Προς το περιεχόμενο

Ποιο Chorus ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα Noizαδες.Τωρα με το Πασχα μπηκαν καποια λεφτα στον κουμπαρα και σκεγτομαι να παρω καποιο Chorus.

Με ενα συντομο ψαξιμο εχω ξεχωρισει 3 :

-TC ELECTRONIC CORONA CHORUS:Εχει κλασσικο Chorus,Tri-Chorus και τη νεα τεχνολογια της Tc Electronic,Toneprint που μπορεις να κατεβασεις και να βαλεις στο πεταλι μεσω USB presets που εχουν δημιουργησει διαφοροι κιθαριστες(Petrucci,Bumblefoot,Govan)

ΤΙΜΗ:129

-TC ELECTRONIC NOVA MODULATOR:Βασικα ειναι ενα Modulation πεταλι καθως εχει chorus, flanger, phaser, tremolo και vibrato.Εχει 2 μπανκες ,μπορεις να αποθηκευσεις ηχους που φτιαχνεις ,κλπ.

ΤΙΜΗ:229

-Boss CE-2:Κατα την αποψη πολλων το καλυτερο Chorus.Μου το εχει προτεινει και ο καθηγητης μου και ενας φιλος του κιθαριστας.Υπαρχει στις αγγελιες 170 ευρω και αμα δεν το προλαβω υπαρχει και στο ebay.

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα.Θελω αποψεις απο ατομα που εχουν ακουσει καποιο πεταλι, οπως θελω και προτασεις μεχρι 250 ευρω.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα φιλε, εγω στη θεση σου θα τσιμπουσα αυτο

 

http://www.thomann.de/gr/trex_twister_2.htm

 

ειχα ακουσει το 1 και μου αρεσε παρα πολυ και ακουγεται οτι το 2

ειναι πιο ανανεωμενο και με πιο vintage χροια ( αν ψαχνεις κατι τετοιο),

και αρκετα knobs που σημαινει οτι ειναι παραμετροποιησημο

 

εγω παντως αυτο θα παρω μετα το delay που μαζευω λεφτα τωρα :)

 

επισης εχει και flanger  :)

οσο για την ποιοτητα των t-rex (ηχητικα και κατασκευαστικα) δεν εχω ακουσει παραπονα :) καλο ψαξιμο

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο αναλογικό πετάλι, που βέβαια δεν θα έχει τις ευκολίες και τα τοσα extra των TC Electronics, πρέπει πιστεύω να ακούσεις οπωσδήποτε το Waterfall του JAM. Σε έναν καλό καθαρό ενισχυτή είναι απίστευτα πλούσιο και αέρινο ταυτόχρονα, τρισδιάστατο δεν ξέρω πως να το περιγράψω... Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή, μιλάω ως ευτυχής κάτοχος ενός.

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει πιστεύω να ακούσεις οπωσδήποτε το Waterfall του JAM. Σε έναν καλό καθαρό ενισχυτή είναι απίστευτα πλούσιο και αέρινο ταυτόχρονα, τρισδιάστατο δεν ξέρω πως να το περιγράψω... Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή, μιλάω ως ευτυχής κάτοχος ενός.

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο!  :)

 

Πραγματικά το waterfall είναι φοβερό πετάλι. Καταπληκτική vintage χροιά. Ίσως το καλύτερο chorus που έχω ακούσει. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις!! Αν είχα τα χρήματα θα το χτυπούσα σίγουρα.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μπασιστας μεν ψηνω το TC electronic αλλα εαν θες μονο chorus τρεχα για το jam απιστευτο πεταλι οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω.και εχει επιλογη vintage/modern καθως και επιλογη για chorus/vibrato.

καλες αγορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το πιο "πληρες" ειναι αυτο http://www.dv247.com/studio-equipment/tc-electronic-scf-stereo-chorus-plus--pitch-modulator-and-flanger-effects-pedal--81614  (λιγο ακριβοτερο απο το ανω οριο σου), αλλα σιγουρα θα ηθελα να ακουσω και το corona για συγκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα το πιο "πληρες" ειναι αυτο http://www.dv247.com/studio-equipment/tc-electronic-scf-stereo-chorus-plus--pitch-modulator-and-flanger-effects-pedal--81614  (λιγο ακριβοτερο απο το ανω οριο σου), αλλα σιγουρα θα ηθελα να ακουσω και το corona για συγκριση

Απ'ότι εχω ακουσει το κλασσικο Chorus του Corona ειναι ουσιαστικα αυτο.

 

Εαν δεν έχεις πρόβλημα με κάποιο αναλογικό πετάλι, που βέβαια δεν θα έχει τις ευκολίες και τα τοσα extra των TC Electronics, πρέπει πιστεύω να ακούσεις οπωσδήποτε το Waterfall του JAM. Σε έναν καλό καθαρό ενισχυτή είναι απίστευτα πλούσιο και αέρινο ταυτόχρονα, τρισδιάστατο δεν ξέρω πως να το περιγράψω... Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή, μιλάω ως ευτυχής κάτοχος ενός.

Καλή συνέχεια στο ψάξιμο!  :)

 

Πραγματικά το waterfall είναι φοβερό πετάλι. Καταπληκτική vintage χροιά. Ίσως το καλύτερο chorus που έχω ακούσει. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω δεν υπάρχουν λόγια να το περιγράψεις!! Αν είχα τα χρήματα θα το χτυπούσα σίγουρα.

Το μονο που φοβαμαι με το Waterfall ειναι μηπως δεν μου δωσει το λιγο πιο μοντερνο ηχο που θελω κατα τ'αλλα ειναι φοβερο πεταλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε argimet ,

 

Ακόμα δύο αρκετά respect chorus στο price range των 250 ευρώ είναι το Arion Modified Chorus και DLS Chorus Waves .

 

Η αντιπροσωπεία βρίσκεται Θεμιστοκλέους 54 στα Εξάρχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι? Τι είναι ακριβώς αυτή η "vintage χροιά" που ανέφεραν δυο παιδιά προηγουμένως? Εννοώ, είναι κάτι απτό που το έχουν διαπιστώσει οι ίδιοι - επομένως θα είναι εύκολο να το προσδιορίσουν εδώ - ή απλά αναπαράγουν αυτολεξεί τη διαφημιστική φρασούλα της επίσημης σελίδας του πεταλιού χωρίς κάποια συγκεκριμένη έννοια προσδιορισμού?

 

(Δεν αμφισβητώ την ποιότητα του πεταλιού αλλά μου αρέσουν περισσότερο οι χειροπιαστές έννοιες...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου