Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις: Αγορά e-drums (new or used?)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλαράκια μου συνφορουμίτες μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε.  

 

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι με ενοχλεί αφάνταστα η νοοτροπία του :

 

"Εγώ τόσο το πουλάω. Αν βρεθεί κανένας μ@λ@κ@ς να το πάρει καλώς, αλλιώς θα το ........."

 

και ότι οι φράσεις που σημείωσα από το μήνυμα του hampis ενισχύουν αυτή την νοοτροπία.

 

Τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

 

ΔΕΝ έκανα καμία πολιτικό-κοινωνικο-οικονομική αναφορά, απλώς ανέφερα παραδείγματα από την καθημερινότητα μας.

 

ΔΕΝ κατηγόρησα τον hampis ως υπεύθυνο για την σημερινή κρίση !!! (αν και ψυλλιάζομαι ότι ο Πάγκαλος εκείνον ευνοεί όταν λέει ότι "Τα φάγαμε Μαζί"). ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

 

Kαι όμως ειπες παραπανω..Εκανες ατοπη αναγωγη απο το ειδικο στο γενικο...Ισως δεν προσεχες τι εγραφες..

 

Φράσεις σαν και τις παραπάνω υποδηλώνουν μία συμπεριφορά απαράδεκτη (κατά την γνώμη μου πάντα ) που μας οδήγησε στην σημερινή κατάσταση την χώρα μας.

 

Όταν "Για εμενα δεν υπαρχει τιποτα ''Απαραδεχτο'' η ''Παραλογο''" τότε θεωρούνται φυσικό πράγμα τις μίζες, ρεμούλες και η καταλήστεψη του δημόσιου χρήματος

 

Όταν δεν "κάθεσαι και ασχολείσαι." η ασυδοσία συνεχίζεται και το πράγμα πάει μακριά.

 

Όταν "απλά χαμογελα και προσπέρασε" γίνεσαι συνυπεύθυνος και συνεργός

 

και

 

Όταν "άσε τον αλλο να ζηταει οτι θέλει" επιτρέπεις στον κάθε μ@λ@κ@ να ενεργεί γράφοντας τα πάντα στα παλιά του τα παπούτσια τους νόμους τις κοινωνίας και εσένα. (στα @@@@δια του βασικά).

 

Δυστυχώς φίλε μου αυτή την νοοτροπία παρουσιάσαμε σαν λαός τα τελευταία χρόνια και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

 

Για σκέψου το λίγο ?

 

Κοινως η λογικη σου συνδεση ητανε όποιος κοιταει να βγαλει αθεμιτο κερδος απο τις αγγελιες φταιει και για την γενική ασυδοσία που επικρατει σε ολοκληρη την χωρα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+ 1 στον Κωστα.

Η αποψη μου ειναι οτι ελευθερη αγορα εχουμε -ο καθενας ζηταει οτι θελει. Και η ιστορια θα δειξει αν η τιμη που ζητουσε ηταν υψηλη η χαμηλη..

Ειναι αναγκη του καταναλωτη να κανει την ερευνα αγορας του πριν αγορασει οτιδηποτε..

 

Νόμος της προσφοράς και της ζητησης λεγεται αυτο... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκια μου συνφορουμίτες μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε.  

 

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι με ενοχλεί αφάνταστα η νοοτροπία του :

 

"Εγώ τόσο το πουλάω. Αν βρεθεί κανένας μ@λ@κ@ς να το πάρει καλώς, αλλιώς θα το ........."

 

 

 

 

Παντοτε με φιλικη διαθεση αγαπητε..Ωραια επικρατει τετοια νοοτροπια..

Πες μου τι μπορεις να του κανεις του αλλου?Να τον κρεμασεις απο τα @@...?

Το πολυ πολυ αμα σε ενοχλει τοσο να ανοιξουμε ενα topic και να ξεκατινιαζουμε ο καθενας με τα δικά του κριτηρια καθε αγγελια που ειδαμε...Να βγαλεις τα απωθημενα σου, και να ξεδωσεις... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Εγώ γενικά προτείνω αγορά καινούργιου σετ. Προσωπικά καθυστέρησα λίγο την αγορά διότι έβλεπα την τάση για προσφορές. Έτσι το Μάρτιο 2011 πήρα το roland td4 770e απο το musica.gr επειδή τα έβγαλε προσφορά ο Στολλας. Δες πως ήταν πριν αλλά και σήμερα οι τιμές τους. 

 

http://www.musica.gr/pegasus/products01/show00.php?code=6003188&pcode=SHOW_PROD6003188

http://www.adagio.gr/product.php?catid=90&prodid=1929

Προτείνω υπομονή...

Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια.... Ο καθενας μπορει να πουλαει οτι θελει οσο θελει... Για ονομα δηλαδη... Αν εσυ θες να το παρεις με γεια σου με χαρα σου... Αν παλι δεν θελεις παλι με γεια σου με χαρα σου... Ετσι ειναι η αγορα. Ο αλλος μπορει να μην καιγεται να το πουλησει και να λεει αν το θελει καποιος τοσο θα το δωσω, αλλιως δεν το δινω. Επειδη δηλαδη εσυ θες να το βρεις στην ταδε τιμη σου φταιει ο αλλος που δεν το δινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια.... Ο καθενας μπορει να πουλαει οτι θελει οσο θελει... Για ονομα δηλαδη... Αν εσυ θες να το παρεις με γεια σου με χαρα σου... Αν παλι δεν θελεις παλι με γεια σου με χαρα σου... Ετσι ειναι η αγορα. Ο αλλος μπορει να μην καιγεται να το πουλησει και να λεει αν το θελει καποιος τοσο θα το δωσω, αλλιως δεν το δινω. Επειδη δηλαδη εσυ θες να το βρεις στην ταδε τιμη σου φταιει ο αλλος που δεν το δινει?

 

Jimskeet και όλοι οι υπόλοιπο συνέλθετε... ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΘΕΛΟΥΝ!!! Δεν είναι αυτό ο λόγος ύπαρξης του thread. Ο λόγος είναι, μια σκέψη που έκανα σχετικά με μεταχειριμένα ηλεκτρονικά drums και την αισχροκέρδια που υπάρχει σε αγγελίες τόσο στο noiz.gr όσο και αλλού... Όπως ανέφερε φίλος παραπάνω, η αισχροκέρδια αυτή είναι που έχει κάνει πολλές αγγελίες Vintage εδω μέσα.

 

@nspanoud: Συμφωνώ μαζί σου και το είπα παραπάνω. Δεν υπάρχει τελικά λόγος να πάς σε μεταχειρισμένο (μονο αν βρείς πολύ καλή τιμή), εφόσον τα καινούργια παίζουν σε χαμηλές τιμές, και έχεις και το ατού της εγγύησης. Δες ας πούμε το παράδειγμα του BURNING13, όπου ο εγκέφαλος και η κάσα της καινούργιας 2ΒΟΧ του έβγαλε πρόβλημα μέσα σε 1 εβδομάδα από όταν την πήρε.. Αν ήταν μεταχειρισμένη στα ίδια λεφτά, τι θα έκανε ο φίλτατος;; Θα έπρεπε να σκάσει 2-3 κατοστάρικα στην καλύτερη για φτιάξιμο, ή 7-8 κατοστάρικα, για να αγοράσει τα κομμάτια που χάλασαν. Αυτό που αναφέρω στο thread είναι το δίλλημα που είχα και οι λόγοι που το δημιούργησαν το δίλλημα αυτό.. That is all..

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα. ή δε θα επρεπε να ειναι στη δικη μας κοινοτητα. γιατι δηλαδη θα επρεπε να ειναι ανεκτες περιπτωσεις αισχροκερδειας? ετσι επειδη ειμαστε πολυ λαρτζ εχουμε δημοκρατια και ειμαστε γαματοι ελληναρες?

 

μπαν και ξυλο στους εξυπνακηδες

 

εγω προσωπικα δε την εχω πατησει ποτε γιατι παντα το ψαχνω, τουλαχιστον οσον αφορα την τιμη  αλλα γιατι να αφηνεται τετοιο παραθυρακι εκμεταλλευσης? ε δε γινεται να πουλας παλαιοτερο μοντελοαπο κατι, στην ιδια τιμη με το καινουργιο μοντελο σε νεα κατασταση. πως να το κανουμε. κρατα σπιτι σου και μη μας ζαλιζεις. η φαση με τις αγγελιες ορισμενων εχει ξεφτιλιστει. και χαιρομαι που καποιος ανοιξε επιτελους αυτο το θεμα

καμια ανοχη στα λαμογια. γιατι δε νομιζω κανενας απο εσας να ηθελε να ειναι στη θεση καποιου θυματος

 

υγ. προσοχη μιλαω για τις κραχτες περιπτωσεις. οποιος θελει να πουλησει το μεταχειρισμενο του στο 90% της αρχικης τιμης, μπορει για εμενα να ειναι "καπως" ειναι ομως απολυτα σεβαστο. οποιος πουλαει αποσυρθεν μοντελο πιο ακριβα απο το καινουργιο, θελει κλωτσιες

 

υγ2. η κασα μου δεν εχει τιποτα, απλα επρεπε να εχει τοποθετημενο αλλου τον αισθητηρα. θα το εκανα και εγω αλλα ειπα να μη βαλω χερι. ο εγκεφαλος 99% εχει προβλημα τροφοδοτικου. θα το αλλαζα κα ιεγω με 15 ευρω ξερω γω ακομα και αν δεν ειχα εγγυηση. μη μου βγαζετε τα 2βοχ σκαρτα παρακαλω. θα παθω τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες δεν σας λεω οτι θα πρεπει να το παρετε οσο το πουλαει... Ισα ισα κ εγω γ αυτο προτιμω κατι καινουριο. Αλλα ετσι ειναι τα πραγματα. Δικο του ειναι οσο θελει θα το δωσει. Ασε που με τη κριση αν τον παρεις ενα τηλ κ του πεις οτι εχεις τα μισα ζεστα στο χερι να δεις τι καλα που θα το δωσει. Πολλες φορες αλλωστε καποιος που πουλαει κατι το βαζει σε μεγαλυτερη τιμη για να ερθει στη λογικη μετα απο παζαρι... Ετσι δουλευουν αυτα. Λες πχ κανει 300 θα το βαλω 400 ετσι ωστε με τα παζαρια να πεσω στα 300.... Τι αισχροκερδεια κ τι  ιστοριες λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ2. η κασα μου δεν εχει τιποτα, απλα επρεπε να εχει τοποθετημενο αλλου τον αισθητηρα. θα το εκανα και εγω αλλα ειπα να μη βαλω χερι. ο εγκεφαλος 99% εχει προβλημα τροφοδοτικου. θα το αλλαζα κα ιεγω με 15 ευρω ξερω γω ακομα και αν δεν ειχα εγγυηση. μη μου βγαζετε τα 2βοχ σκαρτα παρακαλω. θα παθω τιποτα

 

Αγόρι μου δεν στα βγάζω σκάρτα. Αλλα μόνο η ξενέρα που έφαγες ειναι priceless! αυτό λέω.. Δηλαδή δίνεις τόσα φράγκα για κάτι και να σου βγάλει πρόβλημα; Πόσο μάλλον αν ήταν μεταχειρισμένο, ήσουν "θύμα" αγγελίας, και τώρα θα κοπανούσες το κεφάλι σου στον τοίχο που δεν τα πήρες καινούργια ;) Αυτό εννοώ :)

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου