οικονομικα και θα αγορασω εναν σωστο λαμπατο ενυσχητη...

 

Toν engl fireball ή τον 6505...

 

ή

 

τον fireball και αργοτερα τον 6262 ολοι σε μτχ... Ειναι μην παρω εγω φορα... Τωρα ισως καταλαβατε γιατι πηρα τοσες πολλες κιθαρες... Επειδη δεν μπορουσα να αποφασισω ποια να παρω , τις πηρα ολες... ;D ;D ;D

 

Για την ιδεα που μου προτεινει ο ΗΡΑΚΛΗΣ , πραγματι εχει δικιο... γενικα δεν ειμαι λατρης του πολυ ψαξιματος...

Μετα απο λιγο εν τω μεταξυ συνηθιζει το αυτι μου και χανω τον αρχικο μου ηχητικο στοχο... Μου αρεσει η φαση plug n` play , οποτε ειναι δεδομενο οτι μονο ενας λαμπατος ενυσχητης θα μου κανει την δουλεια μου...

 

Ενω πριν λιγο καιρο αγορασα κιθαρες των 1000 ευρω καθε βδομαδα. Τωρα κολησα οικονομικα , αλλιως ξερετε οτι θα το ειχα καθαρισει το θεμα ενυσχητη καιρο τωρα....Και αυτο βεβαια εχει συνεπειες σε εσας που σας ζαλιζω...

 

Ευχαριστω γιαυτο... !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια γιατι δε δοκιμαζεις να φτιάξεις με την ρπ500 εναν ήχο απο την αρχή, με θεωρητικά "σωστη" τακτική και βλέπεις?

 

βάλε την πεταλιέρα στο ριτερν του πιβι σου, απενεργοποίησε τις καμπίνες (ελπίζω να μη διαβαζει ο αντώνης ;D) διάλεξε έναν ενισχυτή που ξέρεις οτι χρησιμοποιείται απο την τάδε μπαντα για τον τάδε ήχο και κάτσε και λιώστον στις ρυθμισεις.

 

 

 

 

 

αυτό ήταν!

 

 

προσωπικά έτσι κάπως το πάω για να φτιάχνω ήχους και ποτέ δεν έχω πέσει πολύ έξω απο αυτό που ειχα στο μυαλό μου.

 

απο την ρπ συμπαθω πολύ τους jcm800, καποιους plexi που εχει, peavey 5150, carvin legacy (για βρωμιες εννοειται)

προσφατα δοκιμασα και τον οραντζ και μου φανηκε δυνατος κι εκεινος αλλα δεν τον χρειαζομαι ουτως η άλλως ;D

O LEGACY ειναι αριστουργημα.............πολυ γεματος ηχος,ο ac30 με ελαχιστο gain βγαζει τα καλυτερα καθαρα και οσο και να μην το πιστευεις απενεργοποιησα και εγω τις καμπινες και εχω βγαλει καλυτερο αποτελεσμα......

 

+1 σε οτι εγραψε ο ΗΡΑΚΛΗΣ.......ΑΡΗ μπλεκεσαι μονος σου και μπερδευεσαι..........

 

Εδω ειναι ο legacy...μην δινετε σημασια σε αυτα που παιζω ...ειναι για προσωπικη χρηση και μονο........ ;D εδω ειναι απενεργοποιημενες οι καμπινες.Εγω παντως δεν δυσκολευομαι να βγαλω ηχο καθολου....εαν αυτος ο ηχος ειναι αρεστος τοτε ειμαστε μεσα. ;)

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου