Προς το περιεχόμενο

Distributors, κόστη και ποσοστά κερδών


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύω να ανεβάσω σύντομα τα κομμάτια μου στις γνωστές πλατφόρμες streaming, και ως γνωστόν, αυτή είναι η δουλειά των distributors, μιας και ένας καλλιτέχνης από μόνος του δεν μπορεί να ανεβάσει τις δημιουργίες του, πχ στο Spotify.

 

Υπάρχουν αμέτρητοι distributors, άλλοι βασισμένοι σε συνδρομές, άλλοι με πληρωμή ανά κομμάτι ή δίσκο, και άλλοι εντελώς δωρεάν.

Κάθε κατηγορία έχει τα καλά της και τα κακά της, τα οποία για μένα είναι τα παρακάτω:
 

Με συνδρομή: Φθηνή λύση, ανεβάζεις συνήθως όσα θες, και συνήθως σου δίνουν ακόμη και το 100% των εσόδων. Δυστυχώς αν σταματήσεις να πληρώσεις, όλα απενεργοποιούνται. Αυτό σημαίνει ότι τα κομμάτια σου δε θα μείνουν "για πάντα" εκεί. Υπάρχει σε αρκετά το "legacy feature" αλλά πολλοί υποστηρίζουν ότι δε δουλεύει όπως θα πρεπε.

 

Με πληρωμή: Ακριβή λύση, με λίγες επιλογές που σου δίνουν το 100% των εσόδων. Όσο μεγαλύτερο το ποσοστό, τόσο αυξάνεται και το κόστος. Το θετικό είναι ότι άπαξ και ανέβει το κομμάτι, μένει για πάντα εκεί.

 

Δωρεάν: Εύκολη λύση που ουσιαστικά σου δίνει πάντα ένα πολύ μικρό ποσοστό εσόδων.

 

Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με όλα τα παραπάνω. Εσύς τι (θα) διαλέγατε για τις δημιουργίες σας; Εγώ κλείνω προς το EmuBands, που είναι με πληρωμή και 100% των εσόδων. Τη χρησιμοποιεί η μπάντα της αδερφής μου. Η εύκολη λύση είναι η Distrokid αλλά έχω ακούσει τα χειρότερα ως προς την εξυπηρέτηση και το legacy feature που προανέφερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σκοπεύω να ανεβάσω σύντομα τα κομμάτια μου στις γνωστές πλατφόρμες streaming, και ως γνωστόν, αυτή είναι η δουλειά των distributors, μιας και ένας καλλιτέχνης από μόνος του δεν μπορεί να ανεβάσει τις δημιουργίες του, πχ στο Spotify.

Δεν το ήξερα αυτό. Φίλος μου πιανίστας ξέρω ότι έχει ανεβάσει τη δουλειά του με προσωπική μόνο ενασχόληση, ούτε distributors ούτε τίποτε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν το ήξερα αυτό. Φίλος μου πιανίστας ξέρω ότι έχει ανεβάσει τη δουλειά του με προσωπική μόνο ενασχόληση, ούτε distributors ούτε τίποτε.

 

Όσο το χω ψάξει, δεν έχω βρει τρόπο να ανεβάσω στο Spotify. Θα ήθελα να μάθω το πώς τα κατάφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σκοπεύω να ανεβάσω σύντομα τα κομμάτια μου στις γνωστές πλατφόρμες streaming, και ως γνωστόν, αυτή είναι η δουλειά των distributors, μιας και ένας καλλιτέχνης από μόνος του δεν μπορεί να ανεβάσει τις δημιουργίες του, πχ στο Spotify.

 

άλλος για το ...εκατομύριο....

 

πες μου που μένεις να έρθω να σταθώ στο πεζοδρόμιό σου με καπέλο...

 

(μα καλά, εδώ μας λέγανε ότι το spotify είναι αγνό και υπέρ των καλλιτεχνών και όλα πάνε στην τσέπη του καλλιτέχνου....ΔΕΝ είναι έτσι? και εδώ μεσάζοντες? στην Λαχαναγορά του Ρέντη είμαστε?

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μα καλά, εδώ μας λέγανε ότι το spotify είναι αγνό και υπέρ των καλλιτεχνών και όλα πάνε στην τσέπη του καλλιτέχνου....

Όχι, κανείς δεν έχει γράψει ποτέ κάτι τέτοιο.

 

41 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Θα ήθελα να μάθω το πώς τα κατάφερε.

Θα τον ρωτήσω, σήμερα ή αύριο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με EmuBands και αν και γενικά είμαι ικανοποιημένος, το θεωρώ λίγο ακριβό. Ανέβασα το 2014 οπότε πλέον έχω αποσβέσει, αλλά πήρε χρόνια.
Στα αρνητικά τους βάζω ότι το σάητ τους δε μου φαίνεται ιδιαίτερα user friendly. Επίσης έχουν ένα περίεργο τρόπο που πρέπει να κόβεις invoices για να πληρώνεσαι - περιπλέκει κάπως τα λογιστικά μου. 
Από άποψη εξυπηρέτησης πελατών, για ένα ticket που άνοιξα την περασμένη εβδομάδα χρειάστηκαν τέσσερις μέρες να μου απαντήσουν. Δεν το λέω σαν πολύ ή λίγο, απλά το αναφέρω ως γεγονός.

  • Ευχαριστώ 1

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μα καλά, εδώ μας λέγανε ότι το spotify είναι αγνό και υπέρ των καλλιτεχνών και όλα πάνε στην τσέπη του καλλιτέχνου....ΔΕΝ είναι έτσι? και εδώ μεσάζοντες? στην Λαχαναγορά του Ρέντη είμαστε?

 

Το Spotify δεν "φταίει" ακριβώς. Οκ δε σε αφήνει να ανεβάσεις, αλλά (υποτίθεται πως) μέσω των distributors γίνεται πιο σωστά η δουλειά όσον αφορά τον έλεγχο των δικαιωμάτων και την αναδιανομή των royalties.

 

@WrTsXxxΕυχαριστώ για το input. Αυτό με τα λογιστικά μου φαίνεται κάπως λογικό, γιατί τα έσοδα από royalties έχουν ειδική φορολογία 20% στην Ελλάδα (και σε κάθε χώρα κάτι άλλο φαντάζομαι). Χρειάζεται να τα βάζεις σε συγκεκριμένη κατηγορία εσόδων, οπότε νομίζω βγάζει νόημα.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά μια χαρά μου φαίνεται το distrokid. 20€/χρόνο, ανεβάζεις όσα κομμάτια θες χωρίς άλλη χρέωση και στην εξυπηρέτηση 2 φορές που την χρειάστηκα όλα πήγαν καλά. Ποσοστό από τα όποια έσοδα δεν κρατάει.

 

Υπόψιν αν θες να ανέβει η κυκλοφορία συγκεκριμένη ημερομηνία σε όλες τις πλατφόρμες ταυτόχρονα είσαι για την συνδρομή με τα 35€/χρόνο. 

 

Για το Legacy δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τρεις γνωστες πλατφορμες ειναι το CD Baby, Distrokid, Orchard. Εγω προτιμησα το CD Baby γιατι ενα αλμπουμ κοστιζει περιπου 50 ευρω (καμμια 75 αν βγαλεις και 2-3 singles). Μπορεις να δεις τους ορους χρησης αναλυτικα στα σαιτ του καθενος.

 

Αν παντως κανεις digital πωλησεις, το μοναδικο σαιτ που συμφερει ειναι το Bandcamp, που ειναι τελειως ξεχωριστο απο τις αλλες ψηφιακες πλατφορμες. Ανεβαζεις δηλαδη τη μουσικη σου μεσω οποιου επιλεξεις στις 150+ πλατφορμες που υπαρχουν, και μετα ανεβαζεις ο ιδιος και διαχειριζεσαι το λογαριασμο σου στο bandcamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alter είπε

Αν παντως κανεις digital πωλησεις, το μοναδικο σαιτ που συμφερει ειναι το Bandcamp, που ειναι τελειως ξεχωριστο απο τις αλλες ψηφιακες πλατφορμες. Ανεβαζεις δηλαδη τη μουσικη σου μεσω οποιου επιλεξεις στις 150+ πλατφορμες που υπαρχουν, και μετα ανεβαζεις ο ιδιος και διαχειριζεσαι το λογαριασμο σου στο bandcamp.

 

Δυστυχώς το Bandcamp είναι χρήσιμο μόνο αν έχεις ήδη ένα κοινό να σε ακολουθεί, δεν είναι του streaming. Έχω bandcamp και έχω πουλήσει 2 "δίσκους" εδώ και 3 χρόνια. Δε δημιουργεί καθόλου traffic, και δεν υπάρχουν royalties, ούτε διαχείριση/έλεγχος δικαιωμάτων. Σαν πλατφόρμα όμως είναι πολύ ωραία, μου αρέσει πολύ και έχει πολλές ελευθερίες.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου