Προς το περιεχόμενο

Ταστιερα απο ebonized rosewood


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στη παρεα.Κοιτωντας καποια κιθαρα ειδα οτι οι ταστιερα ειναι απο ebonized rosewood. Τι υλικο ειναι αυτο μπορει καποιος να βοηθησει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα Guru SF  ;D θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε κάτι; Κάποιες κιθάρες που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς, παρότι υποτίθεται ότι είναι με έβενο, στο χέρι δεν μου είναι τόσο ευχάριστες όσο κάποιες άλλες, κολλάνε κάπως όπως το rosewood. Υπάρχει περίπτωση να είναι ebonized και να μην το αναφέρουν ξεκάθαρα, ή μπορεί να είναι η ποιότητα του έβενου πιο χαμηλή  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The only way to tell a real ebony fretboard from a properly dyed one is by looking at the pores. Real ebony will be 99.99% free of any visible pores, all other woods will have their usual grain structure but still be pitch black.

 

Luthiers have been using black leather dyes to make ebony fretboards perfectly uniform for literally hundreds of years (most ebony has streaks). Only in recent decades have manufacturers started "ebonizing" fretboards of rosewood or other cheaper woods to get the same color for less price /easier workability.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέγα Guru SF  ;D θα μπορούσες να μου απαντήσεις σε κάτι; Κάποιες κιθάρες που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς, παρότι υποτίθεται ότι είναι με έβενο, στο χέρι δεν μου είναι τόσο ευχάριστες όσο κάποιες άλλες, κολλάνε κάπως όπως το rosewood. Υπάρχει περίπτωση να είναι ebonized και να μην το αναφέρουν ξεκάθαρα, ή μπορεί να είναι η ποιότητα του έβενου πιο χαμηλή  ???  ???

 

Υπάρχουν ποιότητες εβένου (και ποικιλίες αυτού ουκ ολίγες) και λιγώτερο από 5% απ'αυτά που βλέπεις σε ταστιέρες έχουν το πραγματικό χρώμα.  ;) Με λίγα λόγια, ακόμα και τον έβενο τον βάφουν... μαύρο. Πιθανότατα η ποιότητα της... βαφής είναι που σε χαλάει.

 

Μπες στη Warmoth για να δεις πραγματικά υποδείγματα διαφορών ποικιλιών εβένου και πως μοιάζουν.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks guys!

 

Α, και μια τελευταία ερώτηση: Πως νομίζετε ότι επηρεάζει τον ήχο το ξύλ... [ θόρυβος από πέτρες, ξύλα, μολότοφ και βόμβες υδρογόνου που πέφτουν στο κεφάλι του manosx ]

 

  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και μια τελευταία ερώτηση: Πως νομίζετε ότι επηρεάζει τον ήχο το ξύλ... [ θόρυβος από πέτρες, ξύλα, μολότοφ και βόμβες υδρογόνου που πέφτουν στο κεφάλι του manosx ]

 

  ;D  ;D  ;D

 

Κάθε άλλο.

 

Για ακουστικές κιθάρες ξέρουμε ήδη ότι ο έβενος είναι από τις πρώτες επιλογές. Το ίδιο ισχύει και για jazz boxes αλλά και για κιθάρες που διαθέτουν εξαφωνικό μαγνήτη για οδήγηση guitar synth. Και στις δύο τελευταίες περιπτώσεις, ο λόγος είναι πως ο έβενος δίνει μια πολύ καθαρή fundamental νότα, που "μεταφράζεται" όπως πρέπει είτε από το σκάφος είτε από τον hex μαγνήτη.

 

Οπότε τουλάχιστον σ'αυτές τις περιπτώσεις, ο έβενος μετράει.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου