Προς το περιεχόμενο

Laney LC30II Combo to head


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακάτω εχω καποιες φωτογραφιες απο την μετατροπη που εκανα στον ενισχυτη μου μιας και δεν χρεισημοποιω πλέων το ηχειο του (Αλλα μια καμπίνα LANEY 2x12) και δεν υπάρχει λόγος να το κουβαλάω όπου πάω. Η μετατροπή είναι 100% αναστρέψημη αν χρειαστει συν οτι περισεψε και μια 1χ12 open back  καμπινα για πιθανή χρήση στο μέλλον (ηχογραφίσεις κ.λ.π.).Θα ήθελα να μου πουν οι ειδικοι τι μετατροπές θα μπορούσαν να γινουν (π.χ. Μετασχηματιστής, πυκνωτές, λυχνίες) ωστε να καλητερέψει σε κάποιον τομέα ο ενισχυτης. Η πρωτη μετατροπη που εχω σκεφτει π.χ. ειναι να του αλλάξω το βάθος με αυτό του Peavey Bandit που εχω και μου αρεσει πιο πολυ από του Laney .Ισως επειδη είναι πιο μεγάλο σε μέγεθος; δεν ξέρω. Πληροφοριακα μου αρέσει πολυ ο ενισχυτής απλα ισως να υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης. Έχω και έναν φιλο ηλεκτρονικο που θα του ζητήσω να με βοηθήσει στα πιο δύσκολα. ευχαριστω

LANEY_LC30II_HEAD.zip

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευγε! Ωραία η mod!

Για τα reverb θα πρέπει να ψάξεις τι μεγέθους αντίσταση εισόδου κι εξόδου έχει το tank του bandit και του lc30. Δες τα μοντέλα που αναγράφουν επάνω τα tank(του lc30 είναι της accutronics). Αν δεν ταιριάζουν οι αντιστάσεις τους, θα υπάρχει θέμα για τους ενισχυτές και πιθανόν κίνδυνος να καεί κάποια αντίσταση, λυχνία κλπ.

Mπορείς βέβαια να πάρεις κι ένα άλλο reverb tank που να έχει ίδια αντίσταση αλλά να είναι long(αυτό νομίζω εννοείς για το tank του bandit).

http://www.banzaimusic.com/Reverb-Tanks/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την αντισταση ουτε που το ειχα σκεφτει

Τωρα που ειναι ξεσυνδεδεμενο το βαθος γιατι ειναι ακομα βιδωμενο στην παλια καμπινα υπαρχει θεμα ανατιναξης;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tdpri.com/forum/amp-central-station/172706-reverb-question-laney-content.html

 

εδω ο τυπος λεει "have solid state reverb drivers - not tubes. Long story short, as a test, I substituted a different Accutronics tank (from a Fender Twin Reverb) and I now have REVERB! The tank in the Laney is 150 ohm input impedance, the Fender is 600 ohms. Roger (at Laney) told me there would be no issues running this tank in the circuit." αρα απο το banzai ασ πουμε ταιριαζουν μονο δυο στον δικο μου.

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Lc-30 οδηγεί το reverb με τσιπάκια tl072 άρα δε θα έχουν πρόβλημα οι λυχνίες. Το θέμα είναι: μήπως η αντίσταση εισόδου του reverb tank του peavey είναι χαμηλότερη από του lc30 και ζορίσει πολύ τα τσιπάκια? Αυτό μαλλον μπορείς να το μετρήσεις και με ένα πολύμετρο(ωμόμετρο) στο input jack των reverb tank. Με το reverb αποσυνδεδεμένο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Πιθανότατα να δουλέψει χωρίς πρόβλημα και με άλλα reverb tanks αλλά ίσως θα χρειαστεί να μπει μια αντίσταση(της τάξης των 100Ω) εν σειρά με το reverb send ώστε να μην "βλέπει" μικρή αντίσταση το ΤL072 τσιπ που οδηγεί το tank. Aυτά θα σου τα πει καλύτερα από κοντά κι ο φίλος σου ή άλλος ηλεκτρονικός.

Ορίστε και ένα κύκλωμα για τον lc-30:

http://www.freeinfosociety.com/electronics/schematics/audio/laneylc30.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Sotto σωτήριε. Πολυ χρησιμο το κυκλωμα και ευχαριστω πολυ. Τωρα αν η αντισταση εισοδου του reverb του Peavey είναι μεγαλύτερη απο αυτην του reverb του Laney 'οπως στο παραδειγμα του αλλου με τον Fender twin πιστευεις δε θα υπαρχει προβλημα; (Αποτι λεει κα ο Roger της Laney; ;D). Το να το μετρησω με πολυμετρο το κανω και μονος μου. Τωρα σχετικα με αλλα μοντσ πανω σον ενισχυτη εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Sotto σωτήριε. Πολυ χρησιμο το κυκλωμα και ευχαριστω πολυ. Τωρα αν η αντισταση εισοδου του reverb του Peavey είναι μεγαλύτερη απο αυτην του reverb του Laney 'οπως στο παραδειγμα του αλλου με τον Fender twin πιστευεις δε θα υπαρχει προβλημα; (Αποτι λεει κα ο Roger της Laney; ;D). Το να το μετρησω με πολυμετρο το κανω και μονος μου. Τωρα σχετικα με αλλα μοντσ πανω σον ενισχυτη εχετε να προτεινετε κατι αλλο;

 

Μπορείς να μετρήσεις μόνος τις αντιστάσεις τους με ένα πολύμετρο και αν του peavey είναι μεγαλύτερης τιμής, τότε βάλε το στον lc30 άφοβα.

Για άλλες mods πρέπει να μας πεις τι χρειάζεσαι απ τον ενισχυτή(more gain, headroom, μπάσες, πρίμες κλπ). Αλλά θα χρειαστεί ηλεκτρονικός για πετυχημένες mods.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος θα το μετρησω και αναλογος θα πραξω. Ετσαι κι αλλιως δεν το πολυχρησιμοποιω το βαθος αλλα μιας και υπαρχει απο τον αλλο ενισχυτη που μου αρεσει πιο πολυ αν κανει θ ατο κοτσαρω. Τωρα για τα λοιπα π.χ. θα ηθελα λιγο πιο καθαρο καναλι μαλλον με αλλαγη απο 12ΑΧ7 σε 12AT7 στην προενισχυση; και το drive του σαν να ειναι λιγο μουντο. Ειπα και πριν πως μου αρεσει ο ενισχυτης αλλα ξερεις σε δουλεια να βρισκομαστε ;D π.χ. αλλαγη μετασχιματιστη με καποιον καλυτερα ποιοτικα τι αποτελεσμα θα ειχε;

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος θα το μετρησω και αναλογος θα πραξω. Ετσαι κι αλλιως δεν το πολυχρησιμοποιω το βαθος αλλα μιας και υπαρχει απο τον αλλο ενισχυτη που μου αρεσει πιο πολυ αν κανει θ ατο κοτσαρω. Τωρα για τα λοιπα π.χ. θα ηθελα λιγο πιο καθαρο καναλι μαλλον με αλλαγη απο 12ΑΧ7 σε 12AT7 στην προενισχυση; και το drive του σαν να ειναι λιγο μουντο. Ειπα και πριν πως μου αρεσει ο ενισχυτης αλλα ξερεις σε δουλεια να βρισκομαστε ;D π.χ. αλλαγη μετασχιματιστη με καποιον καλυτερα ποιοτικα τι αποτελεσμα θα ειχε;

 

Αν αλλάξεις τη valve 1 με 12ΑΤ7 θα έχεις γενικά χαμηλότερο gain και στο clean και στο drive. Μετασχηματιστή εξόδου μπορείς να αλλάξεις αλλά θα ήταν πολύ πιο οικονομικό και κατ'εμέ αποτελεσματικό να αλλαχθούν μερικοί πυκνωτές κι αντιστάσεις στο κύκλωμα ώστε να έρθει στα μέτρα σου.

  Π.χ. από ό,τι κρίνω απ το κύκλωμα: για καθαρότερο clean channel πρέπει η R7 να γίνει 150Κ από 68Κ. Για πιο bright βρώμικο κανάλι πρέπει να μπει ένας πυκνωτής 680nF παράλληλα με την R26 κι άλλος ένας με την R13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου