Προς το περιεχόμενο

Guild Starfire IV vs. V


Man LP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βαθεια ταστα

 

???  δεν υπαρχουν ...βαθεια ταστα,υπαρχουν μικρα-χαμηλα (vintage),μεσαια-υψηλα (medium) και μεγαλα-υψηλα (jumbo) ,η κιθαρα σου τι ταστα ειχε? Το site της Guild για τις ΤΩΡΙΝΕΣ λεει οτι εχουν 6105 (υψηλα και λεπτα)

 

-δεν παιζω τζαζ που μαλλον γι αυτην την δουλεια ειναι

 

αν και δεν υπαρχουν..ειδικα ταστα για καποια μουσικη γενικα οι τζαζιστες προτιμανε ΜΙΚΡΑ και λεπτα ταστα μια και δεν κανουν σηκωματα,παιζουν με βαριες φλατ χορδες και θελουν χαμηλο action & "να νοιωθουν την ταστιερα",η κιθαρα εχει  all around ταστα και αρκετα υψηλα οποτε "βολευει" ροκ-μπλουζ κιθαριστες που κανουν σηκωματα

 

κινεζικο vibrato το οποιο με χαλασε γιατι σκας τοσα λεφτα και δεν ειναι ουτε καν korea

 

Ολα τα Bigsby εκτος απο τα Αμερικανικα (που ειναι πανακριβα) φτιαχνονται στην Κινα και ειναι μια χαρα.

 

εννοειται οτι φευγει απο την θεση του οταν αλλαζεις χορδες και τις βγαζεις μιας και ειναι adjustomatic

 

καταρχην δεν ειναι adjustomatic,adjustomatic ειναι η ΓΕΦΥΡΑ (το μεταλλικο κομματι το οποιο ειναι ΙΔΙΟ με το std Tune-o-Matic που φορανε ολες οι κιθαρες τυπου Les PAUL & ES335....η ΒΑΣΗ της γεφυρας ειναι FLOATING αλλα στις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ειναι PINNED (εχει δυο ΒΙΔΕΣ στο σωμα οι οποιες μπαινουν σε δυο τρυπες της βασης και ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ καθολου)...η δικια σου ειναι ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ μοντελλο και εχει την κλασσικη ...κινουμενη γεφυρα η οποια ομως δεν ειναι προβλημα αν ΞΕΡΕΙΣ τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις...(η ευκολοτερη λυση ειναι να τριψεις λιγο violin rosin στο κατω μερος της και να την "κολλησεις" ετσι στο σωμα,δεν παει πουθενα ενω "ξεκολλαει" ευκολα αν αλλαξεις string gauge & θες να τη μετακινησεις για να εχεις σωστο intonation)

 

το Input jack το εχει στο πλαι κατω και οχι πανω στο καπακι σαν gibson / epiphone παραδειγμα, το θεωρω λιγοτερο safe

 

Προφανως κανεις ΠΛΑΚΑ  ;D..η αχιλλειος πτερνα ΟΛΩΝ των ES335 ειναι η ΗΛΙΘΙΑ τοποθετηση του jack στο καπακι...εχουν ραγισει....καπακια και καπακια...απο straight jacks που...κοπανηθηκαν εν ωρα παιξιματος... ;D..εκει ειναι που θες angled jack

 

εκει μονο με το παξιμαδι και οχι ενισχυμενο ισως με καποιο μεγαλυτερο μεταλλικο Plate ας πουμε.με ενα ισιο jack

 

Τα περισσοτερα αλλα σκαφη (Gretsch,Guild,πανακριβα Gibson Jazz Boxes)  ετσι ειναι και δεν υπαρχει κανενα προβλημα,,,in fact δεν εχω δει ποτε μου σπασμενο κΣΔυλο σε αυτο το σημειο ενω σε ES335 κιθαρες εχω δει πολλα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???  δεν υπαρχουν ...βαθεια ταστα,υπαρχουν μικρα-χαμηλα (vintage),μεσαια-υψηλα (medium) και μεγαλα-υψηλα (jumbo) ,η κιθαρα σου τι ταστα ειχε? Το site της Guild για τις ΤΩΡΙΝΕΣ λεει οτι εχουν 6105 (υψηλα και λεπτα)

 

ναι είχε υψηλά και με ενοχλούσαν τωρα θα σε γελασω παντως λεπτα δεν τα λεγες

 

αν και δεν υπαρχουν..ειδικα ταστα για καποια μουσικη γενικα οι τζαζιστες προτιμανε ΜΙΚΡΑ και λεπτα ταστα μια και δεν κανουν σηκωματα,παιζουν με βαριες φλατ χορδες και θελουν χαμηλο action & "να νοιωθουν την ταστιερα",η κιθαρα εχει  all around ταστα και αρκετα υψηλα οποτε "βολευει" ροκ-μπλουζ κιθαριστες που κανουν σηκωματα

 

ναι σε αυτο εχεις ένα δικιο ακουγεται πιο ιδανικο

 

Ολα τα Bigsby εκτος απο τα Αμερικανικα (που ειναι πανακριβα) φτιαχνονται στην Κινα και ειναι μια χαρα.

 

εχω αγορασει Bigsby (λεει licensed) και εχω βαλει σε σκαφος και ειναι made in korea και οχι china

 

καταρχην δεν ειναι adjustomatic,adjustomatic ειναι η ΓΕΦΥΡΑ (το μεταλλικο κομματι το οποιο ειναι ΙΔΙΟ με το std Tune-o-Matic που φορανε ολες οι κιθαρες τυπου Les PAUL & ES335....η ΒΑΣΗ της γεφυρας ειναι FLOATING αλλα στις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ειναι PINNED (εχει δυο ΒΙΔΕΣ στο σωμα οι οποιες μπαινουν σε δυο τρυπες της βασης και ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ καθολου)...η δικια σου ειναι ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ μοντελλο και εχει την κλασσικη ...κινουμενη γεφυρα η οποια ομως δεν ειναι προβλημα αν ΞΕΡΕΙΣ τι ΠΡΕΠΕΙ να κανεις...(η ευκολοτερη λυση ειναι να τριψεις λιγο violin rosin στο κατω μερος της και να την "κολλησεις" ετσι στο σωμα,δεν παει πουθενα ενω "ξεκολλαει" ευκολα αν αλλαξεις string gauge & θες να τη μετακινησεις για να εχεις σωστο intonation)

 

Ναι ηταν αυτη που εφευγε ολο το ξυλακι με το bridge πανω, δεν μου αρεσε ολη η διαδηκασια καθε φορα να την φτιαχνω την ηθελα steady για να φτιαχνω το intonation

 

Προφανως κανεις ΠΛΑΚΑ  ;D..η αχιλλειος πτερνα ΟΛΩΝ των ES335 ειναι η ΗΛΙΘΙΑ τοποθετηση του jack στο καπακι...εχουν ραγισει....καπακια και καπακια...απο straight jacks που...κοπανηθηκαν εν ωρα παιξιματος... ;D..εκει ειναι που θες angled jack

 

εγω παντα με angled παιζω οποτε δεν εχω τετοια θεματα αλλα γενικα ενα μεταλλικο plate θα μπορουσαν να το βαλουν εκει κατω η καποια ενισχυση τελος παντων,

 

Τα περισσοτερα αλλα σκαφη (Gretsch,Guild,πανακριβα Gibson Jazz Boxes)  ετσι ειναι και δεν υπαρχει κανενα προβλημα,,,in fact δεν εχω δει ποτε μου σπασμενο κΣΔυλο σε αυτο το σημειο ενω σε ES335 κιθαρες εχω δει πολλα.

 

ε ναι λογικο αν βαζουν ισιο καρφι εκει μπροστα ειναι ενα θεμα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου