Προς το περιεχόμενο

Fender Jazz bass '89 Longhorn ( Bone Bass)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Το θέμα θα αφορά περισσότερο τους μπασίστες, αλλά εννοείται οτι απόψεις καλοδεχούμενες απο όπου και άν έρχονται.

Προ ημερών φίλος μου δάνεισε ένα μπασάκι που το είχε παροπλισμένο, και ανέλαβα να το ζωντανέψω λίγο για να το ακούσω.

Πρόκειται για ενα Jazz bass American standard του '89, το επιλεγόμενο Longhorn ή και Bone Bass. Ο λόγος για τα παρατσούκλια του είναι η σχεδίαση του άνω μέρους του σώματος, το κέρατο είναι μακρύτερο απο τα συνηθισμένα, και το μπράτσο έχει 22 τάστα.

Μανίκι maple με rosewood ταστιέρα, και το tone control έχει στοπ στην μέση, και είναι δύο κατευθυνσεων, προς τα πίσω κόβει πρίμα, ενώ προς τα εμπρός δίνει πρίμα και κόβει μπάσα, ενώ δέν είναι active.

Το συγκεκριμένο μοντέλο κυκλοφόρησε απο το 89 ως το 94.

Ο ήχος του είναι στάνταρντ jazz bass, με την μόνη διαφορά στο tone control όπως είπα και προηγουμένως.

Μου άρεσε  ;D

 

Άν κάποιος ξέρει περισσότερα πράγματα γι αυτό και θέλει να συνεισφέρει την γνώμη του θέλω πολύ να το ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μπάσο που σχεδιάστηκε από τον George Blanda ήταν ένας από τους μακρυνούς προγόνους (μαζί με το Jazz Bass Plus) του American Deluxe Jazz Bass της περιόδου 1995-2009.

 

Υπήρχε επίσης ένα άλλο μπάσο, το Precision Bass Plus ("Boner P-Bass"), το οποίο είχε τα ίδια χαρακτηριστικά με το Boner J-Bass, με μόνη διαφορά ένα σετ μαγνητών Lace Sensor, ένας τριθέσιος επιλογέας, master volume, διακόπτης series/parallel για τον μπροστινό μαγνήτη, master TBX tone και ένας καβαλάρης Schaller Elite με fine tuners.

 

7968983_20.jpeg

 

Σε αντίθεση με το Boner Jazz, το Boner Precision ήταν διαθέσιμο και σε έκδοση maple neck.

 

Και τα δύο μπάσα κυκλοφόρησαν το 1989.  Η παραγωγή τους σταμάτησε το 1993.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχημούλικα, ενώ τα προηγούμενα deluxe είναι αρκετά αρμονικά σαν σχέδια.

Τουλάχιστον αυτοί οι... δύο πόντοι κάνουν διαφορά στο... ζύγισμα ή περισσότερο

ρόλο παίζει το να ξέρεις να το χειρίζεσαι? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσχημούλικα, ενώ τα προηγούμενα deluxe είναι αρκετά αρμονικά σαν σχέδια.

Τουλάχιστον αυτοί οι... δύο πόντοι κάνουν διαφορά στο... ζύγισμα ή περισσότερο

ρόλο παίζει το να ξέρεις να το χειρίζεσαι? :D

 

πονηρό αγόρι  ;) αλλά άμα το μπάσο το λένε boner, εσύ φταις να πάει εκεί το μυαλό σου;  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Precision Plus (Boner) που ξέρω, να πω ότι για λίγο που το είχα πιάσει, ήταν ένα ωραίο μπάσο. Έχει και P & J, ωραία (αλλά μάλλον υπερβολική) γέφυρα (που ακόμα και αν αφαιρέσεις τα fine tuners παραμένει κουρδισμένη), βολικό μπράτσο (με 22 τάστα εξ ου  -ίσως - και το μακρύ κέρατο).

Οι Lace είναι λίγο hifi αλλά δεν με χάλασαν αν και λένε ότι οι Bartolinis το απογειώνουν.

Το κέρατο σε ξενίζει λίγο στην αρχή αλλά μάλλον το συνηθίζεις.

Εγώ δεν είχα τον χρόνο για κάτι τέτοιο. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νά και μια ενδιαφέρουσα άποψη!

Το κέρατο συνηθίζεται με τον καιρό  ;D ;D ;D

Αυτό που δέν συνηθίζεται, είναι το spacing στις χορδές, 21mm είναι πολλά...

Η γέφυρα δέν είναι και οτι το καλύτερο σε τούτο εδώ, άν ήταν δικό μου θα άλλαζε οπωσδήποτε, με μία με στενότερο cpacing και λίγο περισσότερη μάζα.

Οι μαγνήτες δόξα τω Θεώ δέν είναι Lace Sensors, αλλά κανονικότατοι Fender alnico V.

 

Με το sustain πάντως δέν έχει κανένα θέμα, αλλά η ντό στο πέμπτο τάστο της G χορδής έχει ένα θεματάκι με την διάρκεια... Dead spot.

Μάλλον σάν να αλλάζει γρήγορα απο κανονική νότα στην αρμονική της. Την συγκεκριμένη νότα έχω παρατηρήσει να έχει ανάλογη συμπεριφορά σε αρκετά "φτηνά" μπάσα, και μου έκανε εντύπωση που το βρήκα και εδώ. Ίσως με αλλαγή γέφυρας να αλλάξει συμπεριφορά.

Σκέφτομαι να πω του φίλου μου να μου το πουλήσει, αλλά μετά θα πρέπει να μάθω πάλι να παίζω με 4άρι...

Δέν με χαλάει, το έπαιξα προχτές στο jam night, αλλά συνέχεια ψάχνω την Β επάνω.

Συνήθειες χρόνων βλέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου