Προς το περιεχόμενο

To basswood ακατάλληλο για σκληρό, thrash ήχο;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω δύο custom κιθάρες. Η μία με EMG 81 στη bridge γέφυρα και σώμα από basswood και η άλλη με Seymour Duncan JB bridge στη γέφυρα και σώμα από alder. Όλα τα άλλα specs (σχήμα, μπράτσο, ταστιέρα κλπ) τα ίδια. Στόχος μου ο σκληρός ήχος για thrash κυρίως. Από τη δεύτερη παίρνω πολύ καλύτερο ήχο για το συγκεκριμένο είδος, καθώς από τη πρώτη παίρνω κάπως ψόφιο, "κούφιο" (και κάπως "ηλεκτρονικό") ήχο, κάτι που δε περίμενα από τον EMG 81.

 

Καταλήγω στο ότι ευθύνεται το ξύλο του σώματος, δηλ. ότι το basswood δεν κάνει για σκληρότερους ήχους.

 

Τί λέτε κι εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ο JB σου κάνει για thrash, κάτι στραβό ακούς. Ο μαγνήτης αυτός, κατά τη γνώμη μου πάντα, αν και είναι μαγνητάρα για άλλα πράγματα, δεν κάνει για γκα-γκα. Πες μας όμως, γέφυρες ίδιες;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω σε μια les paul που ειχα βαλει emg ψοφιος ηταν ο ηχος με σχεση κατι duncan design που εχω σε μια schecter μου,η schecter ειναι μαλλον απο basswood και η lp απο μαονι,τα ξυλα δεν παιζουν κανεναν ρολο κατα την γνωμη μου ειδικα αν το gain ειναι για trash καταστασεις,με τοσο gain και πλαστικη κιθαρα να παρεις το ιδιο θα ακουγετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο JB σου κάνει για thrash, κάτι στραβό ακούς.

 

Η Jackson Soloist JB φοράει και κάνει και παρακάνει  (:P) για thrash, φίλε.

Και ναι, και οι γέφυρες ίδιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο emg φταίει περισσότερο για τον "κούφιο" και "ξηρό" ήχο που ακούς,λόγω της

σχεδιασής του.'Οχι ότι το basswood δεν παίζει το ρόλο του.Πάντως με τον emg

ίσως να μπορέσεις (με τα κατάλληλα εφε)να φτιάξεις καλύτερο ήχο για thrash.Αν και προσωπικά μου αρέσει ο jb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου