Προς το περιεχόμενο

POD HD500 συνδεσμολογία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να μου λύσει για απορία...

 

Δεν ξέρω ποια επιλογή είναι η ιδανική (σε θέμα ποιότητας ήχου ευελιξίας κ.α.) για να συνδέσω την πεταλιέρα (Pod HD500) στην κάρτα ήχου (rme fireface400)..

 

products_fireface_400_6b.jpg

 

line-6-pod-hd-series-pod-hd500-131175.jpg

 

Να συνδέσω από το unbalanced output καρφί σε κάποιο balanced input της κάρτας

ή να χρησιμοποιήσω τις XLR unbalanced εξόδους??

 

τι κερδίζω με το ένα και με το άλλο...?

 

επίσης θα πρέπει αν χρησιμοποιήσω τις XLR εξόδους να βάλω 2 καλώδια σε 2 inputs?

 

και μία τελευταία ερώτηση...

 

κάποια από τα inputs της rme έχουν προενίσχυση... όταν συνδέω κιθάρα με πεταλιέρα (ή μπάσο με πεταλιέρα) σε τι είσοδο πρέπει να τα βάζω στην κάρτα ήχου?

 

Τα 2 πρώτα xlr inputs πχ της rme έχουν προενίσχυση και phantom power.. (ξέρω ότι αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω με πυκνωτικό mic) όμως και τα inputs 3/4 έχουν προενίσχυση...

εκεί τι ενδείκνειται να συνδέσω (σε αντίθεση με inputs Που δεν έχουν προενίσχυση) ??

 

sorry αν οι απορίες μου είναι εξωφρενικά απλοΪκές εως και αστείες, αλλά μου φαίνονται λίγο κινέζικα όλα αυτά..

 

Ευχαριστώ!

 

 

ΥΓ. α! δεν αναφέρω καν την SPDIF σύνδεση γιατί εκεί παίζουν άλλα εξωπλανητικά σενάρια..  ;D

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. α! δεν αναφέρω καν την SPDIF σύνδεση γιατί εκεί παίζουν άλλα εξωπλανητικά σενάρια..   ;D

 

Ποιά εξωπλανητικά σενάρια;

 

Mε coaxial συνδέω το pod x3 live με τo Edirol m-16dx. Απλά διαλέγω απ'τη μια και απ'την άλλη το αντίστοιχο rate να ταιριάζει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά εξωπλανητικά σενάρια;

 

Mε coaxial συνδέω το pod x3 live με τo Edirol m-16dx. Απλά διαλέγω απ'τη μια και απ'την άλλη το αντίστοιχο rate να ταιριάζει.

 

κάπου διάβαζα ότι με το coaxial πρέπει να κάνεις την πεταλιέρα να λειτουργεί σαν κάρτα ήχου και να συγχρονίσεις την κάρτα ήχου μαζί της και κάτι τέτοια...

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα παραπάνω είναι, π.χ. αν το fireface δουλεύει στα 96kHz τότε πρέπει και το HD500 να δίνει έξοδο στα 96kHz. Επιλέγεις το ίδιο rate και στα δυο και δουλέυει μια χαρά  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μπορεί κάποιος να μου λύσει για απορία...

 

Δεν ξέρω ποια επιλογή είναι η ιδανική (σε θέμα ποιότητας ήχου ευελιξίας κ.α.) για να συνδέσω την πεταλιέρα (Pod HD500) στην κάρτα ήχου (rme fireface400)..

 

products_fireface_400_6b.jpg

 

line-6-pod-hd-series-pod-hd500-131175.jpg

 

Να συνδέσω από το unbalanced output καρφί σε κάποιο balanced input της κάρτας

ή να χρησιμοποιήσω τις XLR unbalanced εξόδους??

 

τι κερδίζω με το ένα και με το άλλο...?

 

επίσης θα πρέπει αν χρησιμοποιήσω τις XLR εξόδους να βάλω 2 καλώδια σε 2 inputs?

 

και μία τελευταία ερώτηση...

 

κάποια από τα inputs της rme έχουν προενίσχυση... όταν συνδέω κιθάρα με πεταλιέρα (ή μπάσο με πεταλιέρα) σε τι είσοδο πρέπει να τα βάζω στην κάρτα ήχου?

 

Τα 2 πρώτα xlr inputs πχ της rme έχουν προενίσχυση και phantom power.. (ξέρω ότι αυτό μπορώ να το χρησιμοποιήσω με πυκνωτικό mic) όμως και τα inputs 3/4 έχουν προενίσχυση...

εκεί τι ενδείκνειται να συνδέσω (σε αντίθεση με inputs Που δεν έχουν προενίσχυση) ??

 

sorry αν οι απορίες μου είναι εξωφρενικά απλοΪκές εως και αστείες, αλλά μου φαίνονται λίγο κινέζικα όλα αυτά..

 

Ευχαριστώ!

 

 

ΥΓ. α! δεν αναφέρω καν την SPDIF σύνδεση γιατί εκεί παίζουν άλλα εξωπλανητικά σενάρια..  ;D

 

Είναι απλά τα πράγματα :)

Έχεις ανάμεσα σε 2 επιλογές. Balanced ή unbalanced και mono/stero.

Το δεύτερο είναι απλό. Αν συνδέσεις ένα καλώδιο από το output1 (left) στο input1 της κάρτας ήχου σου, είναι mono. Αν τραβήξεις 2 καλώδια από τα output 1 και 2 στα δύο input της κάρτας σου έχει stereo σήμα (φυσικά πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο fx πχ delay που θα σου δίνει stero output στην πεταλιέρα).

Το balanced/unbalanced ψάξτο για να δεις τις διαφορές. Εγώ θα σου προτείνω να το συνδέσεις balanced. Πώς; Πολύ απλά με καλώδιο XLR από τη μία και TRS Jack από την άλλη. Ο λόγος είναι ο εξής. Όταν η κάρτα σου δεχθεί XLR είσοδο αυτόματα ενεργοποιεί την προενίσχυση κάτι που δεν θες σε αυτή την περίπτωση. Οπότε σου δίνει και την επιλογή να κουμπώσεις κανονικό jack (TRS, balanced, stereo, όπως θες πές το) και να παρακάμψεις την προενίσχυση. Οπότε πάνε πάρε το σωστό καλώδιο, και κάρφωσε από XLR σε jack. Εγώ προσωπικά πάντα τέτοια τα τρέχω Mono. Το αν θα κουμπώσεις 2 καλώδια για να έχεις stereo input δες το εσύ. Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ναι στα inputs με phantom βάζεις πυκνωτικό κανονικά. Όπου κουμπώνεις XLR ενεργοποιεί την προενίσχυση της κάρτας. Όπου κουμπώνεις TRS προσπερνάς προενίσχυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλά τα πράγματα :)

Έχεις ανάμεσα σε 2 επιλογές. Balanced ή unbalanced και mono/stero.

Το δεύτερο είναι απλό. Αν συνδέσεις ένα καλώδιο από το output1 (left) στο input1 της κάρτας ήχου σου, είναι mono. Αν τραβήξεις 2 καλώδια από τα output 1 και 2 στα δύο input της κάρτας σου έχει stereo σήμα (φυσικά πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο fx πχ delay που θα σου δίνει stero output στην πεταλιέρα).

Το balanced/unbalanced ψάξτο για να δεις τις διαφορές. Εγώ θα σου προτείνω να το συνδέσεις balanced. Πώς; Πολύ απλά με καλώδιο XLR από τη μία και TRS Jack από την άλλη. Ο λόγος είναι ο εξής. Όταν η κάρτα σου δεχθεί XLR είσοδο αυτόματα ενεργοποιεί την προενίσχυση κάτι που δεν θες σε αυτή την περίπτωση. Οπότε σου δίνει και την επιλογή να κουμπώσεις κανονικό jack (TRS, balanced, stereo, όπως θες πές το) και να παρακάμψεις την προενίσχυση. Οπότε πάνε πάρε το σωστό καλώδιο, και κάρφωσε από XLR σε jack. Εγώ προσωπικά πάντα τέτοια τα τρέχω Mono. Το αν θα κουμπώσεις 2 καλώδια για να έχεις stereo input δες το εσύ. Ελπίζω να βοήθησα!

 

Ναι στα inputs με phantom βάζεις πυκνωτικό κανονικά. Όπου κουμπώνεις XLR ενεργοποιεί την προενίσχυση της κάρτας. Όπου κουμπώνεις TRS προσπερνάς προενίσχυση.

 

για τη σύνδεση SPDIF ποια είναι η γνώμη σου?

έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τις άλλες συνδέσεις?

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάποιο πλεονέκτημα σε σχέση με τις άλλες συνδέσεις?

 

α) Παίρνεις το σήμα όπως είναι από το DSP του pod hd, ενώ με τις υπόλοιπες μεθόδους παίρνεις το σήμα αφού έχει περάσει από μετατροπή digital to analog (έξοδος pod) και μετά πάλι analog to digital (είσοδος κάρτας).

 

β) Χρησιμοποείς ενα καλώδιο για stereo σήμα.

 

γ) Κρατάς ελεύθερες τις υπόλοιπες εισόδους της κάρτας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιξω αλλο θεμα να ρωτησω εδω, λεω να παρω ενα DI ωστε να μπορω να βαλω το XLR καλωδιο στην υποδοχη microphone της καρτας ηχου (m audio firewire solo) , τωρα τη συνδεω με jack κατευθειαν στην υποδοχη guitar. Θα εχω καποιο κερδος σε ηχο?

maudio_firewiresolo_Alt.jpg.7c20e5697d230389f3aa702a320a4fa4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Παίρνεις το σήμα όπως είναι από το DSP του pod hd, ενώ με τις υπόλοιπες μεθόδους παίρνεις το σήμα αφού έχει περάσει από μετατροπή digital to analog (έξοδος pod) και μετά πάλι analog to digital (είσοδος κάρτας).

 

β) Χρησιμοποείς ενα καλώδιο για stereo σήμα.

 

γ) Κρατάς ελεύθερες τις υπόλοιπες εισόδους της κάρτας.

 

Ok! το αποφάσισα, θα χρησιμοποιήσω το SPDIF!

Λέει πάντως στο manual:

When connecting to another digital device, it is best to clock the external device to follow POD HD500 to maintain proper synchronization

αυτό δεν επηρεάζει την κάρτα μου αρνητικά σε σχέση με άλλες λειτουργίες σωστά?

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου