Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις: Αγορά e-drums (new or used?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδες δεν σας λεω οτι θα πρεπει να το παρετε οσο το πουλαει... Ισα ισα κ εγω γ αυτο προτιμω κατι καινουριο. Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα. Δικο του ειναι οσο θελει θα το δωσει. Ασε που με τη κριση αν τον παρεις ενα τηλ κ του πεις οτι εχεις τα μισα ζεστα στο χερι να δεις τι καλα που θα το δωσει. Πολλες φορες αλλωστε καποιος που πουλαει κατι το βαζει σε μεγαλυτερη τιμη για να ερθει στη λογικη μετα απο παζαρι... Ετσι δουλευουν αυτα. Λες πχ κανει 300 θα το βαλω 400 ετσι ωστε με τα παζαρια να πεσω στα 300.... Τι αισχροκερδεια κ τι  ιστοριες λετε?

 

Aκόμα μία φορα..Αυτό που περιγραφεις λεγεται νόμος της προσφορας και της ζητησης...(γινομαι σπαστικός) ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Jimskeet και όλοι οι υπόλοιπο συνέλθετε... ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ!!! Δεν είναι αυτό ο λόγος ύπαρξης του thread. Ο λόγος είναι, μια σκέψη που έκανα σχετικά με μεταχειριμένα ηλεκτρονικά drums και την αισχροκέρδια που υπάρχει σε αγγελίες τόσο στο noiz.gr όσο και αλλού... Όπως ανέφερε φίλος παραπάνω, η αισχροκέρδια αυτή είναι που έχει κάνει πολλές αγγελίες Vintage εδω μέσα.

 

 

 

Ειναι απολυτα λογικο ρε nkod να συμβαινει αυτό..Τα ηλεκτρονικα τυμπανα πια τα χαλβαδιαζουν όλοι, γιατί δεν είναι και πολλοί αυτοι που έχουν την πολυτελεια δικού τους studio ωστε να αγοράσουν ακουστικα τυμπανα..Όταν υπάρχει τόσο μεγάλη ζητηση, υπάρχει και το φαινόμενο της αισχροκέρδιας..Εξαλου δες γύρω σου σε καθημερινή βάση(π.χ.supermarket),

σε οτιδηποτε αγοραπωλησια, το φαινομενο της αισχροκερδιας υφίσταται παντού.

Τωρα αμα κάποιος πουλαει παραπανω απο τιμη καινουριου ή ακόμα και σε τιμη καινούριου,

θελει να βγαλει απο την μυγα ξιγκι.

Οποιαδηποτε τιμη απο 20%-50% φτηνοτερα απο καινούριο, είναι λογική και οτιδηποτε κατω απο το 50% της τιμης του καινούριου είναι σκοτωμα..

Τωρα για disconinued μοντελα, εφοσον δεν υπάρχει συγκριση με καινούριο απο αποψη τιμης, υφισταται η συγκριση δυνατοτητων του καθε σετ..

Π.χ.Μια rolant td-10(Discontinued 10ετιας), για εμενα προσωπικά είναι ανωτερη απο μια td4(που κυκλοφορει εδω και 2-3 χρονια)..

Τωρα η αποψη σου ότι ολα είναι ηλεκτρονικα δεν αξιζουν επειδη χαλανε είναι απολυτη..

Με το σκεπτικο αυτό όλες οι ηλ.κιθαρες, ενισχυτες, πεταλακια, καρτες ηχου και λοιπα θα πρεπει να σκοτωνονται κατω απο 50% της αρχικης τιμης μίας καινούριας..

Η τεχνολογια των ηλεκτρονικων τυμπανων είναι πολύ απλή, ενας πιεζοηλεκτρικος αισθητηρας είναι(trigger), που μετατρεπει το σημα σε ψηφιακο..Το πόσο καλά όμως ανταποκρινεται αυτός ο πιεζοηλεκτρικός είναι ζητημα πολλων παραγοντων...κατασκευη του pad,ευαισθησια της κεφαλης(δυνατότητες) κτλ κτλ..

Σιγουρα τα ηλεκτρονικα τυμπανα τα τελευταια χρόνια έχουν γινει περισσότερο προσιτα στο κοσμακη.

Απο εκει και περα υπάρχει και κόσμος, που δεν καταλαβαινει ότι παρόλο που γινανε προσιτα δεν παιρνεις ηλεκτρονικα τυμπανα με 100 ευρω την σημερον ημέρα.(ίσως σε 10 χρόνια απο τωρα, οσοι παλιοι πληρωσανε μία περιουσια την προηγουμενη 10ετια για ηλεκτρονικο σετ, καταλαβαινουν τι λέω).

Απο την μία κυριαρχει η νοοτροπία της αισχροκερδιας και απο την άλλη η νοοτροπία του τζαμπατζη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα η αποψη σου ότι ολα είναι ηλεκτρονικα δεν αξιζουν επειδη χαλανε είναι απολυτη..

Με το σκεπτικο αυτό όλες οι ηλ.κιθαρες, ενισχυτες, πεταλακια και λοιπα θα πρεπει να σκοτωνονται κατω απο 50% της αρχικης τιμης μίας καινούριας..

Βλέπεις που είσαι λάθος;;; Δεν είναι απόλυτη η άποψη μου.. Μίλησα ξεκάθαρα. Στι κιθάρες παίζουν ρόλο και τα ξύλα και άλλοι παράγοντες (το έχω πει σε προηγούμενο post). Στους ενισχυτές και τα πεταλάκια παίζει ρόλο η ποιότητα του ήχου η εταιρία (είναι boss ή behringer - ότι ισχυει και στα ντραμς δλδ). Γιατί μιλάμε για Gibson του 60-70 και πουλιουνται τα ίδια ή περισσότερα χρήματα από τις τωρινές ή τις αντιστοιχές; Αναρωτήθηκες;

 

Η τεχνολογια των ηλεκτρονικων τυμπανων είναι πολύ απλή, ενας πιεζοηλεκτρικος αισθητηρας είναι(trigger), που μετατρεπει το σημα σε ψηφιακο..Το πόσο καλά όμως ανταποκρινεται αυτός ο πιεζοηλεκτρικός είναι ζητημα πολλων παραγοντων...κατασκευη του pad,ευαισθησια της κεφαλης(δυνατότητες) κτλ κτλ..

Το κοπάνημα που έχει φάει, τη γάτα που έπαιζε με τα καλώδια, τον εγκέφαλο που έφαγε και 1-2 πτώσεις αλλα εντάξει δεν φαίνεται κλπ... Αυτο που είπα: είναι πολύ (πάρα πολύ) πιο δύσκολο να ελέγξεις την ποιοτική κατάσταση μιας παλιάς ηλεκτρονικής ντράμς, από μια ηλεκτρική κιθάρα. Αν η κιθάρα έχει μια ρωγμή στο μπράτσο, απο το neck μέχρι τα κλειδιά, ΚΑΙ φαίνεται ΚΑΙ ρίχνει κατακόρυφα την τιμή. Αν ένας πυκνωτής από το TD-9 έχει μισοξεκολλίσει απο πέσιμο, πώς θα το καταλάβεις; Θα ανοίξεις τον εγκέφαλο να ελέγξεις τις συνδέσεις; Γιατι ακόμα και στην κιθάρα, στο πεταλάκι κλπ είναι πανεύκολο.

 

 

Σιγουρα τα ηλεκτρονικα τυμπανα τα τελευταια χρόνια έχουν γινει περισσότερο προσιτα στο κοσμακη.

Απο εκει και περα υπάρχει και κόσμος, που δεν καταλαβαινει ότι παρόλο που γινανε προσιτα δεν παιρνεις ηλεκτρονικα τυμπανα με 100 ευρω την σημερον ημέρα.(ίσως σε 10 χρόνια απο τωρα, οσοι παλιοι πληρωσανε μία περιουσια την προηγουμενη 10ετια για ηλεκτρονικο σετ, καταλαβαινουν τι λέω).

 

Σίγουρα δεν πέρνεις με 100 ευρώ, αλλά πέρνεις με 250 (Alesis Dm6). Και σίγουρα σε 10 χρόνια όσοι πληρώσανε 1900 ευρώ για το TD-9KX2 με τα mesh heads, θα κοπανάνε το κεφάλι τους στον τοίχο, επειδή θα πωλείται με 1200 ευρώ το νέο ακουστικό σετ της roland που θα έχει volume για να ανεβοκατεβάζεις την ένταση στα αληθινά δέρματα (λέμε τώρα)... 

 

Απο την μία κυριαρχει η νοοτροπία της αισχροκερδιας και απο την άλλη η νοοτροπία του τζαμπατζη.

 

Δέν νομίζω ότι ζήτησε κανείς (ούτε εγώ), να μου χαρίσουν την td-5 επειδή είναι 17 χρονών μοντέλο. Αυτό που αναφέρω εδω μέσα είναι οτι υπάρχει η έλλειψη λογικής από τους πωλητές. Και ΝΑΙ η td-10 είναι καλύτερη από την td-4, ακόμα και σήμερα, και αν την βρώ με  900 ευρώ θα την προτιμήσω από την TD-4 με όλα τα ρίσκο που μπορεί να παίρνω, γιατι οι δυνατότητες που θα μου δώσει θα είναι σαφώς καλύτερες από την td-4. Αλλά άμα μου την πουλάει κάποιος 2000 ευρώ, θα πάω να τα δώσω και να πάρω το td-9kx2. Κατάλαβες τη λογική της σκέψης μου; Ναι μέν η td-10 είναι καλύτερη, αλλα με την td9kx2 πέρνω σχεδόν την ίδια ποιότητα και για 3 χρόνια δεν ανησυχώ μην χαλάσει κάτι...That is all....

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που καποιος βγαζει σε αγγελια κατι και απλα ψαχνει για θυμα, λεμε οτι δεν προκειται να το πουλησει καθως ολοι πριν απο καθε αγορα κανουν μια ερευνα. Αν τυχον το πουλησει απλα εκμεταλλευτηκε καποιον(και μια ηθικη ευθυνη την εχουν οσοι γνωριζαν οτι επαιζε απατη  <-προσωπικη αποψη). Μηπως αν σχολιαζαμε αυτην την πονηρη κινηση, αναγκαζοταν να δωσει μια αντικειμενικη τιμη με αποτελεσμα,να μην του μεινει στο ραφι  ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΕΙ και να ειναι και μια ισοτιμη ανταλλαγη? Μηπως ετσι και ο πωλητης αλλα και ο αγοραστης ηταν ικανοποιημενοι? Υποθεση ειναι με λιγο φιλοσοφια μεσα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις που είσαι λάθος;;; Δεν είναι απόλυτη η άποψη μου.. Μίλησα ξεκάθαρα. Στι κιθάρες παίζουν ρόλο και τα ξύλα και άλλοι παράγοντες (το έχω πει σε προηγούμενο post). Στους ενισχυτές και τα πεταλάκια παίζει ρόλο η ποιότητα του ήχου η εταιρία (είναι boss ή behringer - ότι ισχυει και στα ντραμς δλδ). Γιατί μιλάμε για Gibson του 60-70 και πουλιουνται τα ίδια ή περισσότερα χρήματα από τις τωρινές ή τις αντιστοιχές; Αναρωτήθηκες;

Το κοπάνημα που έχει φάει, τη γάτα που έπαιζε με τα καλώδια, τον εγκέφαλο που έφαγε και 1-2 πτώσεις αλλα εντάξει δεν φαίνεται κλπ... Αυτο που είπα: είναι πολύ (πάρα πολύ) πιο δύσκολο να ελέγξεις την ποιοτική κατάσταση μιας παλιάς ηλεκτρονικής ντράμς, από μια ηλεκτρική κιθάρα. Αν η κιθάρα έχει μια ρωγμή στο μπράτσο, απο το neck μέχρι τα κλειδιά, ΚΑΙ φαίνεται ΚΑΙ ρίχνει κατακόρυφα την τιμή. Αν ένας πυκνωτής από το TD-9 έχει μισοξεκολλίσει απο πέσιμο, πώς θα το καταλάβεις; Θα ανοίξεις τον εγκέφαλο να ελέγξεις τις συνδέσεις; Γιατι ακόμα και στην κιθάρα, στο πεταλάκι κλπ είναι πανεύκολο.

 

Σίγουρα δεν πέρνεις με 100 ευρώ, αλλά πέρνεις με 250 (Alesis Dm6). Και σίγουρα σε 10 χρόνια όσοι πληρώσανε 1900 ευρώ για το TD-9KX2 με τα mesh heads, θα κοπανάνε το κεφάλι τους στον τοίχο, επειδή θα πωλείται με 1200 ευρώ το νέο ακουστικό σετ της roland που θα έχει volume για να ανεβοκατεβάζεις την ένταση στα αληθινά δέρματα (λέμε τώρα)...  

 

Δέν νομίζω ότι ζήτησε κανείς (ούτε εγώ), να μου χαρίσουν την td-5 επειδή είναι 17 χρονών μοντέλο. Αυτό που αναφέρω εδω μέσα είναι οτι υπάρχει η έλλειψη λογικής από τους πωλητές. Και ΝΑΙ η td-10 είναι καλύτερη από την td-4, ακόμα και σήμερα, και αν την βρώ με  900 ευρώ θα την προτιμήσω από την TD-4 με όλα τα ρίσκο που μπορεί να παίρνω, γιατι οι δυνατότητες που θα μου δώσει θα είναι σαφώς καλύτερες από την td-4. Αλλά άμα μου την πουλάει κάποιος 2000 ευρώ, θα πάω να τα δώσω και να πάρω το td-9kx2. Κατάλαβες τη λογική της σκέψης μου; Ναι μέν η td-10 είναι καλύτερη, αλλα με την td9kx2 πέρνω σχεδόν την ίδια ποιότητα και για 3 χρόνια δεν ανησυχώ μην χαλάσει κάτι...That is all....

 

1)Ναι μολις το προσεξα στο αρχικο ποστ σου, που σε ειπα απολυτο στις αποψεις σου που λες περι κιθαρας..Αλλα μπορει να ξερεις πολλα περισσοτερα για κιθαρες(που δεν ξερω εγω) αλλα δεν ξερεις οσα ξερω εγω για ηλεκτρονικα τυμπανα.. ;D ;D

Και μιας και μιλαμε για οργανα, προφανως να εχεις δικιο μιλωντας για κιθαρες επειδη ασχολεισαι με αυτα...Αλλα εμενα η διαφωνια μου ητανε με οτιδηποτε ηλεκτρονικο, γενικότερα σε ηλεκτρονικα, οπως το εθεσες εξ' αρχης ωστε να δικαιολογησεις το σκεπτικό σου..Δηλαδη σε μια καρτα ηχου ή ενα line 6 το ιδιο ρισκο δεν παιρνεις οπως σε ενα drum module απο αποψη ζημιας που δεν μπορεις να διαπιστωσεις ευκολα?Και ειδικοτερα..Δηλαδη αμα αγοράσεις ενα μεταχειρισμενο ενισχυτη για κιθαρα θα τον ανοιξεις να τον τσεκαρεις δηλαδη?Γιατι οπως ισχυριζεσαι ειναι πανευκολο και ο καθε κιθαριστας το κανει οταν θελει να αγορασει μεταχειρισμενο..Δηλαδη ανοιγεις ενα ενισχυτη με κατσαβιδι και κοιτας ζημιες στις συνδεσεις?

Και μυριζεις μην εχει καει τιποτα..?

Η μηπως ολοι οι κιθαριστες ειστε ηλεκτρονικοι στο επαγγελμα?Y

Αυτες οι ερωτησεις τις κανω με καθε επιφυλαξη καθως δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος κιθαρα..

 

2)Στο 90% των περιπτωσεων όταν ενα drumset δεν λειτουργει δεν ειναι προβλημα του pad αλλα της κεφαλης..Στην καλυτερη μπορει απλα να ειναι και καποια ρυθμιση παραμετρων στην κεφαλη..

Οποτε ναι, το μονο σημειο που δεν να εισαι σιγουρος 100% ειναι η κεφαλη, ακόμα και σε κανουριο.

Τωρα για τα pad όσο ξυλο και να φανε, σε λογικα πλαισια, παντοτε, σε ενα μεγαλο ποστοσο τα triggers δεν επηρεαζονται στο εσωτερικό του, απλα φθειρεις την επιφανεια κρουσης, το δερμα δηλαδη.Εκτος και αμα τα πεταξεις απο τον 5ο οροφο ή παιζεις μποξ μετο σετ..(κυριολεκτω!!!)

3)Το alesis dm6 εχει 425 ευρω καινουριο στο thomann αυτην την στιγμη..Οποτε λογικη και η τιμη που εθεσες προφανως που μπορει να βρεθει το συγκεκριμενο σετακι μεταχειρισμενο.

 

4)Για εμενα προσωπικα, οποιος εδωσε πολλα χρηματα για ενα discontinued καλο ηλεκτρονικο drum set δεν έχει κανενα λόγο να το πουλησει, γιατι με την κοινη ψυχρη λογικη του αγοραστη(παλιοτερη τεχνολογια, ρισκο λογω ελειψης εγγυησης) απλα θα το σκοτωσει και δεν θα παρει τίποτα σε ανταλλαγμα.(Τρανο παραδειγμα αυτου, η τιμη του td5 στα 400 ευρω που βρισκεις υπερβολικη,επειδη προφανως δεν ξερεις όσα ξερω εγω, που προσωπικα διαφωνω και την βρισκω ακρως πρεπουσα και λογικη, δηλαδη μια τιμη 200 ευρω δεν ξεφτιλιζει το ζητημα?καλυτερα να την χαρισει σε κανενα ανηψι του..)

 

5)Ρυθμιση Volume έχουν όλες τα drum module.Μπορει να αναφερεσαι σε δυναμικες όταν παίζεις, που και εκει οι μεγαλυτερες εταιριες roland,yamaha alesis έχουν το dynamic articulation που εξυπηρετει αυτον τον σκοπο σε καποιο βαθμο.

 

6)Τα παραδειγματα με td-10 που πουλιουνται 2000 ευρω, τα εξης σεναρια παιζουν...

Α)Ειτε ο πωλητης ειναι παλιος drummer, και την ειχε αγορασει 4000 χιλιαρικα και θεωρει λογικο να την πουλησει μισοτιμης, μην εχωντας τσεκαρει την σημερινη αγορα, επειδη βαριεται..

Πραγμα που θα το συνηδητοποιησει συντομα και θα ριξει την τιμη, αν οποιοσδηποτε αγοραστης του επισημανει πως με τα ιδια χρηματα παιρνει την td9kx2 καινουρια..

β)Ψαχνει κοροιδο.

 

Εντελει συμφωνω απολυτα ο καθε αγοραστης κοιταει να παρει το καλυτερο, στην καλυτερη δυνατη τιμη και ποιοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ναι μολις το προσεξα στο αρχικο ποστ σου, που σε ειπα απολυτο στις αποψεις σου που λες περι κιθαρας..Αλλα μπορει να ξερεις πολλα περισσοτερα για κιθαρες(που δεν ξερω εγω) αλλα δεν ξερεις οσα ξερω εγω για ηλεκτρονικα τυμπανα.. ;D ;D

Και μιας και μιλαμε για οργανα, προφανως να εχεις δικιο μιλωντας για κιθαρες επειδη ασχολεισαι με αυτα...Αλλα εμενα η διαφωνια μου ητανε με οτιδηποτε ηλεκτρονικο, γενικότερα σε ηλεκτρονικα, οπως το εθεσες εξ' αρχης ωστε να δικαιολογησεις το σκεπτικό σου..Δηλαδη σε μια καρτα ηχου ή ενα line 6 το ιδιο ρισκο δεν παιρνεις οπως σε ενα drum module απο αποψη ζημιας που δεν μπορεις να διαπιστωσεις ευκολα?Και ειδικοτερα..Δηλαδη αμα αγοράσεις ενα μεταχειρισμενο ενισχυτη για κιθαρα θα τον ανοιξεις να τον τσεκαρεις δηλαδη?Γιατι οπως ισχυριζεσαι ειναι πανευκολο και ο καθε κιθαριστας το κανει οταν θελει να αγορασει μεταχειρισμενο..Δηλαδη ανοιγεις ενα ενισχυτη με κατσαβιδι και κοιτας ζημιες στις συνδεσεις?

Και μυριζεις μην εχει καει τιποτα..?

Η μηπως ολοι οι κιθαριστες ειστε ηλεκτρονικοι στο επαγγελμα?Y

Αυτες οι ερωτησεις τις κανω με καθε επιφυλαξη καθως δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος κιθαρα..

Δεν μίλησα για ενισχυτή ή πετάλια (σε αυτά είπα οτι ισχύει ΟΤΙ και στα ηλεκτρονικά ντράμς με τη διαφορά ότι τα ηλεκτρονικά ντράμς είναι μεγαλύτερα σε όγκο και καλώδια, από ότι ένα πετάλι).

Μιλησα για κιθάρες και πίστεψε με στην κιθάρα είναι αρκετά έυκολο να τσεκάρεις και να αλλάξεις οτιδήποτε ηλεκτρικό μέσα της (και σχετικά φθηνό της τάξης 200-300 ευρώ αν αλλάξεις και μαγνήτες)

 

 

2)Στο 90% των περιπτωσεων όταν ενα drumset δεν λειτουργει δεν ειναι προβλημα του pad αλλα της κεφαλης..Στην καλυτερη μπορει απλα να ειναι και καποια ρυθμιση παραμετρων στην κεφαλη..

Οποτε ναι, το μονο σημειο που δεν να εισαι σιγουρος 100% ειναι η κεφαλη, ακόμα και σε κανουριο.

Τωρα για τα pad όσο ξυλο και να φανε, σε λογικα πλαισια, παντοτε, σε ενα μεγαλο ποστοσο τα triggers δεν επηρεαζονται στο εσωτερικό του, απλα φθειρεις την επιφανεια κρουσης, το δερμα δηλαδη.Εκτος και αμα τα πεταξεις απο τον 5ο οροφο.

Δλδ αν έχει ξεκολλήσει ένα trigger ή έχει κοπεί φταίει ο εγκέφαλος; ή στην περίπτωση που έχει λασκάρει το στήριγμα της βάσης ενός τόμ και δεν σφίγγει πια; Και εφόσον όλα αυτα είναι πιο πολλά σε νούμερο (3 τομ, 1 snare, 1 kick, 3 πιατίνια) και όλα αυτα συνδεόμενα με εγκέφαλο, τότε σίγουρα οι πιθανότητες ειναι μεγαλύτερες στο να μην αναγνωρίσεις το fault κομμάτι.

 

3)Το alesis dm6 εχει 425 ευρω καινουριο στο thomann αυτην την στιγμη..Οποτε λογικη και η τιμη που εθεσες προφανως που μπορει να βρεθει το συγκεκριμενο σετακι μεταχειρισμενο.

 

Σου παραθέτω το link παρακάτω για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ (258 ευρώ)

http://www.dv247.com/drums-and-percussion/alesis-dm6-usb-express-electronic-drum-kit--78704

 

4)Για εμενα προσωπικα, οποιος εδωσε πολλα χρηματα για ενα discontinued καλο ηλεκτρονικο drum set δεν έχει κανενα λόγο να το πουλησει, γιατι με την κοινη ψυχρη λογικη του αγοραστη(παλιοτερη τεχνολογια, ρισκο λογω ελειψης εγγυησης) απλα θα το σκοτωσει και δεν θα παρει τίποτα σε ανταλλαγμα.(Τρανο παραδειγμα αυτου, η τιμη του td5 στα 400 ευρω που βρισκεις υπερβολικη, που προσωπικα διαφωνω και την βρισκω ακρως πρεπουσα και λογικη, δηλαδη μια τιμη 200 ευρω δεν ξεφτιλιζει το ζητημα?καλυτερα να την χαρισει σε κανενα ανηψι του..)

Καλα...αν την θεωρείς λογική τράβα πάρτα εσύ.... Με 400 ευρώ τα δίνεις μπροστά για μια td-4 και έπειτα 40 ευρώ το μήνα άτοκα, και έχεις καινούργιο set, με mesh, και 3 χρόνια εγγύηση, αντί για ένα σετ 17 ετών (που δεν παίρνει ουτε 1 πιατίνι παραπάνω)...

 

5)Ρυθμιση Volume έχουν όλες τα drum module.Μπορει να αναφερεσαι σε δυναμικες όταν παίζεις, που και εκει οι μεγαλυτερες εταιριες roland,yamaha alesis έχουν το dynamic articulation που εξυπηρετει αυτον τον σκοπο σε καποιο βαθμο.

Μιλούσα καθαρά υποθετικά για μελλοντική πατέντα (έχεις ακουστικό σετ και μπορείς να ρυθμίσεις τα volumes και καλά - αίσθηση δλδ ίδια με μια ακουστική)...Ξέρω τι εστί δυναμική, έλεος...δεν είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Αν ήμουν δεν θα μιλούσα καθόλου

 

6)Τα παραδειγματα με td-10 που πουλιουνται 2000 ευρω, τα εξης σεναρια παιζουν...

Α)Ειτε ο πωλητης ειναι παλιος drummer, και την ειχε αγορασει 4000 χιλιαρικα και θεωρει λογικο να την πουλησει μισοτιμης, μην εχωντας τσεκαρει την σημερινη αγορα, επειδη βαριεται..

Πραγμα που θα το συνηδητοποιησει συντομα και θα ριξει την τιμη, αν οποιοσδηποτε αγοραστης του επισημανει πως με τα ιδια χρηματα παιρνει την td9kx2 καινουρια..

β)Ψαχνει κοροιδο.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΕΩ!!!!! μετά τα 5 πρώτα ήρθες στα λόγια μου... Οι πωλητές που ανέφερα παραπάνω ανήκουν σε αυτές τις 2 κατηγορίες και γιαυτό άνοιξα αυτό το thread.

 

7)Συμφωνω απολυτα ο καθε αγοραστης κοιταει να παρει το καλυτερο, στην καλυτερη δυνατη τιμη και ποιοτητα.

+100000 σε αυτό.

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Συμφωνουμε στα περι ρισκου σε ηλεκτρονικα μαραφετια γενικα που αναφερθηκα...

Εγω χαθηκα στην μεταφραση..

Η κιθαρα άλλο ζητημα..το προσπερναω..

 

2)Τα trigger ειναι εσωτερικα, όταν αναφερεσαι σε ηλεκτρονικα drumset..

Mονο αμα τα ανοιξεις και πειραζεις την συνδεσμολογια μπορεις να κανεις ζημια ή αμα τα πεταξεις απο τον 5ο οροφο..Κοινως ειναι αρκετα καλα προστατευμενα στο εσωτερικο του ηλεκτρονικού pad.Oλα τα υπολοιπα που αναφερεις εχουν να κανουν με το hardware του σετ τα οποία όμως είναι ευκολα αναγνωρίσιμα με το εξωτερικό μάτι και σιγουρα πρεπει να λαμβανοναι υποψην..

 

3)Πολυ καλη τιμη για το alesis, αλλα λειπει ενα πιατινι και ενα τομ..Aλλα ακομα και ετσι πιο συμφερουσα απο thomann, και καινουριο φυσικα ασχετα με τα μεταφορικα που μπορει να χρεωνει το συγκεκριμενο οnline store.(αν χρεωνει).Συμφωνουμε και εδω.

 

4)Για το td-5(10ετιας τουλαχιστον), σιγουρα μια ταξη πωλησης μεταχειρισμενου π.χ στο 1/4 τις τιμης που αγοραστηκε(δεν με ενδιαφερει αν ειναι 400 ή 200 ευρω, η τιμη απο μονη της ειναι αρκετα χαμηλη), η τιμη αυτην σιγουρα μπορει να συμφερει καποιους αγοραστες που δεν διαθετουν παραπανω χρηματα(αυστηρό budget), ασχετως ρισκου και εγγυησεως..Τον πωλητη δεν το συμφερει σιγουρα εκτος και αν εχει την αναγκη για να τα πουλησει στην τιμη αυτην..

Οποτε, Πετυχημενη αγοραπωλησια ειναι:

Oταν οι απαιτησεις και τα κριτηρια του αγοραστη ταυτιζονται με την τιμη και το προιον του πωλήτη. Προσωπικα αμα ειχα τα td-5 θα τα χρησιμοποιουσα ή θα τα χαριζα σε κανενα ανηψι, εκτος και αμα δεν ειχα χρηματα να πληρωσω τους λογαριασμους και τα σκοτωνα όσο όσο..

Οποτε λογικο να προτιμας να δωσεις για καινουριο roland td4 400 ευρω προκαταβολη συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια παντοτε.

 

5)Δεν σε θεωρω ασχετο ουτε προσπαθω να σε υποτιμησω.Μουσικος εισαι, εννοειται ξερεις τι σημαινουν δυναμικες..

Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως, τι μελλοντικη πατεντα εχεις στον νου σου απο τα γραφομενα σου.Μπορουμε να το συζητησουμε κατ' ιδιαν αμα θελεις.

 

 

6)Οσο αφορα το ειδος τι πωλητων, ευθυνη εχει και ο αγοραστης να κανει την ερευνα αγορας του ομως.Το οτι ο πωλητης ειναι 50ρης βαριεστημενος, που μπορει να μην ξερει και να χρησιμοποιει Internet και δινει τυφλα κατι μισοτιμης, επειδη απλα θελει να το πουλησει δεν σημαινει οτι θελει να αισχροκερδισει.Καθηκον του αγοραστη ειναι να απαιτησει χαμηλοτερη τιμη εφοσον το κρινει απαραιτητο με τα κριτηρια του ή να του επισημανει τις οποιες ενστασεις εχει με βαση την σημερινη κατασταση στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5)Δεν σε θεωρω ασχετο ουτε προσπαθω να σε υποτιμησω.Μουσικος εισαι, εννοειται ξερεις τι σημαινουν δυναμικες..

Δεν μπορω να καταλαβω ακριβως, τι μελλοντικη πατεντα εχεις στον νου σου απο τα γραφομενα σου.Μπορουμε να το συζητησουμε κατ' ιδιαν αμα θελεις.

 

Για να κλείσουμε εδώ, αυτό με τη μελλοντική πατέντα είναι υποθετικό, και εννοώ ότι όταν βγαίναν τα td-5 κάποια πράγματα που έχουν τα e-drums τώρα δεν υπήρχαν. Οπότε αναλογικά, αν τώρα τα td-20 θεωρούνται κορυφή, σκεπτόμενοι την ανάπτυξη της τεχνολογίας, σε 10 χρόνια, μπορεί να έχει βγεί ένα μοντέλο που θα κάνει τα td-20 να είναι μοντέλο για xbox (μιλώντας πάντα θεωρητικά και υποθετικά). Άρα τα td-20 που σήμερα κάνουν 6000 euro σε 10 χρόνια, λόγω της τεχνολογίας δεν θα μπορούν να πουληθούν ούτε 800 euro (πάντα υποθετικά), αφού και το τοτε φθηνό μοντέλο των 700 ευρώ θα κάνει τα ίδια ακριβώς. Σκέψου τώρα ΟΟΟΟΛΛΟΟΟ αυτό το παράδειγμα 17 χρόνια πίσω, όταν δηλαδή πρωτοβγήκανε τα td-5, και σε τί κατάσταση ήταν η τεχνολογία στα edrums.

 

Over and out για το συγκεκριμένο...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσουμε εδώ, αυτό με τη μελλοντική πατέντα είναι υποθετικό, και εννοώ ότι όταν βγαίναν τα td-5 κάποια πράγματα που έχουν τα e-drums τώρα δεν υπήρχαν. Οπότε αναλογικά, αν τώρα τα td-20 θεωρούνται κορυφή, σκεπτόμενοι την ανάπτυξη της τεχνολογίας, σε 10 χρόνια, μπορεί να έχει βγεί ένα μοντέλο που θα κάνει τα td-20 να είναι μοντέλο για xbox (μιλώντας πάντα θεωρητικά και υποθετικά). Άρα τα td-20 που σήμερα κάνουν 6000 euro σε 10 χρόνια, λόγω της τεχνολογίας δεν θα μπορούν να πουληθούν ούτε 800 euro (πάντα υποθετικά), αφού και το τοτε φθηνό μοντέλο των 700 ευρώ θα κάνει τα ίδια ακριβώς. Σκέψου τώρα ΟΟΟΟΛΛΟΟΟ αυτό το παράδειγμα 17 χρόνια πίσω, όταν δηλαδή πρωτοβγήκανε τα td-5, και σε τί κατάσταση ήταν η τεχνολογία στα edrums.

 

Over and out για το συγκεκριμένο...

 

Απολυτα σωστος και ισχυει για οτιδηποτε ηλεκτρονικο σε γενικες γραμμες.

Αφου συμφωνουμε γιατι διαφωνουμε? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

.... Με 400 ευρώ τα δίνεις μπροστά για μια td-4 και έπειτα 40 ευρώ το μήνα άτοκα, και έχεις καινούργιο set, με mesh, και 3 χρόνια εγγύηση,

 

 

Που, Πόσο, Πότε, Ποιό    ???    ???    ???    ???

 

 

Ξέρεις κάτι συγκεκριμένο ή απλά το αναφέρεις  ???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου