Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με UX2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πρόσφατα σχετικά, έγινα κάτοχος της UX2 line 6 usb port...

Κάρτα ήχου...

 

Άρχισα να τη δουλέυω για να εξοικιοθώ με τα προγράμματα και την γενική εικόνα μιας και δεν έχω ποτέ μου δουλέψει σε κάτι τέτοιο...

Το πρόβλημα μου εδώ και μία βδομάδα είναι ότι συνδέομαι... ανοίγω το pod farm (γνωστή εφαρμογή που έρχεται πακέτο με την κάρτα) και έχω τον ήχο της κιθάρας μου... το ΠΡΟΒΛΗΜΑ είναι ότι έχω διακοπές και επαναλήψεις σαν echo σε κάποιες στιγμές... (όσο περνάει η ώρα αυξάνεται η συχνότητα)

Έστειλα email στην μαμα εταιρεία αλλά δεν πήρα απάντηση ακόμα... Τί μπορεί να φταίει?

ΟΧΙ η κιθάρα αφου και η πεταλιέρα μου (που την έβαλα να παίζει ντραμ)

αλλά και τα μικρόφωνα παθαίνουν το ίδιο

(3 απο τις 4 εισόδους δλδ)

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εγκατέστησες πρόσφατα κάποιο πρόγραμμα που τρέχει στο backround και απασχολεί τη cpu σου?

 

Ναι αλλά το κλείνω εκείνη την ώρα μιας και το χω συνήθεια όταν τρέχω παρόμοια προγράμματα... ανέβασα το buffer αλλά έχω μια μικρή (και λίγο εκνευριστική καθυστέριση)

διπλοπήρυνο 2,00gh έχω με 4G μνήμη... καλά δεν είναι για το πρόγραμμα? μήπως κάνω κάτι άλλο..? διεργασίες ίσως? (δεν τα ξέρω και καλά τα win 7)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρά είναι το μηχάνημα σου.Εμένα έτρεχε άψογα σε μονοπύρηνο athlon 64 2.0Gh με 2G ram.Aλλού είναι το πρόβλημα. ??? ???

Εχω Φ-εντερικές διαταραχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εγκατέστησες πρόσφατα κάποια εφαρμογή που να άλλαξε τη συμπεριφορά του driver της UX2 ή μήπως κάτι άλλο απασχολεί τη CPU ή κάποια συσκευή υπεραπασχολεί το δίαυλο USB; Μήπως έχεις την UX2 συνδεδεμένη πάνω σε USB hub και όχι κατευθείαν πάνω σε δικιά της USB θύρα;

 

Επίσης πάτα control+alt+delete για να ανοίξεις τη διαχείριση εργασιών. Στις διεργασίες δες αν υπάρχουν εφαρμογές/διεργασίες που δεν χρειάζεται να τρέχουν και τερμάτισέ τες, αλλά πρόσεχε μην τερματίσεις κάποια που να είναι κρίσιμη για τη λειτουργία των windows.

 

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να κάνεις όταν δουλεύεις με εφαρμογές ήχου (όπως κάποια εφαρμογή DAW, VSTs κλπ) είναι να φροντίζεις να κλείνεις δίκτυο, antivirus. antispyware και λοιπές εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο και ξοδεύουν πόρους του συστήματος (CPU και RAM). Επίσης βρες μια ρύθμιση του buffer που να σου δίνει σχετικά χαμηλή latency χωρίς να γονατίζει τον υπολογιστή σου. Συνήθως τιμές από 256 μέχρι 512 samples δίνουν αξιοπρεπή απόδοση στα 24bit/44.1kHz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εγκατέστησες πρόσφατα κάποια εφαρμογή που να άλλαξε τη συμπεριφορά του driver της UX2 ή μήπως κάτι άλλο απασχολεί τη CPU ή κάποια συσκευή υπεραπασχολεί το δίαυλο USB; Μήπως έχεις την UX2 συνδεδεμένη πάνω σε USB hub και όχι κατευθείαν πάνω σε δικιά της USB θύρα;

 

Επίσης πάτα control+alt+delete για να ανοίξεις τη διαχείριση εργασιών. Στις διεργασίες δες αν υπάρχουν εφαρμογές/διεργασίες που δεν χρειάζεται να τρέχουν και τερμάτισέ τες, αλλά πρόσεχε μην τερματίσεις κάποια που να είναι κρίσιμη για τη λειτουργία των windows.

 

Επίσης, κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να κάνεις όταν δουλεύεις με εφαρμογές ήχου (όπως κάποια εφαρμογή DAW, VSTs κλπ) είναι να φροντίζεις να κλείνεις δίκτυο, antivirus. antispyware και λοιπές εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο και ξοδεύουν πόρους του συστήματος (CPU και RAM). Επίσης βρες μια ρύθμιση του buffer που να σου δίνει σχετικά χαμηλή latency χωρίς να γονατίζει τον υπολογιστή σου. Συνήθως τιμές από 256 μέχρι 512 samples δίνουν αξιοπρεπή απόδοση στα 24bit/44.1kHz.

 

 

Μάλλον έχει να κάνει με το antivirus γιατί έχω PANDA (σχετικά βαρύ) και έχω εντοπίσει και κάποια σφάλματα με ένα προεγκατεστημένο λογισμικό της acer...

Θα το δοκιμάσω σύντομα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου