Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια από το Chernobyl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορει καποιος να πει με καποιο τροπο οι δοσεις που φαγαμε ποσο ισχυρες ηταν και ποσο πανω απο το κανονικο και για ποσο χρονικο διαστημα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρε καλέ, καλέ μου άνθρωπε. Γιατί απαντάς αντανακλαστικά και δεν διαβάζεις και τα προηγούμενα που έχω γράψει; Είπα πουθενά ότι δεν φάγαμε ραδιενέργεια ή ότι η ραδιενέργεια δεν έχει επιπτώσεις στην υγεία; Σου είπα πουθενά ότι δεν με ενδιαφέρει ο καρκίνος; Τα θές και τα λές; Αν θές να μάθεις είχα και οικογενειακή απώλεια από τον καρκίνο. Για πές τώρα....

 

Ξεκινάς από δύο αυτονόητα πράγματα που τα ξέρουμε εδώ και δεκαετίες (ένα, ότι η ραδιενέργεια είναι εξαιρετικά βλαπτική και δύο, ότι έχουμε "φάει" ραδιενέργεια από το Chernobyl) και δεν νομίζω ότι τα αμφισβήτησα πουθενά (δεν είμαι ηλίθιος, ελπίζω) και πετάς μέσα στην κουβέντα ότι από το Chernobyl έχουμε αύξηση των κλινικών εμφύτευσης μαλλιών και των κλινικών υποβοηθούμενης γονιμότητας. Συνεχίζεις να υποστηρίζεις την άποψή σου, μου λές τράβα ψάξε, το internet γεμάτο είναι (θα σου 'λεγα με τι είναι γεμάτο) και δεν μου παρουσιάζεις ούτε ένα στοιχείο επί τούτου. Όχι γενικότητες που τις ξέρει και ο 90χρονος παππούς μου. Στοιχεία (αν δεν καταλαβαίνεις την λέξη ψάξ' την στο Internet).

 

Δεν ξέρω αν έχεις αντιληφθεί ότι στην απάντησή σου δεν μου έδωσες ούτε μια χρήσιμη πληροφορία για το πολύ συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε, την απλή εξίσωση Chernobyl=απώλεια μαλλιών στην Ελλάδα+προβλήματα γονιμότητας στην Ελλάδα=αύξηση κλινικών στην Ελλάδα. Για τον καρκίνο δεν έχουμε να συζητήσουμε και πολλά. Ψιλιάζομαι ότι θα έχουν γίνει έρευνες στην Ελλάδα.

 

Θα στο ξαναπώ. Δεν σου λέω ότι η προηγούμενη σχέση είναι λάθος. Μπορεί κάλλιστα να είναι πραγματική και να σου πω την αλήθεια δεν θα μου έκανε και ιδιαίτερη έκπληξη. Όμως, όταν εκφράζουμε κάτι τόσο συγκεκριμένο πρέπει να παρέχουμε και αξιόπιστα στοιχεία, αλλιώς απλά κουτσομπολεύουμε. Μέχρι στιγμής έχεις αποτύχει να τα παρέχεις.

 

Αν δεν θές να μας ενημερώσεις γι' αυτά που ξέρεις από τους επιστημονικούς φορείς, πες το βρε αδερφέ, δεν θα σου κρατήσω κακιά. Αν όμως φοβάσαι για το αν αρμόζουν στο φόρουμ μην σκάς, υπάρχουν αρκετοί που θα σου το πούν, δεν νομίζω να ντραπούν.

 

Πιστέυω πως οι γνωσεις πρέπει να μοιράζονται και μόνο γι αυτό τον λόγο ασχολούμαι με κάτι που θα μπορούσατε και μόνος σας κ. theoctapus.

 

Άντε βρέ, περιμένω.

 

Και αυτό διότι εξυπακούεται βέβαια ότι και στα ανθρώπινα όργανα , η  ίδια απορρόφηση έγινε. Δεν χρειάζεται να το γράψουν και εννοείται ότι δεν γίνονται πιά πειράματα με ανθρώπινα όργανα.)

 

Εσύ που το ξέρεις ότι εξυπακούεται; Επιστημονικά δεδομένα που εννοούνται. Καλή φάση. Θα με βόλευε κι εμένα ιδιαίτερα.

 

Συμβουλή για μελλοντικές σου συζητήσεις. Όταν επιχειρηματολογείς για σοβαρά θέματα και αναφέρεις HAARP, δολοφονία Κένεντυ και ΄γω δεν ξέρω τι άλλο, αυτομάτως χάνεις points. Αν δεν καταλαβαίνεις το γιατί μην το ψάξεις στο Internet, δεν θα το βρείς.

 

Ααα, ένα δωράκι

http://doc.rero.ch/lm.php?url=1000,43,2,20071213103354-RZ/voelkle_rep.pdf

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στοιχεία (αν δεν καταλαβαίνεις την λέξη ψάξ' την στο Internet).

 

 

Αν δεν θές να μας ενημερώσεις γι' αυτά που ξέρεις από τους επιστημονικούς φορείς, πες το βρε αδερφέ, δεν θα σου κρατήσω κακιά.

Άντε βρέ, περιμένω.

 

 

Συμβουλή για μελλοντικές σου συζητήσεις. Όταν επιχειρηματολογείς για σοβαρά θέματα και αναφέρεις HAARP, δολοφονία Κένεντυ και ΄γω δεν ξέρω τι άλλο, αυτομάτως χάνεις points. Αν δεν καταλαβαίνεις το γιατί μην το ψάξεις στο Internet, δεν θα το βρείς.

 

Ααα, ένα δωράκι

 

 

http://www.harvardhealthcontent.com/HealthCommentaries/66,COL111010

Symptoms include nausea, hair loss,  blah blah blah etc etc. Even exposure to low levels of radiation can cause trouble over the long-term.

  (η τριχόπτωση είναι μια φυσιολογικη λειτουργία – πέφτουν εως και 70 τριχες ημερησιως και αναπληρωνονται, είναι διαφορετική από την αλωπεκία )

Επίσης Long-term exposure to microwave radiation can cause hair loss-λέτε όλοι αυτοί που κατακλύζουν τις ειδικές μονάδες για εμφύτευση να πήραν φούρνο μικροκυμάτων και να φταίει αυτό?

Η κλινικη μεταμοσχευσης μαλλιων «», υπηρχε στο εξωτερικο πριν από 40 χρονια, και μολις το 1997 πηρε πιστοποιητικο ISO για την Ελλαδα και ανοιξε παραρτηματα οπως και αλλες. Ειδαν επιχειρηματικα κερδη και κατεφθασαν. Πολλοί πλαστικοί χειρουργοί μεταξυ αυτων και ο «» εδειξαν ενδιαφερον στην συγκεκριμενη ειδικοτητα τα τελευταια 15 χρονια, που άρχισε να παρουσιάζεται εκτενώς το φαινόμενο της αραίωσης μαλλιών στον πληθυσμό (after a long period of low doses of radiation-10 χρονια μετα το Chernobyl)

Conclusion =συμπερασμα (δλδ  βγαζουμε ένα συμπερασμα από τα στοιχεια που μας δινονται)

Δικα σας τα συμπεράσματα (τα δικά μου τα έχω βγάλει) και τα παρέθεσα στο αναγνωστικό κοινό χωρίς να διαφημίζω κανέναν με γνώση των συνεπειών του νόμου.

Σας εδωσα 8 «δωράκια» , μου κάνατε εσεις theoctapus, ένα « δωράκι».

Conclusion =συμπερασμα (δλδ  βγαζουμε ένα συμπερασμα από τα στοιχεια που μας δινονται)

Εισαστε ‘τσιγκούνης’.

Μου απευθύνετε σε γραπτό λόγο ένα-δυό «βρέ» . Αυτά στους κολλητούς σας και στο παρεάκι σας. Χαριτολογίες σε ανώνυμο από ανώνυμο?

Conclusion =συμπερασμα (δλδ  βγαζουμε ένα συμπερασμα από τα στοιχεια που μας δινονται)

Εισαστε ‘ανευ αγωγής’.

Φτάιω.Δεν μπηκα στο Νόϊζ για να μαζεψω 'points'. Καθομαι και γραφω ανωνυμα σε ενα σαϊτ μουσικών για πράγματα ασχετα με την μουσικη και μπηκα σε εναν διάλογο με καποιον ανώνυμο theoctapus για κατι που δεν τον ενδιαφέρει κατ'ουσιαν, αφου βρίσκεται σε ενα μουσικο φορουμ.

Conclusion =συμπερασμα (δλδ  βγαζουμε ένα συμπερασμα από τα στοιχεια που μας δινονται)

Eχω πεσει χαμηλά.

Αλλα ευτυχώς, I've got a life :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάνεις τον εαυτό σου τόσο εύκολο στόχο; Περίμενα κάτι περισσότερο από εσένα.

 

Άντε, πάμε πάλι απ' την αρχή μήπως και γίνει κατανοητό.

 

Είπα πουθενά ότι η ραδιενέργεια δεν προκαλεί προβλήματα με τα μαλλιά; Σου είπα επανειλημένως ότι δεν μας λες κάτι καινούργιο. Αυτά τα ξέρουμε εδώ και δεκαετίες.

 

Από εσένα θέλω τα εξής:

1) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι το δυστύχημα στο Chernobyl προκάλεσε (προκαλεί) προβλήματα τριχόπτωσης (ή αλωπεκία) στην Ελλάδα. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

2) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι το δυστύχημα στο Chernobyl προκάλεσε (προκαλεί) προβλήματα γονιμότητας στην Ελλάδα. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

3) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αυξηση προβλημάτων τριχόπτωσης (ή αλωπεκίας), αν υπάρχει, οδήγησε σε άνθηση των κλινικών εμφύτευσης μαλλιών στην Ελλάδα, τα τελευταία 25 χρόνια. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

4) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αυξηση προβλημάτων γονιμότητας, αν υπάρχει, οδήγησε σε άνθηση των κλινικών υποβοηθούμενης γονιμότητας στην Ελλάδα, τα τελευταία 25 χρόνια. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

5) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αύξηση των κλινικών εμφύτευσης μαλλιών στην Ελλάδα, αν υπάρχει, σχετίζεται με το γεγονός του Chernobyl. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

6) Επιστημονικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι η αύξηση των κλινικών υποβοηθούμενης γονιμότητας στην Ελλάδα, αν υπάρχει, σχετίζεται με το γεγονός του Chernobyl. Όχι γενικότητες. Πολύ συγκεκριμένα.

 

Αν αποτύχεις να παρέχεις τα στοιχεία αυτά, τότε τα λεγόμενά σου είναι απολύτως αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλες μόνος σου μπροστά σε μια οθόνη υπολογιστή.

 

Το γεγονός ότι πιθανώς έχεις γνώσεις επί σχετικών ζητημάτων, δεν σου δίνει το δικαίωμα να βγάζεις αναπόδεικτα συμπεράσματα. Πόσο μάλλον να τα παρουσιάζεις στο κοινό και να συμπεριφέρεσαι σαν να μας κάνεις και χάρη. Αναρωτιέμαι, θα έγραφες τα ίδια σε ένα επιστημονικό φόρουμ σχετικής θεματολογίας;

 

Σας εδωσα 8 «δωράκια» , μου κάνατε εσεις theoctapus, ένα « δωράκι».

 

Εσύ είσαι υποχρεωμένος να στηρίξεις τα λεγόμενά σου, όχι εγώ. Και τα "δωράκια" σου δεν πρόσθεσαν απολύτως τίποτα στην συζήτηση (εκτος του ότι δεν μπορείς να αποδείξεις αυτά που λες)

 

Επίσης Long-term exposure to microwave radiation can cause hair loss-λέτε όλοι αυτοί που κατακλύζουν τις ειδικές μονάδες για εμφύτευση να πήραν φούρνο μικροκυμάτων και να φταίει αυτό?

 

Που είναι όλοι αυτοί "που κατακλύζουν τις ειδικές μονάδες για εμφύτευση"; Θέλω στοιχεία. Και αν υπάρχουν, εσύ πως το ξέρεις ότι ευθύνεται το Chernobyl; Και μια που το συζητάμε, οι φούρνοι μικροκυμάτων προκαλούν τριχόπτωση;

 

ΟΚ, μπορώ να δεχτώ ότι η Χ κλινική πήρε και ISO στην Ελλάδα και ότι υπάρχει αύξηση της ζήτησης στην ειδικότητα (που είναι τα στοιχεία και εδώ; ) Εσύ που το ξέρεις ότι σχετίζεται το Chernobyl; Να κάνω ένα αυθαίρετο συμπέρασμα (τι, μόνο εσύ θα παίζεις; ) Εγώ σου λέω ότι οι άντρες τα τελευταία 15 χρόνια έχουν γίνει πιο ευαίσθητοι με την εμφάνισή τους. Ή ότι δεν υπήρχε εμπιστοσύνη του αγοραστικού κοινού πιο πρίν. Ή ότι το κοινό δεν ήξερε ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο.

 

Χμμμ, τα τελευταία 15 χρόνια έχουν αυξηθεί και οι πωλήσεις μέσω internet στην Ελλάδα. Βρε, λες;

 

Conclusion =συμπερασμα (δλδ  βγαζουμε ένα συμπερασμα από τα στοιχεια που μας δινονται)

Δικα σας τα συμπεράσματα (τα δικά μου τα έχω βγάλει) και τα παρέθεσα στο αναγνωστικό κοινό χωρίς να διαφημίζω κανέναν με γνώση των συνεπειών του νόμου.

 

Ααα γειά σου. Δικά σου είναι τα συμπεράσματα. Όχι της επιστημονικής κοινότητας. Και σε πληροφορώ ότι το αναγνωστικό κοινό δεν έχει ανάγκη άλλη παραπληροφόρηση.

 

Εισαστε ‘τσιγκούνης’.

 

Ναί είμαι. Αφού φαντάσου ότι αν βγούμε ποτέ μαζί, εσύ θα πληρώσεις.

 

Εισαστε ‘ανευ αγωγής’.

 

Ναι είμαι. Αφού φαντάσου ότι αν βγούμε ποτέ μαζί, θα αερίζομαι και θα σε κοιτάω εκνευρισμένα.

 

Eχω πεσει χαμηλά.

Αλλα ευτυχώς, I've got a life :)

 

Life you' ve got. Point, you don't.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη συζήτηση μου θύμισε μια θειά στο χωριό μου.

-Γιατί βρε θειά καθαρίζεις έτσι τις ντομάτες και πετάς τόσο πολύ;

-Πετάω τα Τσερνομπίλια παιδί μου.

(true story)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου