Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια από το Chernobyl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ίσως αυτό (αλλά μπορεί και η καράφλα) να εξηγεί το γεγονός ότι με φωνάζουν ο Φωτεινός Αγκαλίτσας ......

To 1996, 10 χρονια μετά, δημοσιεύτηκε μια απο τις πολλές έρευνες σχετικά με την αύξηση του καρκίνου μόνο στα παιδιά της Βόρειας Ελλάδας : 300% (τριακόσια τοις εκατό)....

και είναι μία πραγματικότητα ότι οι κλινικές εμφύτευσης μαλλιών ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια .... πολλοί πλαστικοί γιατροί αναγκάστηκαν να ειδικευθούν στην μεταμόσχευση μαλλιών λόγω μεγάλης ζήτησης... πολλοί άνδρες σήμερα γύρω στα 25-35 εμφανίζουν αραίωση μαλλιών.... επίσης και στα δύο φύλα, υπάρχουν επιπτώσεις αναπαραγωγικότητας, με αποτέλεσμα να ανοίξουν πολλές κλινικες  υποβοηθούμενης γονιμότητας (μην αρχίσετε να προσφέρεστε για βοήθεια  ;))  Για πολλά χρόνια ακόμα θα τρώμε και θα πίνουμε ότι μπήκε στην διατροφική μας αλυσίδα. Και ας ελπίσουμε ότι θάμαστε καλά. Γι αυτό πάνω απ΄όλα να 'χουμε υγεία  για να μπορούμε να ακούμε, να μαθάινουμε, να φτιάχνουμε μουσικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 1996, 10 χρονια μετά, δημοσιεύτηκε μια απο τις πολλές έρευνες σχετικά με την αύξηση του καρκίνου μόνο στα παιδιά της Βόρειας Ελλάδας : 300% (τριακόσια τοις εκατό)....

και είναι μία πραγματικότητα ότι οι κλινικές εμφύτευσης μαλλιών ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια .... πολλοί πλαστικοί γιατροί αναγκάστηκαν να ειδικευθούν στην μεταμόσχευση μαλλιών λόγω μεγάλης ζήτησης... πολλοί άνδρες σήμερα γύρω στα 25-35 εμφανίζουν αραίωση μαλλιών.... επίσης και στα δύο φύλα, υπάρχουν επιπτώσεις αναπαραγωγικότητας, με αποτέλεσμα να ανοίξουν πολλές κλινικες  υποβοηθούμενης γονιμότητας (μην αρχίσετε να προσφέρεστε για βοήθεια  ;))  Για πολλά χρόνια ακόμα θα τρώμε και θα πίνουμε ότι μπήκε στην διατροφική μας αλυσίδα. Και ας ελπίσουμε ότι θάμαστε καλά. Γι αυτό πάνω απ΄όλα να 'χουμε υγεία  για να μπορούμε να ακούμε, να μαθάινουμε, να φτιάχνουμε μουσικές.

 

Αυθαίρετα συμπεράσματα πέρα για πέρα. Λίγο προσοχή όταν συνδέουμε τελίτσες.

 

Αυτό που θυμάμαι εκείνη την εποχή, αν και μόνο 7 χρονών, είναι αυτό που λέει ο Superfunk. Με είχε τρομάξει περισσότερο γιατί τα υπόλοιπα δεν τα πολυκαταλάβαινα (εδώ δεν τα κατανοούσαν άλλοι κι άλλοι)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυθαίρετα συμπεράσματα πέρα για πέρα. Λίγο προσοχή όταν συνδέουμε τελίτσες.

 

 

Στις τελιτσες δεν είναι δυνατόν να συμπεριλάβω ιατρικά άρθρα. Υπάρχουν εμπεριστατωμένα άρθρα τα οποια και σαφως δεν είναι αυθαίρετες γνώμες, έιναι έρευνες ετών δημοσιευμένα σε ιατρικά περιοδικά.Μπορείτε και εσείς να τα βρείτε ψάχνοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές μου επιστημονικά άρθρα που συνδέουν την αύξηση εμφύτευσης μαλλιών (υπάρχει ? ) στην Ελλάδα με το Chernobyl και θα είμαι ο πρώτος που θα παραδεχθεί ότι έσφαλε. Μπορεί όντως να υπάρχουν. Είσαι του συγκεκριμένου επιστημονικού χώρου και το έχεις μελετήσει; Δεν ειρωνεύομαι, απλά ρωτάω. Με ενδιαφέρει, θα ήθελα να διαβάσω μερικά.

 

Στις τελιτσες δεν είναι δυνατόν να συμπεριλάβω ιατρικά άρθρα.

 

Φυσικά και μπορείς

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρέθηκα λίγες εβδομάδες αργότερα στο Δημόκριτο (ως μέλος ομάδας φοιτητών ΕΜΠ), κι ο ξεναγός μας (ερευνητής κι αυτός) παραδέχθηκε πως έδιναν ψευδή χαμηλά στοιχεία ως μετρήσεις για να αποτρέψουν τον πανικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρές μου επιστημονικά άρθρα που συνδέουν την αύξηση εμφύτευσης μαλλιών (υπάρχει ? ) στην Ελλάδα με το Chernobyl και θα είμαι ο πρώτος που θα παραδεχθεί ότι έσφαλε. Μπορεί όντως να υπάρχουν. Είσαι του συγκεκριμένου επιστημονικού χώρου και το έχεις μελετήσει; Δεν ειρωνεύομαι, απλά ρωτάω. Με ενδιαφέρει, θα ήθελα να διαβάσω μερικά.

 

 

Το ότι δεν έγινε ευρέως γνωστή η έρευνα Ελλήνων επιστημόνων  δεν σημαίνει ότι δεν επηρέασε τους κατοίκους εδώ η διαρροή. Το ότι κάποιος ερευνητής δεν δημοσίευσε το αποτέλεσμα της έρευνας για διάφορους λόγους,  δεν σημαίνει ότι δεν έγινε η έρευνα. Και να μην ξεχνάμε ότι η φτωχή μας χώρα δεν διαθέτει τα κονδύλια για έρευνα.

Δεν έχουμε τις γνώσεις, ή είναι λιγοστές προς το παρόν για να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις ανά περιοχή και ανά γενιά. Προς το παρόν παρατηρήσεις γίνονται, έρευνες δημοσιεύονται στο εξωτερικό. Η εικόνα είναι πολύ πιο ευρεία. Ως ανθρώπινο είδος, είναι δύσκολο να εξακριβώσουμε και να παραθέσουμε αιτιατές σχέσεις μεταξύ  δεδομένων που καταγράφουν επίπεδα ραδιενέργειας και πιθανές επιπτώσεις υγείας. Οι δυσκολίες μεταξύ άλλων έγκεινται  και στο ότι υπάρχει  άνιση κατανομή της  ραδιενέργειας που διέρρευσε στις περιοχές γύρω από το Τσερνομπιλ και σε απόσταση πολλών χιλιομέτρων (η Ελλαδα απέχει  1510 χιλιόμετρα).  Αν θυμάμαι καλά είσαστε Ω.Ρ.Λ.-αν δεν είστε, ζητώ ταπεινά συγγνώμη σάς μπερδεύω προφανώς με κάποιον άλλον στο forum- και  θα γνωρίζετε  Αγγλικά, διότι πραγματικά βαριέμαι να μεταφράζω. Δεν ξέρουμε την τύφλα μας για το πόσο πραγματικά αυξήθηκε ο καρκίνος στην Ελλάδα από το δυστύχημα του 1986. There is a poor understanding of the behavior and impact of various of the short-lived radionuclides in the early period after the release, poor understanding of the fate and effects of “hot particles”, poor understanding of the differing specific radiological impacts of the different isotopes under identical conditions of radiation density, there is a great complexity of environmental radiochemistry and radiobiology of the mixture of the radionuclides released by the explosion. Με πολύ λίγα λόγια σε ένα μουσικό φόρουμ, όλοι είμαστε παρατηρητές των δρώμενων. Αυτό επεσήμανα, και θα επανέλθω μόλις πάρω την άδεια από το team που έκανε την έρευνα για τον παιδικό καρκίνο στην Βόρεια Ελλάδα. Διότι πραγματικά δεν μπορείς να δημοσιεύεις ότι θέλεις στο forum . Επίσης πάρα πολλές πληροφορίες για την αλωπεκία στην Ελλάδα , για τον συνδυασμό των  παραγόντων  που την προκαλούν  έχω από την πρόεδρο της Εταιρείας Ιατρών για το Περιβάλλον (που ανήκει στην Παγκόσμια Εταιρεία Ιατρών για το περιβάλλον, αλλά όπως πάρα πολλά άλλα στην πατρίδα μας, μόνο εδώ έχει ατονήσει ως εταιρεία-δεν γίνονται πιά συνελεύσεις , δεν γίνονται πια δημοσιεύσεις) καθηγήτρια Παιδιατρικής κ. Α. Γεωργούλη.(πμ αν θελετε να της μιλησετε)

Δεν εγραψα αυξηση εμφυτευσης μαλλιων.  Η  αυξηση αναφερεται στην αλωπεκια ως αποτελεσμα της ραδιενέργειας. Όχi της θεραπευτικής ραδιενεργούς ακτινοβολίας. Σαφες είναι ότι  το  αποτελεσμα της ζητησης της εμφυτευσης τριχων, έδωσε ώθηση σε έναν κλαδο αισθητικο κυρίως, αυτόν της μεταμοσχευσης τριχων. Που πραγματικά δεν ευημερούσε στην Ελλάδα . Και στην ερώτηση σας αν είμαι του συγκεκριμένου χώρου, να απαντήσω πώς όχι δεν είμαι πυρηνικός επιστήμονας. Drummer προσπαθώ να γίνω..... (κι άλλες τελίτσες..)

Πολλά δεν μάθαμε, πολλά δεν θα μάθουμε ποτέ. Προσωπικά, αν μάθω εγώ afrocuban,.... that'll be the day that i die!!

Bye-bye Miss American Pie!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είμαι Ω.Ρ.Λ. Πως σου ήρθε αυτό;  :)

 

Οι επιπτώσεις της ραδιενέργειας στην υγεία είναι γνωστές εδώ και δεκαετίες και όσο γίνονται έρευνες τόσο μαθαίνουμε καινούργια πράγματα. Όμως, όπως ο ίδιος είπες, για συγκεκριμένα συμβάντα με συγκεκριμένο τοπικό χαρακτήρα δεν είναι και τόσο εύκολο να εξάγεις συμπεράσματα. Απλά δεν ξέρουμε αρκετά. Όπως τα παρουσίασες στο αρχικό post σου φάνηκε σαν να έχουν γίνει οι συσχετίσεις μια χαρά και ωραία και το θέμα να έχει κλείσει, αλλά όπως λες έχουμε δρόμο ακόμα. Λίγο προσοχή στην διατύπωση λοιπόν και μην βιάζεσαι να συνδέσεις φαινόμενα, εδώ δεν το έχουν κάνει αυτοί που ξέρουν, εμείς;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είμαι Ω.Ρ.Λ. Πως σου ήρθε αυτό;  :)

 

Οι επιπτώσεις της ραδιενέργειας στην υγεία είναι γνωστές εδώ και δεκαετίες και όσο γίνονται έρευνες τόσο μαθαίνουμε καινούργια πράγματα. Όμως, όπως ο ίδιος είπες, για συγκεκριμένα συμβάντα με συγκεκριμένο τοπικό χαρακτήρα δεν είναι και τόσο εύκολο να εξάγεις συμπεράσματα. Απλά δεν ξέρουμε αρκετά. Όπως τα παρουσίασες στο αρχικό post σου φάνηκε σαν να έχουν γίνει οι συσχετίσεις μια χαρά και ωραία και το θέμα να έχει κλείσει, αλλά όπως λες έχουμε δρόμο ακόμα. Λίγο προσοχή στην διατύπωση λοιπόν και μην βιάζεσαι να συνδέσεις φαινόμενα, εδώ δεν το έχουν κάνει αυτοί που ξέρουν, εμείς;

παλι ταπεινα sorry που δεν εισαι ο Ω.Ρ.Λ.-

το πρόβλημα είναι ότι ΔΕΝ μαθαίνουμε...δεν μας τα λένε π.χ. H.A.A.R.P., ποιος 'εφαγε' τον Κεννεντυ, Ζeitgeist 1 & 2 & 3, where the f... is Bin Laden, πως γκρουβάρει  έτσι ο Gadd, η αλήθεια για τον ΧΥΤΑ στη Κερατέα, ποιοι τα 'φάγαμε' τελικά κλπ κλπ

Βγάζουμε συμπεράσματα διαβάζοντας, γιουτουμπιάζοντας και συζητώντας. Αυτό εδώ που κάνουμε δλδ.  Και αφού μπορείς να μάθεις drums και από το internet, όπως διαβάζω,τότε σίγουρα μπορείς να συνδέσεις oλες τις ενδείξεις και να κρίνεις τα αυταπόδεικτα σχετικά με το τι επιπτώσεις έχει το Chernobyl." Xρόνια λίγα"  λένε σε αυτή την επέτειο? Τα δικά σας μαλλιά, καλά? Εμένα, είναι μέρες που καραφλιάζω με αυτά που ακούω. Και άλλες μέρες τα βλέπω στη θέση τους. Αυταπάτες . Είναι. Οι τρίχες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, βαχ FILMS.

Και επειδή δεν σου λένε για το HAARP και ποιός σκότωσε τον Κέννεντι, παύση για να χτυπηθώ κάτω από τα γέλια, εσύ ΠΡΕΠΕΙ να βγάλεις συμπεράσματα για την τριχόπτωση και την σχέση της με το Chernobyl;

 

Ξέρεις, υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να μην ασχοληθείς. Πρέπει ντε και καλά να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα;

 

Τα θέλετε και τα λέτε αυτά; Ειλικρινά;

 

Το ωραίο της υπόθεσης τον τελευταίο καιρό είναι ότι οι θεωρίες συνοδεύονται και από ταπεινοφροσύνη. Πολύ, πολύ ενδιαφέρον.

 

Και αφού μπορείς να μάθεις drums από το Internet μπορείς να μάθεις και πυρηνική φυσική αλλά και ιατρική. Πες μου σε παρακαλώ το site. Θέλω να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου.

 

Sorry, για το off-topic αλλά.....

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου