Προς το περιεχόμενο

Shielding....


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να κανω θωρακιση στην κιθαρα μου!ειναι μια cort x-6 με humbuckers! αν και humbuckers, βγαζει θορυβο, οχι σε τραγικα επιπεδα αλλα..... δεν ξερω ισως πρεπει να ξανακανω το wiring μηπως φταιει τιποτα απο κει και απο την γειωση! Σιγουρα παιζουν ρολο αλλες συσκευες που μπορει να υπαρχουν κοντα,η θεση που παιζεις συμφωνα με τον ενισχυτη κλπ κλπ..... Θα δω βελτιωση στον θορυβο?αξιζει ολη η διαδικασια ή φασαρια για το τιποτα....??? Αν τελικα το κανω να βαλω σπρευ γραφιτη ή χαλκοταινιες? να κανω μονο στον χωρο για τα ηλεκτρικα απο πισω ή και γυρω απο τους μαγνητες?θα ηθελα και καποιες συμβουλες για το shielding...... Thanks....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες, τσέκαρε το wiring πρώτα (ή δες και πες μας τη συνδεσμολογία).

 

Πες μας όμως περισσότερα για το τι είδους θόρυβο ακούς και σε τι συνθήκες, μπορεί να παίζει κάτι άλλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wiring σιγουρα θα το ξανακοιταξω! ο θορυβος ειναι σαν αυτον που κανουν οι  μονοι μαγνητες αλλα σε λιγοτερο βαθμο! παντως χωρις το noise gate της tonelab ακουγεται πολυ.....οταν πιανεις τις χορδες μειωνεται πολυ!μαλλον ειναι προβλημα γειωσης,αλλα δεν ξερω ΤΙ αλλο να κανω!! το εχω ξανα δει το wiring  αλλα δεν αλλαξε τιποτα...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπιτι σου, ή οπου τεσπα εχεις θορυβο, εχει κακη γειωση. Το χω ψαξει πολυ με το μπασο μου μεχρι που πηγα σε κανα δυο αλλους χωρους και σταματησαν ολα μαγικα! Κατ εμε τζαμπα κοπος το shielding, ειδικα με humbuckers. Αν θες να ριξεις λεφτα στο οργανο αλλαξε ολα τα ηλεκτρικα με καλυτερα pots κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε στουντιο που παω ειναι τραγικα μειωμενος ο θορυβος..........ισως να φταιει και καμια γειωση του ενισχυτη αλλα δεν ξερω πως να το ελεγξω αυτο... τα ηλεκτρικα ειναι ολα αλλαγμενα.....

......ΑΛΛΑ.....τωρα που το ξανασκεφτομαι....η αλλη μου η κιθαρα που ειναι στυλ stratocaster, εχει σπρευ γραφιτη, εχω αλλαξει ΟΛΑ τα ηλεκτρικα οπως και στην αλλη που λεω, εχω πανω εναν διπλο σε μεγεθος μονου seymour duncan και ΔΕΝ βγαζει καθολου θορυβο......με τα ιδια μηχανηματα και τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις.....γι αυτο λεω να κανω θωρακιση μηπως και βελτιωθει τιποτα...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου