Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια από το Chernobyl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αχ, βαχ FILMS.

Και επειδή δεν σου λένε για το HAARP και ποιός σκότωσε τον Κέννεντι, παύση για να χτυπηθώ κάτω από τα γέλια, εσύ ΠΡΕΠΕΙ να βγάλεις συμπεράσματα για την τριχόπτωση και την σχέση της με το Chernobyl;

 

Ξέρεις, υπάρχει πάντα και η δυνατότητα να μην ασχοληθείς. Πρέπει ντε και καλά να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα;

 

Τα θέλετε και τα λέτε αυτά; Ειλικρινά;

 

Το ωραίο της υπόθεσης τον τελευταίο καιρό είναι ότι οι θεωρίες συνοδεύονται και από ταπεινοφροσύνη. Πολύ, πολύ ενδιαφέρον.

 

Και αφού μπορείς να μάθεις drums από το Internet μπορείς να μάθεις και πυρηνική φυσική αλλά και ιατρική. Πες μου σε παρακαλώ το site. Θέλω να εμπλουτίσω το βιογραφικό μου.

 

Sorry, για το off-topic αλλά.....

Δεν νομιζω οτι εισαστε off topic. The moderator θα αποφασισει φανταζομαι. Εσείς απλά απαντατε όπως εσείς κρίνετε στο post ενος μέλους.

Πάμε πάλι. Αν διαβάσατε , δεν είναι δικά μου συμπεράσματα . Αναφέρω ειδήσεις, ανακοινώσεις που  γράφουν αρμόδιοι και όχι εγώ. Σας ανέφερα ήδη μία αξιοσέβαστη πηγή, την πρόεδρο της ιατρικής εταιρείας ονομαστικά διότι μου το επέτρεψε.  Είναι αλήθεια ότι θα μπορούσα να μην ασχοληθώ ούτε με το thread αυτό , ούτε με τα κοινά γενικώς. Αλλά τότε θα κατατασσομουν στους αντικοινωνικούς και αμέτοχους και αδιάφορους. Δεν μου πάει ο ωχαδελφισμός.  Εγραψα λίγα απ’ αυτά που γνωρίζω για το Chernobyl . Και επιμένω ότι ΔΕΝ μας  τα λένε όλα. Ουτε για την αλωπεκία (και όχι την τριχόπτωση, που είναι κάτι διαφορετικό και μόνιμο) ούτε για χιλιάδες άλλα πράγματα. Βλεπε documentaries. Όχι films.

 

Το forum είναι forum  και χαίρομαι που βρίσκετε ενδιαφέροντα αυτά που γράφω και αφιερώνετε λίγο από τον πολύτιμο χρονο σας. Αλλά πιο πολύ χαίρομαι που χτυπιέστε κάτω από τα γέλια.  Αν συνεχίσω, λέτε να συμμετάσχει και το ουροποιητικό σας σύστημα? Αλήθεια, αρκετά χρόνια πληρωνόμουνα για να γελάει το κοινό.  Και παρακαλώ διαβάστε προσεκτικά, τι γράφω: άλλοι διατείνονται ότι τα ντραμς μαθαίνονται από το internet. Εγώ έχω καθηγητή. Και γιατί θέλετε να εμπλουτίσετε το βιογραφικό σας?  Δεν αρκούν αυτά που γράφει ήδη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά το μόνο που έγραψες είναι ότι δεν έχουμε αρκετές γνώσεις. Ούτε ειδήσεις, ούτε ανακοινώσεις, ούτε συμπεράσματα άλλων. Και από την αξιόπιστη πηγή σου δεν ανάφερες κάτι παρά μόνο την ύπαρξή της. Και μάλιστα επιμένεις ότι δεν μας λένε πολλά. Πως μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα από αυτά που δεν μας λένε;

 

Στην επόμενη πρόταση ΔΕΝ θα σου πώ κάτι.                          .Τι συμπέρασμα έβγαλες;

 

Καλά κάνεις και δεν είσαι ωχαδελφιστής. Πολύ καλά μάλιστα. Όμως το να μην ασχολείσαι με κάτι που εξ ορισμού δεν καταλαβαίνεις λόγω του βάθους της γνώσης που απαιτείται για κατανόηση, δεν είναι ωχαδελφισμός. Είναι ειλικρίνια και ρεαλισμός.

 

Και το γεγονός ότι άλλο η αλωπεκία και άλλο η τριχόπτωση τι πρέπει ακριβώς να μου πεί; Εσένα τι ακριβώς σου λέει;

 

Ωραία, εσύ δεν μαθαίνεις drums από το internet. Τι ακριβώς μαθαίνεις; Που συμμετέχει το Internet στην κοσμοθεωρία σου;

 

Και θα στο ξαναπώ, αν μου δείξεις επίσημες επιστημονικές πηγές γι' αυτά που αναφέρεις εγώ θα κάνω τουπεκί. Άρθρα, όχι μου είπαν. Μην φοβάσαι τα αγγλικά μου.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν σου λέω ότι όσα αναφέρεις δεν συμβαίνουν. Σου λέω α) δεν ξέρω αν συμβαίνουν ή όχι, β) είμαι δύσπιστος στα αναπόδεικτα και ατεκμηρίωτα γραφόμενα του December και του κάθε December, γ) απαιτώ πηγές αξιόλογου επιστημονικού βάρους για να πειστώ, δ) το ότι ΔΕΝ μας λένε ΔΕΝ μου λέει τίποτα, ε) η παροχή πηγών απαιτείται όταν εκφράζουμε ισχυρισμούς σε τέτοια θέματα, αλλιώς παραπληροφορούμε και αποπροσανατολίζουμε, και στ) η συμπερασματολογία σε θέματα επιστημονικού περιεχόμενου από ανθρώπους χωρίς επιστημονική κατάρτιση στον εκάστωτε χώρο, μόνο σε βλακείες ολκής οδηγεί (εξού και η ακράτεια από τα γέλια).

 

Δεν μας είπες όμως, υπό ποιά ιδιότητα έχεις γνώσεις γι' αυτά τα θέματα;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως περυσι που πηγα στη Χιροσιμα και στο Ναγκασακι ολους με κατι...μαλουρες πυκνοτερες και απο τον...Σταλιν τους ειδα..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αρκετά νωρίτερα.

 

ανέκαθεν υπήρχαν τέτοιοι

 

χωρίς επιστημονική έρευνα που να βρίσκει statistically significant διαφορές σε ποσοστά προ και μετά το ατύχημα...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως τα μαλια μου μου επεφταν σαν τρελλα μεχρι το 86...μετα σταματησαν και εχω σημερα ακριβως τα ιδια με αυτα που ειχα τοτε...λετε να τα εσωσε η ραδιενεργεια....? ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά το μόνο που έγραψες είναι ότι δεν έχουμε αρκετές γνώσεις. Ούτε ειδήσεις, ούτε ανακοινώσεις, ούτε συμπεράσματα άλλων. Και από την αξιόπιστη πηγή σου δεν ανάφερες κάτι παρά μόνο την ύπαρξή της.

 

Και θα στο ξαναπώ, αν μου δείξεις επίσημες επιστημονικές πηγές γι' αυτά που αναφέρεις εγώ θα κάνω τουπεκί. Άρθρα, όχι μου είπαν. Μην φοβάσαι τα αγγλικά μου.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν σου λέω ότι όσα αναφέρεις δεν συμβαίνουν.

 

Δεν μας είπες όμως, υπό ποιά ιδιότητα έχεις γνώσεις γι' αυτά τα θέματα;

Πιστέυω πως οι γνωσεις πρέπει να μοιράζονται και μόνο γι αυτό τον λόγο ασχολούμαι με κάτι που θα μπορούσατε και μόνος σας κ. theoctapus.

Όπως γνωρίζετε το ιντερνετ τα έχει όλα. Ψάξτε λιγάκι. Χρόνο όπως φαίνεται, διαθέτετε άφθονο. Η ραδιενεργεια προκαλεί τριχόπτωση. Παροδική ή και όχι. http://en.wikipedia.org/wiki/Radiation_therapy Ειτε με μικρές  επαναλαμβανόμενες δόσεις, ακριβώς όπως το Τσερνομπιλ  που ακόμα εκλύει ραδιενεργά στοιχεία (documentary  «O αορατος κλεφτης» http://ecofilms.gr/popup2005gr.asp?Year=2007&reqid=M-04)

είτε σε μεγάλες δόσεις. Είτε για θεραπευτικούς σκοπούς, είτε από ανθρώπινο λάθος.Τελεία.

  Δημοσιεύσεις από άλλες χώρες που βρίσκονται στην ίδια ακτίνα, η και πιο μακριά όπως η Ουαλία:  http://www.llrc.org/wobblyscience/subtopic/infleuk.htm  ,η Γερμανία: http://lalqila.wordpress.com A quarter century after the Chernobyl nuclear disaster in the Soviet Union carried a cloud of radiation across Europe, these animals are radioactive enough that people are urged not to eat them. And the mushrooms the pigs dine on aren’t fit for consumption either. The German boars roam in forests nearly 950 miles (1,500 kilometers ) from Chernobyl. –στην ιδια ακτίνα με μας.Yet, the amount of radioactive cesium-137 within their tissue often registers dozens of times beyond the recommended limit for consumption and thousands of times above normal. (Τι ωραία να γράφουν για τα αγριογούρουνα και να παραλείπουν να γράφουν για ανθρώπους. Και αυτό διότι εξυπακούεται βέβαια ότι και στα ανθρώπινα όργανα , η  ίδια απορρόφηση έγινε. Δεν χρειάζεται να το γράψουν και εννοείται ότι δεν γίνονται πιά πειράματα με ανθρώπινα όργανα.)

Εδώ φαίνεται η πορεία του ραδιενεργου νεφους του Chernobyl, δειτε στις 2 και 3 Μαϊου 1986, που βρισκόταν : http://www.irsn.fr/FR/popup/Pages/tchernobyl_video_nuage.aspx

Public Unconsciousness and Government Coverups: Τι δεν θα μαθουμε ποτέ, μαντέψτε: http://www.ippnw.org/pdf/chernobyl-human-tragedy-for-generations.pdf

Λίγα που δημοσιεύτηκαν στο εξωτερικό από 2 Ελληνες ερευνητες: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11316074

Ραδιενέργεια «φάγαμε» κ.Theoctapus.  Σαφώς λιγότερη από μια θανατηφόρα δόση. Αλλά την «φάγαμε». Ναι εδώ.Στην Ελλάδα.  Όλοι δεν επηρεάζονται  στον ίδιο βαθμό , λόγω γενετικού υλικού, DNA και άλλων παραγόντων. Αλλά δεν μ’αρέσει που ενδιαφέρεστε για την αλωπεκία και καθόλου δεν σας ενδιαφέρει ο καρκίνος. Αλλά φυσικά, δικαίωμα σας. Επιπλέον, αν μάθετε τις ιδιότητές μου, θα αλλάξει κάτι?  Και εσάς, ποία είναι η ιδιότητα σας, που αμφισβητείτε οτιδήποτε δεν έχετε «ακουμπήσει»? Και την μουσική δεν μπορείς να την ακουμπήσεις , αλλά υπάρχει. Όπως και τα αέρια που παράγουμε. 

Πραγματικά δεν έχω άλλο διαθέσιμο χρόνο για γραπτή συζήτηση. (πμ όποτε θελήστε και με επιστημονικούς φορείς που δεχονται να σας ενημερωσουν για την ραδιενεργεια και την τριχοπτωση, αν και πιο πολυ ενδιαφερον εχει ο καρκινος ).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρέθηκα λίγες εβδομάδες αργότερα στο Δημόκριτο (ως μέλος ομάδας φοιτητών ΕΜΠ), κι ο ξεναγός μας (ερευνητής κι αυτός) παραδέχθηκε πως έδιναν ψευδή χαμηλά στοιχεία ως μετρήσεις για να αποτρέψουν τον πανικό

 

κλασικη περιπτωση καθοδήγησης to control the masses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου