Προς το περιεχόμενο

Gordon Goodwin Big phat Band


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλημερα σε ολους τους φιλους.

Θα ηθελα μεσα από τις σελιδες του Νοιζ να σας συστησω μια μοναδικη μπαντα που παιζει εδώ και αρκετα χρονια στην Αμερικη.

Ιδρυτης της είναι ο Gordon Goodwin ,και η μπαντα ονομαζεται BIG PHAT BAND..

H μουσικη που παιζει η μπαντα ανηκει στο ειδος της Big Band Jazz . Δυσκολα πραγματα..

Ο Gordon εχει κανει μια πατεντα…Εχει παρει καποια από τα κομματια του{εχει 4 cd}και τα εχει κανει Trancription για full band. Aπο μπασο και ντραμς μεχρι σαξοφωνα και τρομπετες..

Μαλιστα υπαρχουν πολλα βιντεο στο tube από παιδια σε Αμερικανικα πανεπιστημια που παιζουν Big phat Band.

Θα ηθελα λοιπον εκτος από το να σας τους  συστησω , να ρωτησω και το εξης…

Υπαρχουν μουσικοι εκει εξω που θα τους ενδιεφερε η συμμετοχη σε ένα τετοιο project..?

Γιατι εγω, αν και εχω ανυπαρκτο χρονο…ψηνομαι πολυ ευκολα για ένα τετοιο group που θα ξεκιναγε  από τα βιβλια του Gordon...και μετα The sky is the limit.

Οποιος εχει ορεξη για δουλεια …{γιατι θελουν πολύ δουλεια αυτά τα κομματια}και αγαπη για το συγκεκριμενο στυλ…μην διστασει να μου στειλει μυνημα.

Β. Μουλακάκης.

Hit The Ground Running

 

Act Your Age - Gordon Goodwin's Big Phat Band

Gordon Goodwin's Big Phat Band - Get In Line

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λόγια, φοβεροί! Γενικά δεν ασχολούμαι με την τζαζ και δεν το ήξερα αυτό το "υποείδος"  :P. Μπορώ να πω ότι μου κίνησε το ενδιαφέρον και θα το ψάξω. Ευχαριστώ που μας τους σύστησες!  :)

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ενδιαφερομαι για τετοιες μουσικες, και εχω μαλιστα και μια περαιτερω επαφη με το ειδος μεσω των 2 big band του πανεπιστημιου μου. Αλλα δυστυχως δεν μπορω να προσφερθω για καποιο τετοιο project καθως ζω εκτος Ελλαδος.

 

Οι συγκεκριμενοι παρεπιπτοντως σπανε κοκκαλα - μου αρεσε ιδιαιτερα το οτι οι ενορχηστρωσεις τους σε ορισμενα κλασσικα κομματια (οπως το Jazz Police πχ) δεν πεφτουν απαραιτητα στην κλασσικη φορμα του "παιζουμε το θεμα και εχουμε και κανα 2 σολιστ ανα κομματι και ειμαστε οκ". H ενορχηστρωση των πνευστων μαλιστα μου θυμησε σε σημεια πιο "rockabilly/swing" στυλ, οπως παιζει πχ η ορχηστρα του Brian Setzer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω λόγια, φοβεροί! Γενικά δεν ασχολούμαι με την τζαζ και δεν το ήξερα αυτό το "υποείδος"  :P. Μπορώ να πω ότι μου κίνησε το ενδιαφέρον και θα το ψάξω. Ευχαριστώ που μας τους σύστησες!  :)

 

Celf, αφου σ'ενδιαφερει, ακου αυτα, θα μεινεις αφωνος:

(σε όλα αυτά τα κομματια, στα drums o Vagelism- τα ειχε ποστάρει πριν από κανα-δυο μήνες).

Θυμηθηκα οτι τα ειχα ακουσει και εψαξα στα παλια ποστ . Enjoy!

 

http://www.box.net/shared/rjxfpibid7

http://www.box.net/shared/5zdptmjf19

http://www.box.net/shared/d7od4eeq15

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ενδιαφερομαι για τετοιες μουσικες, και εχω μαλιστα και μια περαιτερω επαφη με το ειδος μεσω των 2 big band του πανεπιστημιου μου. Αλλα δυστυχως δεν μπορω να προσφερθω για καποιο τετοιο project καθως ζω εκτος Ελλαδος.

 

Οι συγκεκριμενοι παρεπιπτοντως σπανε κοκκαλα - μου αρεσε ιδιαιτερα το οτι οι ενορχηστρωσεις τους σε ορισμενα κλασσικα κομματια (οπως το Jazz Police πχ) δεν πεφτουν απαραιτητα στην κλασσικη φορμα του "παιζουμε το θεμα και εχουμε και κανα 2 σολιστ ανα κομματι και ειμαστε οκ". H ενορχηστρωση των πνευστων μαλιστα μου θυμησε σε σημεια πιο "rockabilly/swing" στυλ, οπως παιζει πχ η ορχηστρα του Brian Setzer.

Προσωπικα...επειδη εχω δει τα κομματια του Gordon εκ των εσω...αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο τυπος ειναι πολυ μερακλης και ξερει παρααα πολυ κατι τι κανει.

Μαεστρος με τα ολα του δηλαδυ...οχι μαζευουμε παρτες απο 10 μαγαζια και το παιζουμε μαεστροι...

Σαν μουσικη ειναι οτι πιο δυσκολο εχω παιξει τα τελευταια 15 χρονια..

Και ηταν λιγο challenge..γιατι ενω νομιζα οτι τα ειχα αυτα τα στυλ....με γυρισε πισω στα θρανια ο ατιμος..

p.s..December που τα θυμηθηκες ρε φιλε?thanxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Celf, αφου σ'ενδιαφερει, ακου αυτα, θα μεινεις αφωνος:

(σε όλα αυτά τα κομματια, στα drums o Vagelism- τα ειχε ποστάρει πριν από κανα-δυο μήνες).

Θυμηθηκα οτι τα ειχα ακουσει και εψαξα στα παλια ποστ . Enjoy!

 

http://www.box.net/shared/rjxfpibid7

http://www.box.net/shared/5zdptmjf19

http://www.box.net/shared/d7od4eeq15

 

 

Δίκιο είχες December λόγω διαβάσματος σήμερα ευκαίρησα και για λίγο και μετά σε κάνα εικοσαήμερο θα είμαι εντελώς ελεύθερος  ;D

Και o vagelism δεν πάει πίσω πολύ ωραίο παίξιμο. Συγχαρητήρια!

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο είχες December λόγω διαβάσματος σήμερα ευκαίρησα και για λίγο και μετά σε κάνα εικοσαήμερο θα είμαι εντελώς ελεύθερος  ;D

Και o vagelism δεν πάει πίσω πολύ ωραίο παίξιμο. Συγχαρητήρια!

;)

Thanx!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη ακουσα τα κομματια που ανεβασε ο φιλος και αναφερει οτι παιζεις εσυ αν ειναι ετσι τοτε εχω χασει επεισοδια .ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ''στραγαλι " τα ρουλα σου και το swing φουλ του groove μπραβο με εντυπωσιασες .Ο Ηλιας πρεπει να ειναι περηφανος για σενα .ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΑ Ελληνα Drummer .

Μου θυμισε εναν αμερικανο ντραμμερ της JAZZ BAND ΤΟΥ 6ου Αμερικανικου στολου που εδινε τακτικα συναυλιες στην Πλατεια ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ( επι δικτατοριας) και που παρακολουθουσα

τα βραδια σχολωντας απο την δουλεια σε ενα μαγαζι που δουλευα τα καλοκαιρια  και τις γιορτες γαι να εχω χαρτζηλικι .Εκει κολλησα το μικροβιο γαι να ασχοληθω με τα ντραμς τον εβλεπα τον Αμερικανο και ειχα κρεμασει το σαγονι σαν βλακας στραγαλι ο τυπος .Καλη νυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγελη ακουσα τα κομματια που ανεβασε ο φιλος και αναφερει οτι παιζεις εσυ αν ειναι ετσι τοτε εχω χασει επεισοδια .ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΠΑΙΞΙΜΟ ''στραγαλι " τα ρουλα σου και το swing φουλ του groove μπραβο με εντυπωσιασες .Ο Ηλιας πρεπει να ειναι περηφανος για σενα .ΩΡΑΙΑ ΣΥΝΟΔΕΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΑ ΓΙΑ Ελληνα Drummer .

Μου θυμισε εναν αμερικανο ντραμμερ της JAZZ BAND ΤΟΥ 6ου Αμερικανικου στολου που εδινε τακτικα συναυλιες στην Πλατεια ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ( επι δικτατοριας) και που παρακολουθουσα

τα βραδια σχολωντας απο την δουλεια σε ενα μαγαζι που δουλευα τα καλοκαιρια  και τις γιορτες γαι να εχω χαρτζηλικι .Εκει κολλησα το μικροβιο γαι να ασχοληθω με τα ντραμς τον εβλεπα τον Αμερικανο και ειχα κρεμασει το σαγονι σαν βλακας στραγαλι ο τυπος .Καλη νυχτα

wow...σε ευχαριστω φιλε Περικλη για τα ακρως τιμητικα σχολια...ειδικα απο ενα μουσικο της κλασης σου.

Να 'σαι καλα Μαεστρο

Μου εφτιαξες τη μερα..εμμ τη νυχτα! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου