Προς το περιεχόμενο

Guild Starfire IV vs. V


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα noiz.

 

Σήμερα δοκίμασα μια Guild IV και μου άρεσε αρκετά και σαν ήχος και σαν αίσθηση.

(Η Guild V δεν υπήρχε στο κατάστημα για δοκιμή)

 

Αρχικά κοιτούσα την V έκδοση λόγο του vibrato αλλά δεν ξέρω μην έχω πρόβλημα στο κούρδισμα.

Επίσης ο κύριος στο κατάστημα μου είπε ότι θέλει προσοχή με την γέφυρα (στην V) γιατί δεν είναι σταθερή όταν π.χ.  αλλάζω χορδές.Δεν καίγομαι να έχει τρέμολο η κιθάρα αλλά αν δεν δημιουργούσε πρόβλημα καλό θα ήταν.

 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτά τα όργανα?

 

 

http://guildguitars.com/g/starfire-v/

 

http://guildguitars.com/g/starfire-iv-st-in-cherry-red/

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιτρεπεται που την δοιμασες? Ελλαδα?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο κύριος στο κατάστημα μου είπε ότι θέλει προσοχή με την γέφυρα (στην V) γιατί δεν είναι σταθερή όταν π.χ.  αλλάζω χορδές

 

O κυριος στο μαγαζι δεν ξερει τι του γινεται...η γεφυρα ειναι ΠΑΚΤΩΜΕΝΗ (pinned) σε αυτη την κιθαρα (οχι πως θα υπηρχε προβλημα αν δεν ηταν μια και εκει υπαρχουν λυσεις ,αλλα ειναι).

 

Οι κιθαρες εχουν τον ιδιο ακριβως ηχο μια και εχουν τους ιδιους μαγνητες & ολοϊδια υλικα και κατασκευη,η κιθαρα με το Bigsby ισως εχει λιγο πιο "αερινο" ηχο λογω του Bigsby και της rosewood βασης της γεφυρας....αλλα μη φανταστεις τιποτα το φοβερο,παντως ΩΡΑΙΟ πραγμα το Bigsby ετσι κι αλλοιως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν επιτρεπεται που την δοιμασες? Ελλαδα?

 

έχεις Π.Μ.

 

O κυριος στο μαγαζι δεν ξερει τι του γινεται...η γεφυρα ειναι ΠΑΚΤΩΜΕΝΗ (pinned) σε αυτη την κιθαρα (οχι πως θα υπηρχε προβλημα αν δεν ηταν μια και εκει υπαρχουν λυσεις ,αλλα ειναι).

 

Οι κιθαρες εχουν τον ιδιο ακριβως ηχο μια και εχουν τους ιδιους μαγνητες & ολοϊδια υλικα και κατασκευη,η κιθαρα με το Bigsby ισως εχει λιγο πιο "αερινο" ηχο λογω του Bigsby και της rosewood βασης της γεφυρας....αλλα μη φανταστεις τιποτα το φοβερο,παντως ΩΡΑΙΟ πραγμα το Bigsby ετσι κι αλλοιως.

 

Δηλαδή η γέφυρα δεν θα θέλει κάποια ιδική μεταχείριση π.χ. στην αλλαγή χορδών?

Ούτε θα έχω πρόβλημα με το κούρδισμα με την (ανθρώπινη) χρήση του bigsby?

 

Σε σύγκριση με την Gibson Midtown Custom θα έχουν αρκετές διαφορές σαν όργανα λες?

Έχω ήδη μια Gibson Les Paul Standard, πια θα ήταν καλύτερη λύση σαν "δεύτερη" κιθάρα?

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η γέφυρα δεν θα θέλει κάποια ιδική μεταχείριση π.χ. στην αλλαγή χορδών?

 

οχι,αλλαζεις χορδες κανονικα,το Bigsby θα σε δυσκολεψει αν δεν εχεις ξαναχρησιμοποιησει αλλα υπαρχει και αυτο (στο οποιο ορκιζομαι)

 

http://www.vibramate.com/vibramate-string-spoiler.php

 

πια θα ήταν καλύτερη λύση σαν "δεύτερη" κιθάρα?

 

H Guild...χρειαζεσαι λιγο twang & sparkle στην ηχητικα μουντη ζωη σου  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tις έφερε κάποιο κατάστημα?? Κι εγώ είμαι στo ίδιο ακριβώς δίλημμα. Σκέφτομαι την λύση της IV με μετέπειτα εγκατάσταση duesenberg tremolo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

H Guild...χρειαζεσαι λιγο twang & sparkle στην ηχητικα μουντη ζωη σου  ;D

 

 

μη ξηγιέσαι έτσι ρε Νίκο, έχω και tele.

 

Tις έφερε κάποιο κατάστημα?? Κι εγώ είμαι στo ίδιο ακριβώς δίλημμα. Σκέφτομαι την λύση της IV με μετέπειτα εγκατάσταση duesenberg tremolo.

 

ZOZEF  στον Πειραιά

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα noiz.

 

Σήμερα δοκίμασα μια Guild IV και μου άρεσε αρκετά και σαν ήχος και σαν αίσθηση.

(Η Guild V δεν υπήρχε στο κατάστημα για δοκιμή)

 

Αρχικά κοιτούσα την V έκδοση λόγο του vibrato αλλά δεν ξέρω μην έχω πρόβλημα στο κούρδισμα.

Επίσης ο κύριος στο κατάστημα μου είπε ότι θέλει προσοχή με την γέφυρα (στην V) γιατί δεν είναι σταθερή όταν π.χ.  αλλάζω χορδές.Δεν καίγομαι να έχει τρέμολο η κιθάρα αλλά αν δεν δημιουργούσε πρόβλημα καλό θα ήταν.

 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτά τα όργανα?

 

 

http://guildguitars.com/g/starfire-v/

 

http://guildguitars.com/g/starfire-iv-st-in-cherry-red/

 

 

 

 

 

 

Πολύ φίνες φαίνονται. Το μανίκι πως είναι; Χοντρό;

 

Είναι φτιαγμένες Κορέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορέα φτιάχνονται.

 

Το μανίκι βολικό ήταν (για εμένα),χοντρό δεν θα το έλεγα με τίποτα,κανονικό με προς λεπτό.

 

Ο ήχος της μου θύμισε μια tele thinline με Wide Range Humbucking που είχα.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα αγοράσει από Θώμαν αυτή με το bigsby, με είχε ρωτήσει και ένα παιδί από εδώ για θετικά και αρνητικά, τα κανω paste εδώ.

 

αρνητικά

 

-βαθεια ταστα ειχαν αρκετο βαθος -δεν παιζω τζαζ που μαλλον γι αυτην την δουλεια ειναι - παιζω Indie/alternative

-κινεζικο vibrato το οποιο με χαλασε γιατι σκας τοσα λεφτα και δεν ειναι ουτε καν korea

-ο καβαλαρης η αλλιως bridge ηθελε ξυσιμο να ερθει στα ισα με το σωμα γιατι ειχε κατι σαν μικρο ροζο απο κατω επειδη ηταν ξυλινο και ηταν λιγο στον αερα-εννοειται οτι φευγει απο την θεση του οταν αλλαζεις χορδες και τις βγαζεις μιας και ειναι adjustomatic (πραγμα που τελικα διαπιστωσα αν και το παλεψα για το αντιθετο οτι δεν μου αρεσει καθολου προσωπικα) αλλα μπορεις να το κολλας με ταινια να μην φευγει μεχρι να βαλεις χορδες,να σφιξουν απο πανω και να το κρατησουν σταθερο

-η κατανομη του βαρους του οργανου με ζωνη πανω σου το εκανε να πεφτει αρκετα πιο μπροστα απο οτι ενα σκαφος gibson/epiphone το οποιο με χαλουσε αφορητα στο ορθιο

-αν θυμαμαι και καθιστος δεν με βολεψε τρελα, διαφορετικη κοψια απο es335/sheraton  (δεν ειμαι καθολου χοντρος)

-το Input jack το εχει στο πλαι κατω και οχι πανω στο καπακι σαν gibson / epiphone παραδειγμα, το θεωρω λιγοτερο safe εμοιαζε ευθραστο το σημειο εκει μονο με το παξιμαδι και οχι ενισχυμενο ισως με καποιο μεγαλυτερο μεταλλικο Plate ας πουμε.με ενα ισιο jack και μια απροσεξια στο stand καθως την αφηνεις να κατσει, σιγουρα κατι θα σπαγε στο ξυλο, με jack γωνια σωνεις την κατασταση κατα πολυ

 

θετικα τωρα

 

-ο ηχος ηταν πολυ καλος απο τους μαγνητες οι οποιοι ειχαν οντως χαρακτηρα και αρκετη γλυκα σε καθαρα και overdrive,ειχε σφραγιδα σαν οργανο και σαν ηχος

-η κατασκευη σωμα/μπρατσο φινιρισμα και ξυλα γενικα ηταν παρα πολυ καλη κανενα ψεγαδι οπως και με ηλεκτρικα επαιζαν μια χαρα ολα

-το μαστερ control που εχει μπορεις να κανεις συνδιασμους και να φτιαξεις ωραιους ηχους με light drive και καθαρα

 

τελικα

νομιζω ομως τα 1100 δυστυχως ειναι παρα πολλα για το οργανο και ειναι Κινα και δεν μου κατσε με την μια,

το ειχα παρει απο θωμαν στα τυφλα δηλαδη και γω και το στειλα πισω,καλο θα ειναι να το δοκιμασει κανεις πρωτα

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου