Προς το περιεχόμενο

Distributors, κόστη και ποσοστά κερδών


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Pavloz είπε

Μια χαζή ερώτηση...ο σκοπός είνα η διανομή μόνο ή και το οικονομικό κέρδος παράλληλα;

 

Ουσιαστικός σκοπός είναι η παρουσία σε όλες τις γνωστές πλατφόρμες. Το κέρδος είναι δευτερεύον γιατί ξέρω ότι με το traffic που έχω αυτή τη στιγμή θα είναι κυριολεκτικά μηδαμινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Ουσιαστικός σκοπός είναι η παρουσία σε όλες τις γνωστές πλατφόρμες. Το κέρδος είναι δευτερεύον γιατί ξέρω ότι με το traffic που έχω αυτή τη στιγμή θα είναι κυριολεκτικά μηδαμινό.

η παρουσία αυτή και μόνο θεωρείς ότι εγγυάται streaming numbers?

τελικά εκτός από το να μπαίνουν στη μέση οι διανομείς (κάτι που προϋποθέτει/επιβάλλει) το spotify προσφέρουν κάτι? 

εγω με το φτωχό μου μυαλό δεν βλέπω πάντως κάτι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Alex Raptakis said:

 

Ουσιαστικός σκοπός είναι η παρουσία σε όλες τις γνωστές πλατφόρμες. Το κέρδος είναι δευτερεύον γιατί ξέρω ότι με το traffic που έχω αυτή τη στιγμή θα είναι κυριολεκτικά μηδαμινό.

Από bandcamp plays vs buys/downloads...
image.png.08e7735ebe5c1f92db9991b48f7ab725.png
image.png.956774358fb7521d0b9eb176dee1ceec.png
8 κομμάτια άλμπουμ, ανεβασμένο Φεβ. 2017 (πριν 5 χρόνια) στο bandcamp. Η τιμή είναι "name your price".
Τα "plays" είναι πολύ περισσότερα γιατί είναι ολόκληρο και στο ΥΤ (με τα σχετικά link εκατέρωθεν). Και φυσικά έπεσε προμοτάρισμα (χωρίς μεσάζοντες) στο FB για μήνες (μου έφυγε το χέρι να στέλνω με pm το link). Το ξέραμε ότι δε θα βγάλουμε λεφτά, απλά θέλαμε να ακουστεί η δουλειά.
@Yannis Methenitisέχει πολύ δίκιο για τα 4 σημεία που ανέφερε. Αν έχεις σκοπό να το κάνεις μόνος σου, θα πρέπει να ξοδέψεις πάρα πολύ χρόνο. Διαφορετικά πληρώνεις τους "παπατζήδες" και τους ασθενείς με "influenca"....έστω κι αν είναι μόνο για τη διανομή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pavloz βρε για παρουσία μίλησα, όχι για φήμη ή κέρδος. Μου χουν ζητήσει αρκετοί να ανεβάσω τα κομμάτια μου στο Spotify, και πιστεύω ότι "δείχνεις" πιο επαγγελματίας όταν απλα υπάρχεις στις πλατφόρμες. Δε με νοιάζουν καθόλου τα νουμερα. Επίσης ξαναλέω, Bandcamp έχω ήδη και έχω κάνει ΤΡΕΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :P

 

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

η παρουσία αυτή και μόνο θεωρείς ότι εγγυάται streaming numbers?

Ούτε καν. Άντε αν μπεις σε καμία playlist ίσως κάτι πάρεις, αλλά θέλει λίγο κυνήγι αυτό.

 

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Τελικά εκτός από το να μπαίνουν στη μέση οι διανομείς (κάτι που προϋποθέτει/επιβάλλει) το spotify προσφέρουν κάτι? 

Ναι, οι διανομείς διαχειρίζονται όλα όσα έχουν να κάνουν με τα δικαιώματα, τουλάχιστον στον ψηφιακό χώρο του streaming. Τα σημαντικότερα είναι οι παραβιάσεις, πχ αν κάποιος χρησιμοποιήσει ένα κομμάτι σου σε ένα βίντεο, το λεγόμενο copyright strike, και φυσικά αν γίνει κάποιο cover, live κτλ, και δημoσιευτεί σε αντίστοιχες πλατφόρμες, ως συνθέτης του original συνεχίζεις να έχεις royalties.

 

Δεν ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ πως λειτουργεί, και με πιάνει ένας πονοκέφαλος όσο το σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Alex Raptakis said:

@Pavloz βρε για παρουσία μίλησα, όχι για φήμη ή κέρδος. Μου χουν ζητήσει αρκετοί να ανεβάσω τα κομμάτια μου στο Spotify, και πιστεύω ότι "δείχνεις" πιο επαγγελματίας όταν απλα υπάρχεις στις πλατφόρμες. Δε με νοιάζουν καθόλου τα νουμερα. Επίσης ξαναλέω, Bandcamp έχω ήδη και έχω κάνει ΤΡΕΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ :P

Ε τι συζητάμε τότε;...από το bandcamp δεν θα φύγει (τουλάχιστον με αυτά που ισχύουν σήμερα).
Αυτά τα "πιο επαγγελματίας" από τα "σπετζοφάι" και τα "κλαιν μαιν" δε νομίζω ότι ενδιαφέρουν κανέναν που θέλει απλά να ακούσει. Κούμπωσε και στο ΥΤ και τελείωσες. Αν πιστεύεις πως θα σε ακούσουν περισσότεροι επειδή είσαι σε περισσότερες "πιάτσες" νομίζω ότι απατάσαι...αλλά πάλι αυτό είναι κάτι που πιστεύω εγώ και δε σημαίνει ότι εγώ έχω δίκιο και εσύ άδικο.
Μου χουν ζητήσει αρκετοί να ανεβάσω τα κομμάτια μου στο Spotify
Περισσότεροι από αυτούς που σε έχουν ακούσει στο BC;
Επίσης στο bandcamp έχεις δει ποτέ τα plays και από που έχουν γίνει redirected; Τα έχεις και πουθενά αλλού για "κράχτη" με link στο BC;
Φυσικά περί ορέξεως...εγώ απλά θυμίζω την "τζαμπέ" ιδέα...η οποία ΔΕΝ υποστηρίζει τα cover...

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Ε τι συζητάμε τότε;...από το bandcamp δεν θα φύγει (τουλάχιστον με αυτά που ισχύουν σήμερα).

 

κακά τα ψέμματα

έξω στην πιάτσα των καθημερινών ανθρώπων το bandcamp και το soundcloud είναι άγνωστες λέξεις.

Βάζω λινκ στο fb και δεν το πατάνε γιατί...δεν ξέρουν καν τι είναι.

και στο spotify να είσαι μέσα σε μενού άντε να σε βρει ο άλλος αν δεν είσαι στα προτεινόμενα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

έξω στην πιάτσα των καθημερινών ανθρώπων το bandcamp και το soundcloud είναι άγνωστες λέξεις.


Αυτό ακριβώς. Όλα μου τα links τα έχω μαζεμένα έτσι, το bandcamp μου έχει μηδαμινό traffic, κυριολεκτικά.

 

41 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Μου χουν ζητήσει αρκετοί να ανεβάσω τα κομμάτια μου στο Spotify
Περισσότεροι από αυτούς που σε έχουν ακούσει στο BC;

Ναι καλέ, δεκάδες άτομα, ενώ το bandcamp πραγματικά δε το ξέρουν. Όπως και να το κάνεις, το Spotify είναι mainstream με όλη την ένοια της λέξης. Αντίθετα, το bandcamp δε το ξέρουν ακόμα και άτομα που ασχολούνται λίγο παραπάνω με τη μουσική. Είναι πιο ψαγμένο, πιο 'indie' που λένε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Βάζω λινκ στο fb και δεν το πατάνε γιατί...δεν ξέρουν καν τι είναι.

Έχεις μπλέξει με μπούμερ, μόνη λύση το σπετζοφάι. 

 

spetzofy.jpg

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, harilatron είπε

Έχεις μπλέξει με μπούμερ, 

ναι, ναι....

έχω μπλέξει γενικώς θα έλεγα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επειδή έβγαλα δύο άλμπουμς το 2022 το έψαξα αρκετά το θέμα.

 

Καταρχήν δεν υπάρχει κανείς λόγος να ψάχνει κανείς να ανεβάσει τη μουσική του σε σάιτ ο ίδιος. Σαν το Spotify υπάρχουν ένα σωρό άλλα (apple music, Amazon, tidal, .. το CD Baby σου ανεβάζει τη μουσική σε 150+ sites, φτιάχνει τα προφίλ σου κτλ, δεν γίνεται να τα κάνεις αυτά μόνος).

 

Η διαδικασία είναι η εξής:

Διαλέγεις ένα music distribution service ανάλογα πως θέλεις να πληρώνεις. Εγώ προτιμώ το CD Baby γιατί δίνεις 50 ευρώ και η μουσική σου ανεβαίνει παντού και μένει εκεί για πάντα (κρατούν 9% από τα streaming royalties, 9% από 0 ίσον 0   :) ). Ενώ σε άλλα πρέπει να πληρώνεις κάθε χρόνο. Μετά τα κάνουν όλα αυτοί, και η μουσική σου ανεβαίνει παντού.

 

Έστω και χωρίς ακόλουθους στο Bamdcamp, μπορείς να στέλνεις εκεί οποιονδήποτε θέλει να αγοράσει το άλμπουμ σου. Σε συνδρομές τύπου Apple music, Spotify κτλ δεν αγοράζει κανείς ποτέ, ξέρω μουσικούς με πολλές εκατοντάδες χιλιάδες streams που δεν έχουν πουλήσει ούτε 10 άλμπουμ έτσι. 

 

Εγώ δεν είδα λόγο να αναθέσω σε music distribution services να συλλέγουν royalties, καθώς το πληρώνεις. Αυτή τη δουλειά την κάνουν η Bmi έξω, οι αντίστοιχες εταιρείες εδώ Εδέμ, Απόλλων κτλ αν γραφτείς. 

 

Αν έχει διασκευές το άλμπουμ είναι πιο περίπλοκο, καθώς χρειάζεσαι άδειες. Αυτό δεν το ξέρω λεπτομερώς γιατί τα δικά μου ήταν όλα original. 

 

Και βέβαια άλλο royalties, άλλο πνευματικά δικαιώματα. Αυτά είναι πάντα 100% δικά σου όταν κυκλοφορείς μουσική έτσι.

 

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου